Kutlu Doğum Haftası Nedir ? Hangi Gün? Ne Zaman?

Ülkemizde önemli kabul edilen birçok önemli gün ve haftalar vardır. Her biri şanlı tarihimizin dönüm noktalarından olan milli bayramlarımız, dini bayramlarımız, kandillerimiz ve geleneklerimizi, kültürümüzü yansıtan diğer günlerimiz. Her birini ilk günkü coşkuyla kutladığımız milli bayramlarımız, Ramazan ve Kurban Bayramlarımız ve diğer özel günlerimiz kültürümüzü oluşturan mihenk taşlarındandır. Bu günlerden birçoğu resmî tatil olmakla birlikte yaygın bir şekilde anılıp kutlanmaktadır.

Peygamber Efendimiz tüm İslam alemi için olduğu gibi ülkemizde de çok önemlidir. Saygıyla her daim sevilir anılır. Peygamber Efendimiz denince akla gelen ilk şeylerden biri de Kutlu Doğum Haftası’dır. 2022’de Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman? Kutlu Doğum Haftası Nedir? Kutlu Doğum Haftası’nın önemi nedir? Gibi soruların cevaplarına içeriğimizden ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar.

KUTLU DOĞUM HAFTASI NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?

Türkiye Diyanet Vakfınca her yıl Peygamberimiz Hz. Muhammed’i anmak üzerine belirlenen bir haftadır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da desteklenerek sadece Türkiye’de resmiyet kazanmıştır. Güncel adı Mevlid-i Nebi Haftası’dır. 1994-2017 yıllarında Türkiye’de kullanılan Miladi Takvime göre Peygamerimiz Hz. Muhammed’in doğum günü 20 Nisan olarak kabul edilir ve bu hafta Kutlu Doğum Haftası olur.

KUTLU DOĞUM HAFTASI NE ZAMAN?

Hz. Muhammed’in Miladi Takvime göre doğum günü kabul edilen 20 Nisan gününe göre belirlenen hafta Kutlu Doğum Haftasıdır. 2022 yılında 14 Nisan 2022 Perşembe günüyle başlayıp 20 Nisan 2022 Çarşamba günüyle bitecektir.

KUTLU DOĞUM HAFTASINDA NELER YAPILIR?

Bu hafta Peygamberimiz Hz. Muhammed’i anma amacıyla belirlenmiş olup bu haftada yapılabilecek bazı şeyler vardır. Birçok insan peygamberimiz anısına hayrat dağıtırken okullarda bu hafta için sunumlar yapılır. Hz. Muhammed’in hayatı; özellikleri anlatılır, anılır. Bu haftada Kur’an okuyup Peygamberimiz Hz. Muhammed’e sonra da diğer peygamberlere hediye edebiliriz.

KUTLU DOĞUM HAFTASI NE ZAMANDAN BERİ KUTLANMAKTADIR?

Kutlu Doğum Haftası ya da şimdiki adıyla Mevlid-i Nebi Haftası, Süleyman Hayri Bolay’ın teklifi ile 1989 yılında Türkiye Diyanet Vakfı tarafından başlatılmıştır. Yani ülkemizde 32 yıldır kutlanmaktadır. 2017 yılından itibaren Kutlu Doğum Haftası olan adı Mevlid-i Nebi Haftası olarak değiştirilmiştir.

Bir Cevap Yazın

error: Site İçeriği Korunmaktadır.