Kripto Para veya Diğer Finans Piyasa Analiz Bilgileri -1

03.05.2021
Kripto Para veya Diğer Finans Piyasa Analiz Bilgileri -1

Öncelikle bilinmesi gereken ilk terim İndikatördür.

İndikatör Nedir ?

Finans Piyasasında İndikatör, yatırımcıya piyasadaki yön değişikliklerini gösteren en önemli teknik araçlardır. İndikatörlerin Türkçe karşılığı göstergedir. Sağlam bir finans işlemi için indikatörleri öğrenmek gerekmektedir. İndikatörler fiyat veya hacim verilerinin farklı formüllerle hesaplanmış matematiksel modelleridir. Kısaca teknik analiz göstergeleridir.

1- Göreceli Güç Endeksi nedir ? RSI

Göreli güç endeksi finans piyasaların analizinde kullanılan bir teknik indikatördür. 1978 yılında J. Welles Wilder tarafından geliştirilmiştir ve ilk kez isimli kitabında yayınlanmıştır. RSI bir momentum indikatörüdür ve basitçe aşırı alım – aşırı satım sinyalleri üretir.

2-Hareketli Ortalama Nedir? MA

İngilizceden çevrilmiştir-İstatistikte, hareketli ortalama, tam veri kümesinin farklı alt kümelerinin bir dizi ortalamasını oluşturarak veri noktalarını analiz etmek için bir hesaplamadır. Aynı zamanda hareketli bir ortalama veya yuvarlanan ortalama olarak da adlandırılır ve bir tür sonlu dürtü yanıt filtresidir.

3- İşlem Hacmi Nedir ? VOL

Borsada işlem hacmi, bir menkul kıymette ya da borsada tüm alış ve satışların parasal değerleridir. İşlem miktarı, belirli bir dönem içinde el değiştiren toplam menkul kıymet adedini gösterir. İşlem fiyatı ise, bir menkul kıymetin alınıp, satıldığı ve emirlerin gerçekleştiği fiyattır.

4-MACD Nedir ?

Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması, üstel hareketli ortalamaların ilişkisini basitçe ölçen teknik bir göstergedir. MACD, farkı gösteren bir MACD çizgisi, sinyal çizgisi ve bir histogram görüntüler. MACD göstergesi trend takipçisi olan ve fiyatların iki farklı hareketli ortalaması arasındaki ilişkiyi gösteren bir momentum indikatörüdür. Temel olarak 26 günlük üssel hareketli ortalamanın 12 günlük üssel hareketli ortalamadan çıkartılması ile elde edilmektedir.

5- 5/22 Cross by Bistatistic Nedir ?

5/22 Cross by bistatistic” üssel hareketli ortalamalar kullanılarak hazırlanmış bir göstergedir. Bitcoin piyasası başta olmak üzere hisse senedi ve para piyasalarının grafiklerinde kullanılabilmektedir. 5 günlük ve 22 günlük üssel hareketli ortalamaların kesişim zamanları trendin yönüne karar vermemizi sağlar.

Örnek olarak 5 günlük bir ortalamanın 21 günlük ortalamayı yukarı doğru kesmesi fiyatların son günlerde, geçmiş 50 güne göre yükseldiğini gösterir. Bunu yatırımcı davranışı şeklinde algılarsak, yeni oluşan psikolojinin yerleşik fikri yendiği şeklinde ifade edebiliriz.

6- Fibonacci Hesapları, Fibonacci Dizisi, Fibonacci Düzeltmesi Nedir ?

Yatırımcıların gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmek için kullanabileceği çok sayıda teknik analiz (TA) aracı ve göstergesi vardır. Bunların arasına Wyckoff Yöntemi, Elliott Dalga Teorisi ya da Dow Teorisi gibi tam kapsamlı piyasa analizi çerçeveleri dahil edilebilir. Ayrıca, Hareketli Ortalamalar, Göreceli Güç Endeksi (RSI), Stokastik RSI, Bollinger Bantları, Ichimoku Bulutları, Parabolik SAR ya da MACD gibi göstergeler kullanılabilir.

Fibonacci düzeltmesi aracı, hisse senedi, forex ve kripto para piyasalarında binlerce yatırımcı tarafından kullanılan popüler bir göstergedir. 700 yıldan daha uzun bir süre önce keşfedilen Fibonacci dizisine dayanır.

