Kriteryum Ne Demek? Kriteryum Yol Yarışı Nedir?

22.06.2022
Kriteryum Ne Demek? Kriteryum Yol Yarışı Nedir?

Kriteryum Ne Demek? Kriteryum Yol Yarışı Nedir?

Kriteryum veya krit, İngilizce: Criterium, Crit, kapalı bir yarış parkuru etrafındaki birkaç turdan, her turun veya parkurun uzunluğunun yaklaşık 800 m ila 10.000 m arasında değiştiği bir bisiklet yarışı.

Kriteryum Ne Demek? Kriteryum Yol Yarışı Nedir?

Bisiklet Terimi Olarak Kriteryum:
Beş yüz metreden az olmayan ve gösteri amaçlı yapılan bisiklet yarışı.

i. (Lat. criterium) Kriter: Cemiyet, parası olup da vakfı olmayanı hor görüp küçümseyecek bir kriteryuma vâsıl olmuş bulunduğundan hayır ve yardım geleneği kütlenin iliğine, kemiğine işlemiş (Sâmiha Ayverdi).

Belirli bir alan trafiğe kapatılarak ve bir parkur şeklinde kapatılıp, yapılan yarışlara kriteryum yol yarışları denmektedir. Ülkemizde düzenlendiği zaman birçok ilden, pek çok sporcunun katıldığı bu yarışlar güzel görüntülere sahne olmaktadır. Bu yarışlara katılmak adına, kurallara uygun bisiklet kullanımı gerekirken, yarış içinde kurallarını barındırmaktadır. Bu yarışlar süre ya da turlara göre yapılırken, etaplara ayrılabilmektedir. Bunun için birinci olmak isteyen yarışçılar, tüm etapları tamamlama ve varış çizgisine en önce gelinmesi gerekir. Ülkemizin birçok yerinde zaman zaman bu yarışlar düzenlenirken, bu yarışlarda bisiklet severler bir araya gelmektedir.

Kriteryum Nedir?

Özellikle bisiklet severlerin sık karşılaştığı bir kavram olarak karşımıza çıkan kriteryum, ortalama 500 metreden az olmayan ve gösteri amaçlı yapılan bisiklet yarışları olarak bilinmektedir.

Bisiklet en çevre dostu taşıtlardan biri, belki de en yararlısı olarak bilinmektedir. Herkesin küçükken bayıla bayıla bindiği bisikletler, özellikle insan sağlığı üzerinde de ciddi faydaları bulunmakla beraber, bisiklet sporu da birçok ülkede çevre dostu olduğu için birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Özellikle gitmek istediğimiz yerlere bizi ulaştıran bisikletler, aynı zamanda hareket ve spor yapmamızı sağlamaktadır.

You cannot copy content of this page