Meb Panelist İnceleme Kitabı Nasıl Tanımlanır ?

04.02.2022

Bilindiği üzere Panelist adayları eğitimlerini tamamladılar. Eğitimi tamamlayan adaylara kitaplar tanımlanmaya başlayacak.

Adına kitap tanımlanan panelistler tanımlanan demo kitapları incelemek isterse inceleyebiliyorlar.

Şuan için 6 bin paneliste demo kitaplar tanımlanmış durumdadır.

Deme kitap tanımalanan adaylar https://kitapinceleme.meb.gov.tr/ adresinden kitapları inceleyebilirler.

Demo yollanan kişilere kitabın tamamı gönderilmez.

30 veya 50 sayfa kadar demo kitap gönderilir bu inceleme değerlendirmeye alınır.

Adına kitap tanımlamayan panelistler ilerleyen dönemlerde kitap tanımlanmasını bekleyeceklerdir.

Sms ve mail yolu ile panelistlere bilgi verilir.

Panel sisteminde taslak kitap inceleme ve değerlendirme sürecinde görev alınabilmesi için inceleme/değerlendirme eğitiminin alınmış olması gerekmektedir. Bu doğrultuda yüz yüze yapılan inceleme ve değerlendirme eğitimleri uzaktan eğitim şeklinde de planlanmıştır.

Kitap inceleme sistemine erişimi olan tüm öğretmen ve akademisyenler diledikleri zaman hazır olarak bulunan eğitimleri 7/24 kullanabilmektedir.

Bu eğitim alanında ders kitapları ve eğitim araçlarının incelenme ve değerlendirme süreçleri, panelist görev ve sorumlulukları, elektronik inceleme ve modül tanıtımı, taslak kitap inceleme kriterleri gibi özgün içerikli paylaşımlar yer almaktadır.

Panelistler taslak kitapların üzerinde işaretleme yöntemi içerikleri rahatlıkla seçebilir ve her bir kritere bağlı hazır tespit setlerinden faydalanabilmektedir.

Ayrıca taslak kitaba yönelik kazanım, elektronik içerikler gibi etiketlemeleri ilgili sayfalarında ilişkilendirilmiş şekilde kolayca ulaşabilmekte ve arama/bulma/gözden geçirme gibi özelliklere sahiptir.

Ayrıca panelistler inceleme sürecinin tüm aşamalarında yardımcı ve güncel bilgiler edinebildikleri, uzman kişilere soru sorabildikleri bir etkileşim alanına da sahiptir.

Taslak ders kitapları inceleme ve değerlendirme sistemi; şeffaflık ve katılımcılık üzerine kurulmuş, inceleme sürecini belli standartlarla Türkiye’deki tüm akademisyen ve öğretmenlere açan bir sistemdir.

Bu sistemde ülke genelinde görev yapan öğretmenlerden belirtilen şartları taşıyanlar veri tabanına kayıt yaptırabilmekte ve veri tabanı kayıt için sürekli olarak açık tutulmaktadır. İnceleme/değerlendirme veri tabanı sistemine kayıt yaptıran öğretmen ve alan eğitimcileri/uzmanları arasından elektronik ortamda Başkanlıkça yansız atama yoluyla görevlendirme yapılarak paneller oluşturulmaktadır.

https://netbilge.com/meb-panelist-nedir/