Fibonacci düzeltmesi (ya da Fib düzeltmesi) teknik analistler ve yatırımcılar tarafından grafik üzerindeki önemli alanları tahmin etmek için kullanılan bir araçtır. Bunu yaparken Fibonacci oranları yüzdeler olarak kullanılır. Fibonacci düzeltme aracı, matematikçi Leonardo Fibonacci tarafından 13. yüzyılda belirlenen sayı dizisine dayanır. Bu diziye Fibonacci dizisi adı verilir. Bu sayı dizisinde yer alan sayıların arasındaki belirli matematiksel ilişkilerden oranlar yaratılır ve daha sonra bu oranlar grafiğe yansıtılır. Oranlar şu şekildedir:

%0
%23,6
%38,2
%61,8
%78,6
%100

Teknik olarak bir Fibonacci oranı olmasa da bazı yatırımcılar, fiyat aralığının orta noktasını oluşturduğu için %50 seviyesinin de öneme sahip olduğunu düşünür. %161,8, %261,8 ya da %423,6 gibi %0-100 aralığının dışındaki Fibonacci oranları da kullanılabilir.
Yatırımcıların bu yüzdeleri nasıl kullanabileceğinden ayrıntılı bahsedeceğiz fakat ana fikir bu yüzdeler tarafından belirlenen seviyelerin piyasadaki önemli seviyelerle korelasyon göstermesidir. Fibonacci seviyeleri bir fiyat grafiğine uygulandığında, destek, direnç, düzeltme alanları, giriş noktaları, çıkış hedefleri ve kayıp durdurma seviyeleri gibi önemli alanları belirlemek için kullanılabilir.

Fibonacci dizisi matematikçi Leonardo Fibonacci tarafından 13. yüzyılda belirlenmiştir ve Altın Oran da (%0,618 yada %1,618) bu sayılardan türetilmiş matematiksel bir orandır.

Genellikle araç bir tepe ve dip noktası gibi iki önemli fiyat noktası arasında çizilir. Daha sonra bu aralık, ileride yapılacak analizlerin temeli olarak kullanılır. Araç genellikle aralık dahilindeki seviyeleri belirlemek için kullanılır fakat aynı zamanda aralığında dışındaki fiyat seviyeleri hakkında önemli içgörüler de sunabilir.
Bu aralık genellikle altta yatan trende göre çizilir. Yani bir yükseliş trendinde dip nokta 1 (ya da %100) ve tepe nokta 0 (%0) olabilir. Yatırımcılar Fib düzeltmesi seviyesi çizgilerini bir yükseliş trendinin üzerine çizerek, piyasanın geri çekilmeye başlaması (düzeltme gelmesi) durumunda test edilecek potansiyel destek seviyeleri hakkında bilgi edinebilir. Düzeltme kavramı da buradan gelir.
Bunun aksine bir aşağı trend sırasında dip nokta 0 (%0) ve tepe nokta 1 (%100) olur. Fiyat aşağı trendde olduğu için bu durumda geri çekilmenin dip noktadan olduğuna yani bir sıçrama yaşandığına dikkat edilmelidir. Fibonacci düzeltmesi aracı bu örnekte piyasanın yukarıya hareket etmesi durumunda potansiyel direnç seviyeleri hakkında bilgi verir.

Yatırımcılar potansiyel giriş alanlarını, fiyat hedeflerini ya da kayıp-durdurma noktalarını belirlemek için Fibonacci seviyelerini kullanabilir. Bunlar kişisel tercihlere, kullanılan stratejiye ve alım satım stiline göre farklılık gösterebilir.

Bazı stratejiler belirli iki Fibonacci seviyesi aralığında kar elde etmeye odaklanır. Yukarı trendi takip eden bir düzeltmeyi örnek alırsak %38,2 düzeltme seviyesinden almak ve %23,6 seviyesinden satmak ilginç bir strateji olabilir. Bu yaklaşım elbette büyük oranda kişisel stratejilere ve diğer birçok teknik faktöre bağlıdır.


Dalga yapıları ve potansiyel ilgi alanları arasındaki korelasyonları belirlemek için Fibonacci seviyeleri çoğu zaman Elliott Dalga Teorisi ile birlikte kullanılır. Düzeltme seviyelerinin, belirli bir piyasa yapısının farklı dalgalarına nasıl yansıyacağını tahmin için bu yaklaşım güçlü bir strateji olabilir.
Diğer teknikler gibi Fibonacci düzeltme aracı da en güçlü hale başka teknik analiz göstergeleriyle birleştirildiğinde gelir. Kendi başına bir al ya da sat sinyali olmayan şeyler diğer göstergelerle doğrulandığında sinyale dönüşebilir. Örneğin fiyat belirli bir Fibonacci seviyesine ulaştığında, geri dönüşe geçebilir ya da geçmeyebilir. Bu nedenle risk yönetimine ek olarak piyasa koşullarını ve diğer etmenleri dikkate almak çok önemlidir.

RSİ tepede iken alım yapılmaz, RSİ dipte iken al, tepede sat. Anlık için 15 veya 30 dk grafik, or 4 saat. Rsi ek olarak Macd Dema olabilir. Rsi Macd ile orantılı ise sorun yok. Fiyat artıyor Rsi düşüyor ise ters kolerasyon oluyor ve alım yapılabilir fiyat artacaktır.Tam tersi Rsi artıyor , fiyat düşüyorsa sat sinyalidir fiyat düşecektir.

YASAL UYARI: Bu sitede yer alan paylaşımlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Geçmiş performans, gelecek performansı garanti etmez. Borsa ticareti risklidir ve herkese uygun değildir. Yatırım tavsiyesi vermiyoruz. Sadece temel bilgileri paylaşıyoruz.

https://netbilge.com/teknik-analizde-kullanilan-temel-5-gosterge/

You cannot copy content of this page