Koç öğretmenlik Nedir? Koç öğretmenlik zorunlu mu?

26.09.2021

Danışman Öğretmen Nedir ?

Öğrenci karşısında anne-baba, arkadaş değil, sınırları ve sorumlulukları belli öğrenci koçu/danışman öğretmendir. Öğrencinin hatalarını, yanlışlarını, eksikliklerini ortadan kaldıran değil, bunların öğrencide farkındalığını sağlayan işbirliği sürecinin bir parçasıdır. Öğrencinin davranışlarını ve başarı durumunu sadece sonuca odaklı değil süreci de önemseyerek analiz eder. Öğrencinin, sınıf rehber öğretmeni, psikolojik danışmanı, müdür yardımcısı ve dersine giren branş öğretmenleriyle görüşür ve ortak değerlendirmeler yapar.


Öğrenci/Eğitim Koçluğu Sertifika Programına katılıp bu işin eğitimin alınması gerekmektedir. Fakat bu görevin mevzuat alt yapısı yoktur, karşılığında öğretmene ödenecek bir ücret bulunmamaktadır. Yukarıdaki mevzuat hükümlerine göre öğretmene Öğrenci/Eğitim Koçluğu görevi verilemez.

Öğrenci koçu ne iş yapar?

Öğrenci Koçu, öğrenciye odaklanarak öğrenci ve aile ile birlikte öğrencinin başarma isteğini arttırıcı çalışmalar yapar. Çalışma programını oluşturur, çalışma ortamını düzenler, sorunlarıyla ilgilenir. Öğrencinin okulu ile iletişim halinde ders başarısını takip eder.

You cannot copy content of this page