Mehmet Ali Kâğıtçı Kimdir ?

25.11.2021
Mehmet Ali Kâğıtçı Kimdir ?

İşadamı, İzmit Kâğıt Fabrikası ve Türkiye’de kâğıt endüstrisinin kurucusu. Deniz Binbaşı Ahmet Bey’in oğludur. 1899 yılında İstanbul Heybeliada’da dünyaya geldi. İlköğrenimini Heybeliada’da gördü.  İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nden kimyagerlik diploması ile Mineraloji ve Matematik Jeneral sertifikalarını alarak mezun oldu.

Mezuniyetinin ardından Kimya Enstitüsü’nde asistanlık ve Bahriye Mektebi’nde kimya hocalığı yaptı. Daha sonra Almanya’ya giderek bir süre bu ülkedeki selüloz  ve kâğıt fabrikalarında çalıştı. Almanya’dan Fransa’ya geçerek Grenoble’deki kâğıtçılık müessesesine girdi ve öğrenimini devam ettirerek Grenoble Üniversitesi Kâğıt Mühendisliği Okulu’ndan 1927’de kâğıt mühendisliği diplomasını birincilikle aldı.  Mehmet Ali Kâğıtçı, birinci beş yıllık sanayi programına giren selüloz ve kâğıt fabrikalarımızın projelerini hazırladı. Bu teşebbüs Sümerbank’a geçince hemen projelerini uygulamaya başladı, Avrupa’ya ısmarladığı makineler gelince de birinci kâğıt fabrikasının temeli 14 Ağustos 1934’te Başbakan İsmet İnönü tarafından atıldı.

İzmit Kâğıt Fabrikası 1936 yılı sonunda açıldı ve aynı gün ikinci selüloz ve kâğıt fabrikalarının da temelleri atıldı. Onun da projelerini ve makinelerinin montajlarını yapan yine Mehmet Ali kâğıtçı’dır. 18 Nisan 1936 tarihinde de ilk Türk yapımı kâğıt sayfası Mehmet Ali Kâğıtçı’nın elindeydi. Fabrikacılık ve Sanayi Notları, Selüloz ve Kâğıt, Kanda Glikoz, Kâğıtçılık Tarihçesi, PH Hamızlık ve Kalevilik Kuvveti adlarında basılı eserleri vardır. Kitapları dışında, kâğıtçılığın ülkede gelişmesi için giriştiği mücadeleleri anlatan çok sayıda makalesi çeşitli gazete ve dergilerde yer almıştır.

You cannot copy content of this page