Mehmet Usta (Zayed Fadi) Kimdir?

20.05.2021
Mehmet Usta (Zayed Fadi) Kimdir?

 Mehmet Usta (Zayed Fadi) Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu olan Mehmet Usta, TRT 1 ekranlarından yayımlanan Teşkilat dizisinde canlandırdığı Zayed Fadi karakteriyle izleyicinin beğenisini bir kez daha kazandı. Başarılı oyuncu, daha önce de Ekmek Teknesi’nde Ölü, Bez Bebek’te Şoker ve Leyla ile Mecnun’da ise Kamil rolleriyle hafızalara kazınmıştı.

Mehmet Usta Nereli?

Düzce’de doğan Usta, aslen Trabzonlu ‘dur. O doğduğunda Düzce, Bolu’nun ilçesiydi. Kent, 9 Aralık 1999’da il oldu. Doğumundan kısa bir süre sonra ailesi Düzce’den İstanbul’a taşındı. Eğitim hayatı ve kariyeri burada şekillendi.

İlkokulu İstanbul Aksaray Mahmudiye İlkokulunda, ortaokul ve liseyi de İstanbul Davutpaşa Lisesi’nde tamamladı. Lisans öğrenimini, Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde, yüksek lisansını da Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sosyoloji ve Antropoloji Anabilim dalında, Sanat Sosyolojisi alanında yaptı.  Sosyolog olan başarılı ismin yüksek lisans tezi “”Modernlik ve Modernleşme Ekseninde Geleneksel Türk Tiyatrosu” konusundan oluşuyor.

Mehmet Usta Kaç Yaşında?

20 Şubat 1973 tarihinde dünyaya geldi. Balık burcu olan tecrübeli isim, 2021 yılı itibariyle 48 yaşındadır. Yarım asra yaklaşan hayatında birçok dizi ve sinema yapımlarında roller üstlendi.

Mehmet Usta’nın Oynadığı Diziler ve Filmler

Başarılı sanatçı, kariyerine Ruhsar dizisiyle başladı. Bu dizide Selçuk rolünü canlandırdı. Ardından adının daha geniş kitlelerce duyulmasına neden olan ATV yayını Ekmek Teknesi’nde oynadı. Ölü rolüyle izleyicinin beğenisini kazandı.

Ekmek Teknesi’ni iki sinema filmi izledi. The İmam’da Deli rolüyle ekranlara çıkan Usta, Kınalı Kuzular: Kınalı Hasan’da ise Laz Yunus rolüne hayat verdi. Erkekler Ağlamaz’da İnce Memet’i oynayan sanatçı, Bez Bebek’te üç sene boyunca Şoker rolüyle bulundu. Şoker, ona adeta yapışan rollerden biri oldu.

Bu süreçte yine tarihi filmlerin, bilhassa Kınalı Kuzular serilerinin oyuncu kadrolarında yer aldı. Usta’yı; ‘Kınalı Kuzular: Hasan Ethem’de Edirneli Hüseyin, ‘Kınalı Kuzular: Reşit Paşa Vapuru’nda Edirneli Hüseyin, ‘Kınalı Kuzular: Beni Sizlerden Ayırmayın’da Yüzbaşı Yusuf ve ‘Kınalı Kuzular: Son Nefes’te Zeynel rollerinde izledik.

Sanatçı, daha sonra yine Dur Yolcu (Çolak Çavuş), Kara Köpekler Havlarken (Anten) ve Mommo Kızkardeşim (İstanbullu Bakkal) filmleri için kamera karşısına geçti. 2011-2013 döneminde üç sezon yayımlanan Leyla ile Mecnun dizisinin ilk iki sezonunda oynadığı Yedek Kamil rolüyle hayran kitlesini daha da genişletti. Oyuncu, Dedemin Dolabı filminde Gomodor, Bana Bir Soygun Yaz filminde ise Hadi rollerine hayat verdi.

2021 yılına büyük ses getirerek giriş yapan dizilerden olan ve TRT 1’de yayımlanan Teşkilat’ta kötü karakterli, Türkiye Cumhuriyeti düşmanı Zayed Fadi rolünü oynuyor. Ankara’da çekilen Teşkilat’ta Çağlar Ertuğrul, Deniz Baysal, Mesut Akusta gibi oyunculara eşlik ediyor.

Yıllarına göre Mehmet Usta’nın oynadığı dizi ve filmler:

Teşkilat – 2021

Görevimiz Komedi – 2016-2017

Bana Bir Soygun Yaz – 2012

Dedemin Dolabı – 2012

Leyla ile Mecnun – 2011

Mommo Kızkardeşim – 2009

Kara Köpekler Havlarken – 2009

Dur Yolcu – 2008

Kınalı Kuzular: Son Nefes – 2007

Kınalı Kuzular: Beni Sizlerden Ayırmayın – 2007

Kınalı Kuzular: Reşit Paşa Vapuru – 2007

Kınalı Kuzular: Hasan Ethem – 2007

Bez Bebek – 2007-2010

Erkekler Ağlamaz – 2006

Kınalı Kuzular: Kınalı Hasan – 2006

The İmam – 2005

Ekmek Teknesi – 2002

Ruhsar – 1997

Mehmet Usta Sosyal Medya Hesabı

Sanatçı, sosyal medyayı sık kullanıyor. Usta, @mehmetustaofficial olan Instagram adresi zerinden sık sık fotoğraf paylaşıyor. 2021 yılı Mart ayı itibariyle bu Instagram adresini 13 bin 400 hesap takip ediyor.

You cannot copy content of this page