Mehmet Çevik Kimdir?

17.05.2021
Mehmet Çevik Kimdir?

Mehmet Çevik Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Türk erkek tiyatrocu, dizi ve sinema oyuncusu.

TRT 1’de yayınlanan; Nehir Erdoğan, Kutsi, Kaan Çakır ve Şerif Sezer’in başrollerini oynadığı Benim Adım Melek dizisinin Dede Seyit’i rolüyle ekranlarda yüzüne aşina olduğumuz Çevik,  bu yapımda Gaziantepli bir baklava ustasını canlandırıyor.

‘Mehmet Çevik kimdir, nereli kaç yaşında, oynadığı diziler ne, dizilerde hangi rolleri canlandırıyor, nereden mezun, evli mi çocuğu var mı?’ sorularının yanıtı yazımızın içerisinde.

Mehmet Çevik Nereli?

Çevik, Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümünü bitirdi.

Devlet Tiyatroları’nda görev yaptı. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nce bilgi ve tecrübeleri aktarmak amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devlet Tiyatroları’nda vazifelerde bulundu. Daha sonra Kocaeli Şehir Tiyatroları’na geçiş yaptı. Halen Kocaeli Şehir Tiyatroları’nda mesleğini icra ediyor.

Mehmet Çevik Kaç Yaşında?

1 Aralık 1961 tarihinde doğdu. 2021 yılı itibariyle 60 yaşında olan sanatçının burcu Yay’dır. Sanatçı, meslek hayatına birçok dizi ve sinema filmi sığdırdı.

Mehmet Çevik Dizileri

Oyuncu, ilk dizi tecrübesini 29 yaşındayken yaşadı. Çevik, 1990 senesinde Tembel Ahmet adlı yapımda rol oynadı. Daha sonra Peri Kızı ve Kurtuluş dizilerinde bulunan sanatçı, 1996’daki Kurtuluş’un ardından 7 sene diziye ara verdi.

Mehmet Çevik, özellikle Menekşe ile Halil’de kötü baba Hasan karakteriyle başarılı bir oyunculuk sergiledi. Hanımın Çiftliği, İffet, Böyle Bitmesin gibi yapımlarda bulunduktan sonra TRT 1’in kült dizisi Diriliş Ertuğrul’da Deli Demir karakterine hayat verdi.

Yine TRT 1’de yayınlanan ve Gaziantep’te çekilen Benim Adım Melek’te, Melek rolündeki Nehir Erdoğan’ın babası Seyit Ali Karadağ rolüyle izleyicinin karşısına çıktı.

Yıllarına göre Mehmet Çevik’in oynadığı diziler:

Benim Adım Melek – 2019

İstanbul Sokakları – 2016

Diriliş: Ertuğrul – 2014-2016

Güzel Çirkin – 2013

Böyle Bitmesin – 2012

İffet – 2011

Hanımın Çiftliği – 2009

Aynadaki Düşman – 2009

Menekşe ile Halil – 2007-2008

Sağır Oda – 2006-2007

Kırık Kanatlar – 2005

Mühürlü Güller – 2003

Kasabanın İncisi – 2003

Kurtuluş – 1996

Peri Kızı – 1991

Tembel Ahmet – 1990

Mehmet Çevik Filmleri

Oyuncunun sinemadaki ilk deneyimi Üçüncü Gözle filmi oldu. 1991 yılındaki bu filmde aynı zamanda yardımcı yönetmen olarak çalıştı. Daha sonra başta dizi olmak üzere birçok yapımda roller üstlendi.

2013 senesindeki sinema filmi ise Şeytan – ı Racim ismiyle sinemalarda gösterildi. Bunu aynı sene oynadığı Mahmut ile Meryem takip etti. Bu filmden sonra sanatçı, sinemaya uzun süre ara verdi.

Mehmet Çevik Özel Hayatı ve Sosyal Medya Hesabı

Mehmet Çevik evlidir. Sanatçının Aybala Destan ve Yağmur adlarında iki kız çocuğu bulunuyor.

Çevik, Instagram hesabını da aktif kullanıyor. Instagram’da @mehmetcevikofficial adlı hesabı kullanan sanatçının 2021 yılı Mart ayı itibariyle 44 bin 900 adet takipçisi bulunuyor.

Oyuncu bir dönem, Tosun lakabıyla da bilinen Mehmet Aydın’ın kurucusu olduğu Çiftlikbank’ın reklamlarında da boy gösterdi. Birçok insanın mağdur olmasının ortaya çıkması sonrası Mehmet Çevik, “meşru olduğunu düşündüğü bir projenin tesis açılışlarında durduğunu ama sisteme katılmadığını, bunun bir üretim sahasının açılışı olduğunu, kendimi ruhsatlı ve yasal olduğunu düşündüğü bir işin basın ayağında bulunduğu için mağdur hissettiğini, hayatını ilkeli yaşamaya çalışan biri olduğunu, firmanın sadece medya alanında reklam anlaşması yaptığını, bir dolandırıcının pervazında ‘Sağduyulu bir yerde duruyorum’ demenin içini rahatlatmadığını, gönül verdiği mesleği yaparken dolandırıcılar grubunun içine düşmenin çok üzücü olduğunu” ifade etmişti.

You cannot copy content of this page