Kripto Para Ne Zaman Alınır, satılır?

12.05.2021
Kripto Para Ne Zaman Alınır, satılır?

Yayımlanan verilere araştırmalara göre, Btc fiyat dalgalanmaları ve işlem hacimlerinin en çok gerçekleştiği saatler ile ABD piyasalarının açıldığı saatler ile eş zamanlı olarak ilerliyor. Bitcoin fiyatındaki değişimlerin başlaması, ABD borsasının açılış saatlerine denk geliyor ve bu değer arasında korelasyon olduğu gözlemleniyor. Öte yandan, borsaların açık olduğu saatlerdeki BTC/USD paritesi oynaklığını gösteren grafikler incelendiğinde; ABD, Asya ve Londra borsalarının açıldığı saatler baz alındığında ABD borsasının diğer iki borsaya kıyasla daha etkili olduğu görülüyor. 

Geçtiğimiz yıllarda Bitcoin’in fiyatının en çok değişken olduğu saatler, UTC zaman diliminde gece 00:00 – 01:00 aralığıydı ve Bitcoin fiyatı Türkiye saati ile en çok 03:00 – 04:00 aralığında değişim gösteriyordu. Bunun nedeni ise, 01:00 ya da Türkiye saati ile 04:00, Batı ve Asya’daki trader’ların aynı anda aktif olma ihtimalinin yüksek olduğu saatlerin olmasıydı. Günümüzde ise hacim açısından en aktif trade zamanı, UTC zaman diliminde 16:00, Türkiye zaman diliminde ise 19:00 olarak görülüyor. Elde edilen bulgulara göre bu saat dilimlerinde ortalama 6,5 milyon dolar işlem hacmi gerçekleşiyor.

Araştırmada, en az işlemin gerçekleştiği aralık ise 2 milyon dolar işlem hacminin meydana geldiği Türkiye saati ile 12:00 olarak açıklandı. Tüm bunlara ek olarak işlem hacimlerinin hafta ortasında yoğunlaştığı, hafta sonunda ise piyasanın hafta içine göre daha sakin olduğu gözlemleniyor. Geçmiş zamandan bu yana görülen değişiklerin temel sebebi olarak ise piyasadaki kurumların yaygınlaşması, daha fazla sermayenin oluşması, daha büyük yatırımcıların bitcoin ticaretine dahil olması ve yatırımcıların buna göre hareket etmesi.

YASAL UYARI: Bu sitede yer alan paylaşımlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Geçmiş performans, gelecek performansı garanti etmez. Borsa ticareti risklidir ve herkese uygun değildir. Yatırım tavsiyesi vermiyoruz. Sadece temel bilgileri paylaşıyoruz.

You cannot copy content of this page