Kripto para nedir, nasıl üretilir?

09.05.2021
Kripto para nedir, nasıl üretilir?

Son günlerde bitcoin, altcoin gibi dijital paraların gündeme gelmesi kripto para kavramını ön plana çıkarmıştır.

Kripto para nedir?

Kripto para işlemleri güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. Kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal dövizdir. Kripto varlıklar, merkezi elektronik para ve merkezi bankacılık sistemlerin aksine tümüyle merkeziyetsizlerdir. Her bir kripto para biriminin merkeziyetsizliği, umumi işlem veri tabanı olan dağıtık muhasebe defteri (ledger) olarak işlev gören bir blok zincirinden (Blockchain) gelmektedir.

Kripto paranın kısa tarihçesi

2009’da Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan Bitcoin, ilk merkeziyetsiz kripto paradır. O zamandan beri birçok farklı kripto para ortaya çıkmıştır. Bitcoin dışındaki kripto para birimlerine genel olarak altcoin denilir ki bu kısaltma alternatif ve coin yani madeni para’nın birleşimidir. Uzmanlar, kripto paraların toplam piyasa değerinin önümüzdeki yıllarda 1-2 trilyon dolara kadar çıkabileceğini tahmin etmektedirler.

Kripto para nasıl üretilir?

Kripto para, kullanıcı talebine göre oluşturulmuş bir model üzerine kuruludur. Kripto paralar belirli bir hükümet veya merkezi otoriteye bağlı değildir. Kripto para birimlerinin belirli bir üretim sınırları olur (İstisnalar hariç). Kripto paranın üretim işlemi kripto para madenciliği adı verilen teknikle yapılmaktadır.

Kripto Para Madenciliği

Kripto para madenciliği, tüm kullanıcıların birbirlerini onayladığı bir bilgi işlem yönetmidir. Nasıl bir madenci toprağı kazıp rezerve ulaşıyorsa, krito para madencileri de tıpkı toprak kazarmış gibi bilgi işler. Bu bilgileri daha iyi işlemek için daha güçlü sistemler, yani daha yüksek işlem gücü gerekir.

Kısaca tanımlamak gerekirse; Blockchain’inde kripto para üretimi ve transferleri için yapılan matematiksel doğrulama işlemlerinin bütününe kripto para madenciliği ismi verilmektedir. Bu işlemlerin yapılmasında kullanılan donanım / sisteme de madenci denir.

Biraz örnekle detaylandırmak gerekirse; Ethereum yatırımı için borsadan işlem yaptığınızı düşünün. Bu işlemleri gerçekleştirmek için hesaba fiat yani itibari para (ABD Doları, Türk Lirası gibi) yatırmanız ve paranızı Ether’e (ETH) çevirmeniz gerekiyor. Siz bunun olması için talimat verirken, madenciler de sizin yaptığınız Ether yatırımının ve transferinin gerçekleşmesi için doğrulama yaparlar. Kripto para birimi her ne olursa olsun, orada madencilik süreci varsa madencilerin doğrulaması ve onaylaması olmadan hiçbir transfer yapılamaz.

Her kripto paranın madencilik türü ve madenci yoğunluğu farklıdır. Kullandığı teknoloji, kripto para biriminin türü, yazılımdaki detaylar gibi birçok şey madenciliği direkt olarak etkiler. Tabi bu durum ağın işlem hızına da etki eder.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto para madenciliğini yapmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Bunları kısa kısa ele alarak devam edelim.

CPU Madenciliği

Bu madencilik yöntemi bilinen en eski yöntemlerden biri diyebiliriz. İşlemcisi yüksek bir masaüstü bilgisayarı olan herkesin yapabileceği bir madencilik türüdür. Bu yüzden çok tercih edilir bir haldeydi fakat artık eski kalıyor diyebiliriz.

Neden eski kalıyor? Çünkü tüketimi yüksek türde bir madencilik ve oldukça da yavaş. Fakat yine de en kolay şekilde madenciliği öğrenmenin yollarından biri olduğunu söylemek gerek.

CPU madenciliği için ihtiyacınız olan bir bilgisayar ve birkaç programdan ibaret. Bu noktada elinizin altındaki kasalı bilgisayarınızla hatta dizüstü bilgisayarınızla CPU madenciliği yapmayı düşünüyor olabilirsiniz ama bu yöntemi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü kişisel bilgisayarla madencilik yapmak sanıldığı gibi herhangi bir getiri sağlamazken, aşırı ısınan bilgisayarınız bozulabilir/yanabilir. Bir şeyler kazanmak için yola çıkmışken elinizdeki bilgisayardan da olmamanız için bundan kaçınmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

GPU Madenciliği

En bilinen ve en çok tercih edilen madencilik yöntemlerinden biri GPU madenciliğidir. Neden bu kadar bilindiğini ve tercih edildiğini soracak olursanız da cevabı oldukça net: son derece verimli ve yatırım maliyeti oldukça düşük.

