Makale yazarak ne kadar para kazanılır?

21.09.2021
Makale yazarak ne kadar para kazanılır?

Makale yazarak para kazanmayı amaçlayan birinin günde 2.000 kelime yazma potansiyeli taşıdığını var sayarsak, ortalama olarak günlük 50-100 TL kazanma şansının olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için bireysel olarak veya ekip olarak makale satış sitelerinden faydalanabilirsiniz.

Arama motorlarına uyumlu içerik hazırlayın

Google’ın sevdiği türde içerikler yazmak için bilmeniz gereken birkaç şey var. Aslında çok kapsamlı bir konu. Fakat bu işe yeni girdiğinizi düşünerek yüzeysel olarak anlatayım.

İlk olarak, yazdığınız makalenin okuyanı sıkmaması lazım. Yani, akıcı olması ve doyurucu olması gerekiyor. Ziyaretçiyi ne kadar memnun ederseniz, aslında Google’ı da aynı şekilde memnun etmiş olursunuz.

Mesela şöyle bir örnek vereyim. Makalenizi bitirdikten sonra bir kere okuyun. Okurken kronometreyi çalıştırın ve kaç saniye yada dakika sürdüğünü tespit edin.

5 dakika sürdüğünü varsayalım. Eğer yazdığınız makalenin okunma süresi ortalama 1 dakika ise, ziyaretçiler makalenin daha başında siteden çıkıyorlar demektir.

Yazdığınız konu ile ilgili, Google’da en fazla aranan anahtar kelimeleri kullanmaya çalışın. Makale hakkında bir yazı yazıyorsanız ”makale nedir, nasıl yazılır” gibi kelimeleri kullanın.

You cannot copy content of this page