Kraliçe Elizabeth Kimdir?

06.02.2022
Kraliçe Elizabeth Kimdir?

Kraliçe Elizabeth, 21 Nisan 1926 yılında Kral VI. George’un ilk kızı olarak dünyaya geldi.

Annesi eski leydi Elizabeth Bowes-Lyon’dı. Babası VI. George, Elizabeth henüz 10 yaşındayken amcasının ölmesi üzerine tahta çıktı. Bu da Elizabeth’i tahtın varisi haline getirdi.

Babası kral olduktan sonra Buckingham Sarayı’na taşındılar. Elizabeth bütün hayatını Buckingham Sarayı’nda sürdürdü.

II. Elizabeth evde kardeşi Margaret ile beraber eğitim gördü. Bu eğitimi ise dadıları veriyordu. Elizabeth çok özel bir eğitimden geçti, anayasa tarihi vb. konularda ileri eğitimler gördü.

Fransızca, sanat, matematik, dans gibi birçok konuda eğitim aldı. Sosyal olarak gelişmesi için ilerleyen yıllarda Elizabeth, Eton College’a gönderildi.

2. Dünya Savaşı sırasında Elizabeth, kardeşi Margaret ile beraber Kanada’ya gitti ve orada Windsor Sarayı’nda 5 yıl boyunca yaşadı.

19 yaşındayken orduda kadın yardımcı hizmetine kabul edildi. Burada mekanik ve sürücü kursları aldı. Elizabeth’e “Galler Prensesi” unvanı verilmek istendi ama babası VI. George bunu reddetti.

KRALİÇE ELİZABETH’İN EVLİLİĞİ

Elizabeth, Danimarkalı Teğmen Philip ile henüz 8 yaşındayken tanıştı. Kral Philip’e aşık olduğunu henüz 13 yaşındayken açıkladı.

1947 yılında Danimarka Prensi Philip ile II. Elizabeth Westminister Abbey’de muhteşem bir düğünle evlendiler. Prens Philip evlendikleri dönemde Kraliyet Deniz Kuvvetleri’nde teğmendi.

Kral VI. George tarafından Prens Philip’e düğünden önce Merioneth kontu, Greenwich baronu ve Edinburgh dükü gibi unvanlar verildi.

26 YAŞINDA KRALİÇE OLDU

Kral IV. George 6 Şubat 1952’de Sandringham House’da uykusunda öldü.

Kral George öldüğünde 56 yaşındaydı. Elizabeth babasının ölüm haberini Philip ile beraber çıktığı Kenya yolculuğunda aldı.

Elizabeth, 1952 yılında henüz daha 26 yaşındayken tahta çıktı. Bundan bir yıl sonra taç giydi. Taç giyme töreni ilk kez televizyonda yayınlandı.

Prens Philip bu yıl 9 Nisan’da 99 yaşındayken hayatını kaybetti. Bu ölümden sonra kraliyet ailesi sekiz günlük yas ilan etti. Cenaze töreni ise koronavirüs tedbirlerine uygun şekilde yapıldı.

KAÇ ÇOCUĞU VAR ?

Elizabeth ve Philip toplam dört çocuk sahibi oldular. Elizabeth, 1948 yılında ilk çocuğu olan Charles’ı kucağına aldı. Daha sonra 1950’de Anne, 1960’da ise Andrew ve son olarak 1964’te Edward’ı dünyaya getirdi.

Kraliçe Elizabeth, çocukları hakkında çıkan haberlerden hayatı boyunca çok etkilendi. Ama şüphesiz onu en çok etkileyen ve basına taşıyan olay Prenses Diana’nın ölümüydü.

Oğlu Charles’ın eşi olan Prenses Diana 1997 yılında trajik bir araba kazası sebebiyle hayatını kaybetti. Kraliçe Elizabeth Diana’nın ölümünden sonra ilan edilen 5 günlük milli yas süresince saraydan dışarı hiç çıkmadı.

Bu Britanya halkı tarafından hoş karşılanmadı. Hatta halk Elizabeth ve kraliyet ailesinin bu ölümde parmağı olduğunu da konuluyordu.

Bu konuda belgeseller, filmler çekildi. Hala Diana’nın ölümü gizemini koruyor. Diana’nın geçirdiği kazanın suikast olduğu ve Elizabeth tarafından planlandığı hala konuşuluyor.

KAÇ TORUNU VAR ?

Kraliçe Elizabeth’in toplam 4 erkek ve 4 kız olmak üzere 8 torunu var. Medyada en çok yer alanlar Prens Charles’ın Prenses Diana ile evliliğinden olan Prens William ve Prens Harry.

İki prenste evlilikleri ve yaşam tarzlarıyla medyada oldukça yer alıyor.

KRALİÇE ELİZABETH NE KADAR KAZANIYOR?

Kraliçe Elizabeth her yıl 56 milyon dolar kazanıyor. Bu da onu diğer hükümdarlardan daha zengin kılıyor. 2. Elizabeth, dünyanın en zengin ve en yaşlı hükümdarı olarak geçiyor.

Kraliçe’nin pasaportu yok, kimliksiz ve pasaportsuz olarak istediği ülkeye gidebiliyor.

Zaten gittiği ülkelerde de kırmızı halılarla karşılandığından gerek olmuyor.

KRALİÇE’NİN HAYVAN SEVGİSİ

Kraliçe hayvanları çok seviyor, özellikle de Corgi cinsi köpekleri. Otuzdan fazla Corgi cinsi köpeğe sahip olan kraliçe onlarla özel olarak ilgileniyor.

Kraliçe’nin köpeklere olan sevgisi ilk olarak babasının evlerine aldığı Corgi cinsi köpekle başlamış. Köpeklerini o kadar seviyor ki özel olarak tasarlanmış Jaguar arabasında köpekleri için kuzu derisinden döşenmiş bir halı bile var.

Kraliçe’ye çok sayıda hediye geliyor, bu hediyeler arasında hayvanlar da var. Brezilyadan gelen jaguarlar, dev kaplumbağalar.

Kraliçe bu hayvanların hepsini Londra Hayvanat Bahçesine bağışlıyor.

Aynı zamanda at binmeyi ve at yarışı izlemeyi de seviyor. Kraliçe Elizabeth’in en sevdiği iki aktivite; kitap okumak ve at yarışı izlemek.

KRALİYET AİLESİNİN TARİHİ

İngiltere, Birleşik Krallık dört ülkeden meydana geliyor ve monarşik parlamenter sistem ile yönetiliyor. Kraliyet ailesi yaklaşık 1000 yıldır İngiltere yönetiminde söz sahibi.

Aile yıllardır yapısını koruyor ve sahip olduğu gelenekleri sürdürmeye devam ediyor.

Bazen İngiltere halkı ve basın tarafından kraliyet gereksiz bir kurum olarak görülse de, 1000 yıllık tarihini sürdürmeye devam ediyor.