Mehmet Çağatay Tosun Kimdir?

16.05.2021
Mehmet Çağatay Tosun Kimdir?

Mehmet Çağatay Tosun Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Yeni neslin başarılı yönetmenlerinden ve senaristlerinden olan Tosun, aynı zamanda yapımcılık da yapıyor. Tam adı Mehmet Çağatay Tosun’dur. Ancak sektörde adını genellikle M. Çağatay Tosun şeklinde kullanıyor. 2006 yılından itibaren başta dizi olmak üzere birçok yapıma imzasını attı. İlk deneyimi ise 1999’da yönetmen yardımcılığı ile oldu. Yönettiği diziler arasında Muhteşem Yüzyıl: Kösem, Suskunlar, Köprü, Ramo gibi birçok ünlü yapım da bulunuyor.

Mehmet Çağatay Tosun Nereli?

İzmir’de doğdu. Yönetmenlik mesleğinin mekteplilerinden olan Tosun, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunudur.

Mehmet Çağatay Tosun Kaç Yaşında?

Başarılı yönetmen, 1978 senesinde dünyaya geldi. 2021 yılı itibariyle 43 yaşında olan Tosun, yönetmenlik açısından genç sayılabilecek bu yaşına birçok önemli yapım sığdırdı.

Mehmet Çağatay Tosun Yönettiği Diziler

Başarılı isim, 2006’da Ahh İstanbul dizisiyle profesyonel anlamda ilk kamera arkası çekimini gerçekleştirdi. Bunu ardından, Kod Adı dizisi seyretti. Tosun, Kod Adı’nın sadece ilk bölümünün çekimini yaptı. Bu yapımın prodüktörlüğünü Kültür eski Bakanı Fikri Sağlar üstlenmişti.

Daha sonra, yayınlandığı dönemde izleyiciler tarafından ilgiyle izlenen, Erzincan Eski Valisi merhum Recep Yazıcıoğlu’nun yapılması sürecinde çok çaba harcadığı Başpınar Köprüsü’nü konu edinen, Ayşe Kulin’in aynı adlı romanından uyarlanan Köprü dizisi için kamera arkasına geçti. Bu dizide yönetmen olarak Tosun’a Sadullah Şentürk eşlik etti. Dizi, iki sezon, 65 bölüm çekildi.

Köprü’yü 2010 yılı yapımları olan Maskeli Balo ile Çakıl Taşları dizileri izledi. Başarılı yönetmen akabinde; Mazi Kalbimde Yaradır, Bir Ferhat ile Şirin Hikâyesi, Suskunlar, Merhamet, Aşkın Kanunu, Acı Aşk gibi dizileri de çekti. 2016’da ise Muhteşem Yüzyıl: Kösem’in ikinci sezon çekimlerini gerçekleştirdi.

Reytinge kurban giden Muhteşem İkili filminin de yönetmenliğinde bulundu. Başarılı yönetmen, Show TV’de yayınlanan ve ilgiyle izlenen Ramo dizisinin de yönetmenliğini yapıyor. Tosun, 12. Bölümden itibaren Ramo için iş başı yaptı. 

Yıllarına göre Mehmet Çağatay Tosun’un yönetmenliğini yaptığı diziler:

Ramo (2020)

Muhteşem İkili  (2018 – 2019) 

Muhteşem Yüzyıl: Kösem (2016)

Acı Aşk (2015)

Aşkın Kanunu (2014)

Merhamet (2 Sezon 2013)

Suskunlar (2 Sezon 2012)

Bir Ferhat ile Şirin Hikâyesi (2012)

Mazi Kalbimde Yaradır (2011)

Çakıl Taşları (2010)

Maskeli Balo (2010)

Köprü (2006-2007)

Kod Adı (2006)

Ahh İstanbul (2006)

Mehmet Çağatay Tosun Yönettiği Filmler

Oyuncu 2008’de ilk defa bir sinema filmi için ‘motor’ dedi. Yine Köprü dizisindeki gibi Erzincan Eski Valisi Recep Yazıcıoğlu’nu anlatan, bu dizinin devamı niteliğinde olan Vali filmi için kamera arkasında bulundu. Ayrıca, Derin Düşün-ce ve Can Feda adlı filmlerin de yönetmenliğini üstlendi.

Yıllarına göre yönetmenliğini yaptığı filmler:

Can Feda (2018)

Derin Düşün-ce (2012)

Vali (2008)

Mehmet Çağatay Tosun’un Diğer Filmleri

Başarılı yönetmen, bunların haricinde bazı yapımlarda senarist, yapımcı ve yönetmen yardımcısı olarak da görevler aldı. Tosun, yönetmenliğini de yaptığı Derin Düşün-ce ve Vali filmlerini de yazdı. Vali’de ona Batur Emin Akyel de eşlik etti. Derin Düşün-ce’nin yapımcılığını da üstlenen başarılı isim, aynı zamanda henüz 21 yaşındayken 1999 yılında Yüzleşme filminde yönetmen yardımcılığı da yaptı.

Mehmet Çağatay Tosun Özel Hayatı ve Sosyal Medya Hesabı

M. Çağatay Tosun, 2014 senesinde oyuncu Yağmur Kaşifoğlu ile evlendi. Çiftin, Deniz Ege adını verdikleri oğulları 2018 yılında dünyaya geldi.

M. Çağatay Tosun, sosyal medya hesabında da sık sık paylaşımlarda bulunuyor. Başarılı yönetmenin, @mcagataytosun alan adlı Instagram hesabını 2021 yılı Mart ayı itibariyle 15 bin 300 kişi takip ediyor.

You cannot copy content of this page