Mehmet Yiğit Alp Kimdir?

20.05.2021
Mehmet Yiğit Alp Kimdir?

Mehmet Yiğit Alp Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Yapımcı, iş adamı ve yönetici olan Mehmet Yiğit Alp, NTC Medya’nın sahibidir.

Trabzonspor’un hem basketbol branşında hem de spor kulübünde yöneticilik görevlerinde de bulundu. Bir zamanlar devlet memurluğu da yapan Alp, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliğinde görevde bulundu. Ardından istifa ederek televizyon yapımcılığı işine girdi.

Mehmet Yiğit Alp Nereli?

Trabzon’da doğan Alp’in memleketi Trabzon’un Vakfıkebir ilçesidir. Ankara’da bulunan ve Türkiye’nin ilk özel üniversitesi olan Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi (İİSBF) Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Hem medya hem de spor dünyasında yöneticiliklerde bulundu.

Mehmet Yiğit Alp Kaç Yaşında?

1971 doğumlu olan Mehmet Yiğit Alp, 2021 yılı itibariyle 50 yaşındadır. Başarılı isim, NTC Medya ile onlarca önemli diziye imza attı.

Mehmet Yiğit Alp’in Yapımcılığını Yaptığı Filmler

Memurluktan sonra 2004 senesinde Media Sales Agency (MSA) yapım şirketini kurdu. MSA ile birlikte, 2006 yılında Fox International Channels Türkiye’nin Türkiye Reklam Pazarlama ve Satış konusundaki ortağı oldu. Ancak iki sene sonra, 2008’de MSA’daki hisselerinin tamamını Fox International Channels’a devretti.

MSA’nın ardından iki ayrı yapım şirketi daha kurdu. Bunlardan biri Kuzey Production, diğeri de NTC Medya’dır. NTC Medya bugün halen birçok önemli yapıma imza atmayı sürdürürken Kuzey Production, dört dizi çekiminin ardında yola devam edemedi.

Alp’in ortağı Ali Gündoğdu ile oluşturduğu Kuzey Production, bazı önemli yapımlara imza attı. Bu yapımlardan ilki, o dönemlerde Türkiye piyasasına yeni giren ve TGRT’yi satın alarak FOX TV adıyla yayına başlayan FOX Türkiye’de yayımlandı. Memur Muzaffer adlı bu dizide usta sanatçı Ferdi Tayfur başrolü oynamıştı. Bu dizi, 2021 yılı itibariyle Ferdi Tayfur’un son dizisi olarak da dikkat çekiyor.  Ancak söz konusu yapım reytinglere yenik düştü.

Mehmet Yiğit Alp’in Kuzey Productionu’nun sonra ki dizisi Adanalı oldu. Oktay Kaynarca, Mehmet Akif Alakurt ve Serenay Sarıkaya’nın başrolünde oynadığı bu yapım, TV’de yayınlandı ve 3 sezon, 79 bölüm sürdü. O dönem 17 yaşında olan Serenay Sarıkaya bu diziyle izleyicinin dikkatini daha fazla çekmeye başladı. Alp’in Kuzey Production ile üçüncü dizisi ise Tunus’ta çekilen 2009 yapımlı Bahar Dalları oldu. Son dizisi Türk Malı olan Alp, Kuzey Production’u kapattı.

Mehmet Yiğit Alp, yoluna NTC Medya ile devam etti. NTC bünyesinde onlarca çok önemli yapıma imza attı. Bunlar arasında TRT 1’de yayımlanan Yerden Yüksek, Sen de Gitme; Star TV’de yayımlanan Anneler ile Kızları, İbret-i Ailem, Kaçak Gelinler, Kardeş Payı, Döndür Şansını; Show TV’de yayımlanan Karakol, Beyaz Yalan; Fox TV’de yayımlanan Ali Ayşe’yi Seviyor, Görüş Günü Kadınları; ATV yayımlanan Cesur Hemşire, Diğer Yarım, Bedel, Mutlu Ol Yeter, Aile İşi, Rengarenk/Kaçın Kurası, Kırgın Çiçekler, Aşk ve Mavi, Akıncı gibi yapımlar bulunuyor.

Mehmet Yiğit Alp ve Spor Yöneticiliği

Mehmet Yiğit Alp, Trabzonlu bir iş adamı olarak memleketinin kulübü olan Trabzonspor’un başarısı için de uğraştı. Alp, 2010’da Trabzonspor Basket Kulübü Başkanı Saner Ayar’ın listesinden yönetim kuruluna girdi, ardından 2013’te Trabzonspor Basket takımının Başkanı oldu. 6 Aralık 2015 tarihinde ise dönemin Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta’nın listesinden Trabzonspor Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. Bu yönetimde de Trabzonspor Asbaşkanı oldu. 

Mehmet Yiğit Alp Özel Hayatı

Başarılı yapımcı Mehmet Yiğit Alp’in babası Avukat Turan Alp de hem Trabzon’un hem de Trabzonspor’un efsanelerinden biridir. Baba Alp, Trabzonspor’da yöneticilik yaptı ve 27 Mart 1995 tarihinde vefat etti.