Lilika nedir ? Lyrica Nedir? Ne İçin Kullanılır?

18.02.2022

Lyrica’dır o, Lilika olsa durmazsın. Lilika diye bir kelime türkçemizde yok maalesef fakat halk arasında genellikle Lyrica bu şekilde okunmaktadır.

Lyrica markası altında pazarlanan Pregabalin, epilepsi, nöropatik ağrı, fibromiyalji, huzursuz bacak sendromu ve yaygın anksiyete bozukluğunu tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Epilepside kullanımı parsiyel nöbetler için ek bir tedavi yöntemidir.

Raporlarda teşhis kısaltmaları kabul edilmemektedir.

Pregabalin (lyrica) epilepsi teşhisi ile raporsuz ödemez. Kontraseptif ilaçlar sadece prospektüslerinde geçen endikasyonlarda (kontrasepsiyon dışında) ödenir. Örneğin Yasmin tablet akne veya sebore tanılı rapor ile ödenir.

Lyrica, yeşil reçeteli bir ilaç olarak genellikle hasarlı sinirlerden kaynaklanan nöropatik ağrılarından tedavi sürecinde kullanılır.

Lyrica bir uzman tarafından reçete edilerek çoğunlukla şu durumlarda kullanılır;

  • Diyabet ve zona gibi hastalıklarından sinirlerde oluşturduğu zarar doğrultusunda ortaya çıkan sinir hasarına bağlı oluşan nöropatik ağrıların tedavisinde,
  • Bir tür yumuşak doku romatizması olan ve hem kasları hem de kasların kemikle birleştiği bölgeleri etkileyen fibromiyalji hastalığının neden olduğu şiddetli ağrıların giderilmesinde,
  • Kişide uzun süreli kaygılı ve endişeli ruh haline neden olan kaygı bozukluğu hastalığının tedavisinde,
  • Yetişkinlerde görülen epilepsi nöbetlerinde, düzenli kullanılan ilaçlar nöbetlerin kontrol altına alınmasında yetersiz kaldığında yardımcı tedavi olarak.

Doktor tarafından reçete edilen dozda ilaç ağız yoluyla ve 1 bardak su ile birlikte aç ya da tok karna bütün olarak yutulmalıdır. İlacın her gün aynı saatte alınması önemlidir. Eğer bir doz ilaç unutuldu ya da atlandıysa, diğer dozun saatine yakın olmamak kaydıyla hatırlandığı andan hemen alınması gerekir. Atlanan dozu dengelemek için kesinlikle aynı anda çift doz alınmaması gerekir. İlaç, fazla etkin ya da yetersiz geldiğinde doktora danışmadan kesinlikle doz değişimi yapılmamalı, süreç ile ilgili ilacı veren doktor bilgilendirilmelidir. İlacın doktora danışmadan birden bırakılması son derece sakıncalıdır. Aniden kesilmesi halinde uyku sorunları, baş ağrısı, yoksunluk belirtileri, mide bulantısı, hasta hissetme, kaygı ataklarında artış, aşırı terleme ve sindirim sorunları gibi ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. İlaç kullanılan süre boyunca alkol alınması doğru değildir. Alkol ile birlikte alındığında, ilacın uyku hali ve baş ağrısı gibi yan etkilerinde artış görülebilir.