Mehmet Akan Kimdir?

13.05.2021
Mehmet Akan Kimdir?

Mehmet Akan Kimdir? Nereli? Hayatı, Oynadığı Diziler, Filmler

Türk tiyatrosunun usta isimleri arasında yer alan Mehmet Akan’ı izleyiciler, özellikle Bizimkiler dizisindeki rolü ile tanıyor. Türk dizi tarihinin Arka Sokaklar’dan sonra ki en uzun süreli dizisi olan Bizimkiler’de Yönetici Sabri Bey karakteri ile Türk izleyicinin hayranlığını kazandı. Bunun dışında sanatçı, birçok tiyatro ve sinema yapılmalarında da roller üstlendi.

Mehmet Akan Nereli, Kaç yılında Doğdu? Ölüm Tarihi

Türk tiyatrosunun unutulmaz isimlerinden Mehmet Akan, 5 Aralık 1939 tarihinde Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokulu Birecik’te okudu, sonra İstanbul’a gelerek liseyi Haydarpaşa Lisesi’nde bitirdi. Lisans öğrenimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde gördü. Fakat daha sonra yarıda bıraktı. Bu dönemde tiyatroya adım attı ve Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu’nda tiyatroya başladı. Tiyatro yönetmenliği işini de yapan sanatçı; koreografi, folklor ve yazarlık işleriyle de uğraştı. Usta sanatçı, 9 Temmuz 2006 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

Mehmet Akan’ın Oynadığı Diziler

Mehmet Akan dendiğinde akla gelen ilk dizi şüphesiz Bizimkiler’dir. Sanatçının ilk dizi deneyimi olan Bizimkiler’de Yönetici Sabri karakteri, üzerinden seneler geçmesine rağmen halen zihinlerdedir. Dizide sık sık söylediği ‘Tutarım zabtı, attırırım vallahi’ gibi söylemleri dillere pelesenk olmuştu.

Bunun dışında Bizimkiler kadrosuyla yaz sezonlarında yayımlanan Yazlıkçılar da bir başka oynadığı dizidir. Mehmet Akan, bu dizide de Ümran rolünü canlandırdı. Tatlı Hayat’a konuk olarak dâhil olan sanatçıyı Kurşun Yarası dizisinde Mutasarrıf karakteriyle gördük. Son olarak ise 2005 yılında Aşk Oyunu adlı dizide rol aldı. Bu diziden bir sene sonra ise hayata veda etti.

Mehmet Akan’ın yılarla göre oynadığı diziler:

Aşk Oyunu – 2005

Kurşun Yarası  – 2004

Büyük Umutlar – 2004

Bir İstanbul Masalı – 2003

Tatlı Hayat

Yıldızların Altında – 2002

Yeter Anne – 2002

Oğlum Adam Olacak – 1996

Yazlıkçılar – 1993

Bizimkiler – 1989

Mehmet Akan’ın Oynadığı Sinema Filmleri

İlk defa 1986 yılındaki teyzem filmiyle ekranların karşısına çıktı. Halit Refiğ’in yönetmenliğini yaptığı bu filmde Müjde Ar ve Yaşar Alptekin ile birlikte başrolde bulundu. Burada Umur’un dedesi, Üftade’nin babası karakterini canlandırdı.

Hemen ardından Vasıf Öngören’in aynı adlı tiyatro oyunundan uyarlanan 1986 yapımı Asiye Nasıl Kurtulur filminde rol aldı. Bu filmde Müjde Ar ve Ali Pozyrazoğlu’na eşlik etti. Yine aynı sene içerisinde üçüncü filminde yeniden Müjde Ar’ın başrol olduğu bir filmde bulunarak, Atıf Yılmaz’ın yönettiği Aaahhh Belinda filminde oynadı.

Mehmet Akan’ın yılarla göre oynadığı filmler:

Gönderilmemiş Mektuplar – 2002

Duruşma – 1999

Kurt Kanunu – 1991

Melodram – 1988

Yansıma – 1988

Keşanlı Ali Destanı – 1988

Bez Bebek – 1987

Gramofon Avrat – 1987

Elif Ana – Ayşe Kız – 1987

Kadının Adı Yok – 1987

Aaahhh Belinda – 1986

Asiye Nasıl Kurtulur – 1986

Teyzem – 1986

Mehmet Akan’ın Sahnelediği Tiyatro Oyunları

Esas mesleği olan tiyatroda birçok önemli oyunu sahneledi. Bunlar arasında Keşanlı Ali Destanı da bulunuyor. Haldun Taner’in kitabından tiyatro ve sinemaya birçok kere uyarlanan eserin hem tiyatro oyununda hem de sinema filminde rol aldı.

Rol üstlendiği diğer tiyatro oyunları ise şu şekilde: Histeri, Buruk Ezgi, Yaz, Galileo Galilei, Kafkas Tebeşir Dairesi, Bitmeyen Kavga, Ezenler Ezilenler Başkaldıranlar, Düşmanlar, Alpagut Olayı, Azizname, Soruşturma, Havana Duruşması ve Rosenbergler Ölmemeli

Mehmet Akan’ın Özel Hayatı

Dansçı Alev Akçin ile evlendi. Akan-Akçin çiftinin bu evliliklerinden 1981 senesinde Saliha Şirvan adında bir kız çocukları dünyaya geldi.

You cannot copy content of this page