Mehmet Ada Öztekin Kimdir?

13.05.2021
Mehmet Ada Öztekin Kimdir?

Mehmet Ada Öztekin Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Çevirmenlik mesleğini de icra eden Öztekin, aynı zamanda senaristlik, yazarlık ve yönetmenlik de yapıyor. Başarılı yönetmen, serinin ilki olan Kaybedenler Kulübü’nün senaryosunu Tolga Örnek ile birlikte yazdı. Kaybedenler Kulübü Yolda’nın ise hem senaryosunu kaleme aldı hem de filmi yönetti. Bu yapımda Rıza Kocaoğlu’nun hayat verdiği Murat rolü, bizzat Öztekin’in kendisini temsil ediyor.

Çocukluğunda oyuncu olmak isteyen Öztekin, bu alanda oldukça yeteneksiz olduğunu düşünerek senaryo yazmaya başladı ve 17 yaşındayken yönetmen olmaya karar verdi.

Mehmet Ada Öztekin Nereli?

Antalya’da dünyaya geldi. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur. Hem Antalya hem İzmir yıllarında radyo programcılığı yaptı. Gamlı Baykuş adlı programıyla adını duyurdu. Bir dönem kitap çevirileri yaptı. Kent FM’de sunduğu Kaybedenler Kulübü adlı radyo programını daha sonra sinemaya uyarladı. Akademi 35 Buçuk Sanat Evi’nde görev yaptı. Ayrıca yüzme antrenörlüğü, DJ’lik, şoförlük gibi işlerle de uğraştı.

Mehmet Ada Öztekin Kaç Yaşında?

1976 doğumlu olan başarılı yönetmen, 2021 yılı itibariyle 45 yaşındadır. 2003 yılında Demirhan Baylan’ın, Zaman Dilencisi adlı şarkısının video klibini çekerek kariyerine başlayan Öztekin, aradan geçen sürede birçok önemli yapıma imza attı.

Mehmet Ada Öztekin Yönettiği Diziler

Başarılı yönetmenin adının duyulmasında en büyük katkıyı sağlayan dizilerden biri Kuzey Güney oldu. 2011 – 2012 yıllarında çekilen Kuzey Güney’i Yönetmen Hilal Saral ile çekti. TRT 1’de yayımlanan; Ali Can Yaraş ve Özge Efendioğlu’nun kaleme aldığı; Tolga Sarıtaş, Elif Atakan, Nilüfer Açıklan, Ertan Saban, Luran Ahmeti ve Melis Birkan gibi oyuncuların oynadığı 4 bölümlük Büyük Sürgün Kafkasya için kamera arkasına geçti.

Ardından; Saklı Kalan, Analar ve Anneler ile Racon: Ailem İçin dizilerinin çekimlerini gerçekleştirdi. Sonrasında, Kanal D’de yayımlanan Bodrum Masalı’nın yönetmenliğini üstlendi. Bu yapımı Tek Yürek ve Ferhat ile Şirin dizileri takip etti.

Yıllarına göre Mehmet Ada Öztekin’in yönettiği diziler:

Ferhat ile Şirin – 2019

Tek Yürek – 2019

Bodrum Masalı – 2016

Racon: Ailem İçin – 2015

Analar ve Anneler – 2015

Saklı Kalan – 2014

Büyük Sürgün Kafkasya – 2014

Kuzey Güney – 2011-2012

Mehmet Ada Öztekin Yönettiği Filmler

Oyuncu 2008 yılında yayımlanan Devrim Arabaları ve 2009 yılında yayımlanan Adını Sen Koy filmlerinin yardımcı yönetmenliklerini yaptı. Bunların haricinde 2008’deki Uluma ve Burukacı adlı kısa filmlerin yönetmenliğini üstlendi. Yine 2012’deki Mahmut ile Meryem filmini yönetmenliğini gerçekleştirdi.

Yönetmenlik mesleğinin ilk üç profesyonel çekimi müzik klipleri olan Öztekin, bu kapsamda Demirhan Baylan’ın Zaman Dilencisi (2003), Gripin’in Karışmasın Kimseler (2004) ve Ksemeşeker’in Ne Zaman Gitti Tren (2004)     adlı şarkılarının çekimlerinde bulundu.

2019 yılında gösterime giren, Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta ve Deniz Baysal gibi ünlü isimlerin oynadığı, Güney Kore yapımı ‘Miracle in Cell No.7’ filminden uyarlanan 7. Koğuştaki Mucize’yi yönetti. Film, Türkiye’nin En İyi Uluslararası Film kategorisinde Oscar’a aday adayı gösterildi ama aday olamadı.

Mehmet Ada Öztekin’in Eserleri ve Çevirileri

Ünlü ismin ilk kitabı senaryo türünde oldu. Ünlü yönetmen, senaryosunu yazdığı Kaybedenler Kulübü’nün kitap halini 2006’da yayımladı. Ardından roman türündeki Veronica Pompa İstiyor “Bir Kadıköy Western’i kitabı da, 2011 yılında piyasaya çıktı.

Bu iki eserin haricinde Philip K. Dick’in Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi ve Karanlığı Taramak adlı çevirileri de Altıkırkbeş Yayınları’ndan çıktı.

You cannot copy content of this page