İşlemci, ana kart, birden fazla ekran kartı, teçhizat çerçevesi ve soğutma gibi ekipmanlarla madencilik içi gerekli ortamı hazırlayabilirsiniz. Yapılan yatırımın geriye dönüşü, alınan verimi oldukça yüksek ve tatmin edici.

Bulut madenciliği hizmeti sunan şirket veya kişilerin geneli GPU teçhizatları kullanmaktadır. Bu şirketler veya kişiler yüzlerce-binlerce teçhizata sahipler çünkü netle uğraştıklarının farkındalar. Her ne kadar ortaya bir GPU teçhizatı koymak maliyetli olsada hash hızıne ve genel iş gücüne bakıldığında GPU madencilik teçhizatı inşa etmek uygun maliyetlidir.

Kripto para birimi madenciliği için GPU teçhizatları ekran kartlarını kullanır. Standart bir teçhizatta bir işlemci, bir anakart, soğutma, teçhizat çerçevesi ve tabii ki birkaç (2-8) ekran kartı bulunmaktadır. İyi çalışan bir GPU madencilik teçhizatının ortalama maliyeti 3000 dolar ile 5000 dolar aralığında değişmektedir. Beklenti ne kadar yüksek olursa bu maliyet o kadar artacaktır ve bu maliyetin bir üst sınırı bulunmamaktadır.

Bulut Madenciliği

Bulut madenciliği çağımız teknolojisine en çok yakışan ve popülerliği de oldukça yüksek olan bir madencilik türüdür. Bu madencilik yönteminde teknolojiye yakışır seviyede söylemimizi kanıtlar yanı ise yormadan, yorulmadan yapılabilmesidir.

Bulut madenciliği yönteminde aslında olan şey, GPU madenciliği yapan bir şirket ya da kişinin sahip olduğu madencilik ekipmanını size kiralamasıdır. İstediğiniz bir zaman dilimi için kiralama işlemini başlatıyorsunuz ve o süreç boyunca elde edilen kazançtan masrafları düştükten sonra elde kalan para kripto para cüzdanınıza aktarılıyor. Burada şirketlerin güvenilirliği çok önemli. O sebeple bulut madenciliği yaparken çalıştığınız kişi ya da şirketi özenle araştırmalısınız. Merdiven altı olarak tanımlanabilecek bulut madenciliği şirketlerinden kesinlikle uzak durmalısınız. Verilen taahhütlerinden ne olduğunu özenle incelemeli, irdelemelisiniz. Para kazanmak için yaptığınız yatırımın heba olmaması, para kazanmayı umarken yatırdığınız paradan da olmamak için bulut madenciliğinde son derece seçici olmalısınız.

Şirketler birbirinden farklı zaman dilimlerinde birbirinden farklı ücretlerle karşımıza çıkıyorlar. Genel olarak standart bulut madencilik planlarının ücretler yerine komisyon alınabiliyor. Ama genelde ücretler birim başına 0.6 dolardan başlayıp kontrat süresi boyunca 5.000 dolara kadar ödeme yapılabilir. Genelde kontrat süresi 12 ile 24 ay arası olabilirken, tercihinize göre ömür boyu olabiliyor.

Bulut madenciliğinde genellikle yatırım miktarının 12 ile 24 ay içinde çıkarılması beklenir ama bu konuda kimse emin konuşamaz. Çünkü kripto para birimlerinin fiyatları son derece değişkendir.

ASIC Madenciliği

Madencilik dünyasındaki en güçlü ve bireysel olarak tanımlanabilecek bir madencilik türü. ASIC’in açılımı; Application-Specific Integrated Circuits. Bunun çevirisini özel olarak tasarlanmış devreler olarak yapabiliriz.

YASAL UYARI: Bu sitede yer alan paylaşımlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Geçmiş performans, gelecek performansı garanti etmez. Borsa ticareti risklidir ve herkese uygun değildir. Yatırım tavsiyesi vermiyoruz. Sadece temel bilgileri paylaşıyoruz.

YORUMLAR

Bir Yorum Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page