Mazlum Çimen Kimdir?

12.05.2021
Mazlum Çimen Kimdir?

Mazlum Çimen Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Türk besteci, dizi oyuncusu, keman sanatçısı ve balet.

Halk ozanı Nesimi Çimen’in oğludur. Babası Nesimi Çimen, 1993 senesindeki Sivas Madımak olayları esnasında yanarak hayatını kaybedenlerden biriydi. Nesimi Çimen; Şifa İstemem, Ayrılık Hasreti Kar Etti Cana, Daha Senden Gayrı Aşık mı Yoktu gibi türkülerin bestecisi, derleyicisi veya kaynak kişisi olan bir ozandır.

Mazlum Çimen Nereli?

Ünlü oyuncu, Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine bağlı Sevdilli köyünde dünyaya geldi. Baba tarafından Adana’nın Tufanbeyli ilçesine bağlı Fatmakuyu Köyü’ndendir. Anne tarafı ise Tunceli’nin Karabali aşiretine dayanır.

Mazlum Çimen’in çocukluk dönemleri, babasının kalaycılık işiyle geçimini sağladığı Osmaniye Kadirli’de (Kadirli, o dönem Adana’nın ilçesiydi) geçti. Daha sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındılar. Babası hem fabrikada çalışıyor hem de ozanlık yapıyordu. Mazlum Çimen’in çocukluğu ise babasının burada oluşan sanat camiasının içerisinde geçti. Bu sanat camiasının içinde Can Yücel, Abidin Dino, İlhan Selçuk, Yılmaz Güney, Fakir Baykurt gibi bilinen isimler de vardı.

Mazlum Çimen Kaç Yaşında?

Başarılı sanatçı, 18 Haziran 1958 tarihinde doğdu. 2021 itibariyle 63 yaşında olan Çimen, bu hayatına müzikten televizyona, baleden besteciliğe birçok farklı alanda başarılar sığdırdı.

Mazlum Çimen Dizileri ve Filmleri

Temel alanı müzik olmakla beraber, dizi ve sinema filmlerinde de bulundu. Bunun en son örneği Şevkat Yerimdar dizisinde rol alması oldu. Çimen, bu dizide Bozkır karakterine hayat verdi. Sanatçının halk ozanlığına da vurgu yapılan dizide kızının adı da Tezene idi. Böylece Neşet Ertaş’a Şair Attila İlhan’ın verdiği ‘Bozkırın tezenesi’ lakabına bu dizide de vurguda bulunuldu.

1998’de Hoşçakal Yarın’da Yusuf Arslan, 2002’de Gönlümdeki Köşk Olmasa’da Ali, 2004’te Anlat İstanbul’da Şehmuz karakterlerini canlandırdı. Sanatçı, Hababam Sınıfı Güle Güle filminde de rol aldı.

Mazlum Çimen’in Oynadığı Dizi ve Filmler:

Hababam Sınıfı Güle Güle (Sinema)

Yahşi Batı (Sinema)

Umut (Sinema)

Elveda Rumeli (Dizi)

Anlat İstanbul (Sinema)

Gönlümdeki Köşk Olmasa (Sinema)

Hoşçakal Yarın (Sinema)

Şevkat Yerimdar (Dizi)

Mazlum Çimen’in Müzik Yaptığı Diziler

Oyuncu 2000’li yıllardan itibaren birçok dizinin de müziklerini yaptı. Bu dizilerin ilki, 2002 yapımı Berivan dizisidir. Ertuğrul Polat’ın aynı adlı türküsünden esinlenerek senaryolaştırılan Berivan dizisi, yayınlandığı döneme damgasını vurmuştu. Çimen’in son dönemlerde bir bölümlüğüne Çukur dizisinde de bestesi yayınlandı.

İşte Mazlum Çimen’in dizi müzikleri:

Berivan (2002)

Gelin (2003)

Şıh Senem (2003)

Hacı (2006)

Kara Duvak (2007)

Hanımın Çiftliği (2009)

Dila Hanım (2009)

Kötü Yol (2012)

Çukur (2021)

Mazlum Çimen’in Film Müzikleri

Başarılı müzisyenin ilk film müziği, 68’de 6 Mayıs’a adlı yapımla oldu. Diğer film müzikleri şu isimlerden oluşuyor: Umut, Nokta, Oyun, Martılar Açken, Gönlümdeki Köşk Olmasa, Büyük Adam Küçük Aşk, Işıklar Sönmesin, Hollywood Kaçakları, Soğuk Geceler, Gelincik Tarlası, Mem û Zin, Aysarı’nın Zilleri, Nazım Hikmet Belgeseli ve 68’den 6 Mayıs’a.

Mazlum Çimen’in Müzik Albümleri

Sanatçı, ilk albümünü 1991 yılında Levent Güner ile birlikte çıkardı. Onu 1995’te Çimen Türküleri, 1996’da Mem ü Zin, 2001’de Çimen Sesleri, 2002’de Feryadı İsyanım ve 2006’da Buluşmalar isimli albümler takip etti.

Mazlum Çimen’in Özel Hayatı ve Sosyal Medya Hesabı

Sanatçı, müzisyen Yasemin Göksu ile 1982-1997 seneleri arasında evli kaldı. Çiftin bu evlilikten Evrim Saki isimli bir erkek çocukları bulunuyor.

Mazlum Çimen, Instagram hesabını da aktif kullanan sanatçılardan. Başarılı isim, @mazlumcimenofficial hesabını kullanıyor. 2021 yılının Mart ayı itibariyle usta sanatçıyı Instagram üzerinden 67 bin 500 kişi takip ediyor.