Melda Gür Kimdir?

21.05.2021
Melda Gür Kimdir?

Melda Gür Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu olan Gür, adını bu sektörden önce yer aldığı Çıtır Kızlar adlı grupla duyurdu. Yonca Evcimik’in katkı ve destekleri ile kurulan Çıtır Kızlar, 90’lı yıların ikinci yarısına damga vuran önemli bir grup olarak dikkat çekmişti.

Yonca Evcimik’in eski eşi Harun Özakıncı ile birlikte bir dönem, Kahve Bahane programını da sunan Melda Gür’ün kariyeri daha sonra ki süreçte tiyatro, dizi ve sinema yapımları ile şekillendi.

Melda Gür Nereli?

Başkent Ankara’da doğdu. Tiyatrocu olan babası Feyzi Gür’ün de tesiriyle meslek olarak tiyatroya yöneldi. Daha sonra İstanbul’a yerleşti. Hem Kadıköy Devlet Konservatuarı’nda şan hem de Sait Sökmen’den step, caz, modern ve Latin dans dersleri aldı.

Melda Gür Kaç Yaşında?

1971 yılında dünyaya geldi. 2021 yılı itibariyle 50 yaşında olan sanatçı, kariyerine müzikten tiyatroya, sinemadan diziye birçok yapım sığdırmayı başardı.

Melda Gür’ün Oynadığı Diziler

Başarılı isim, baba mesleğinin tiyatro olması dolayısıyla küçük yaşlardan itibaren sanat camiasının içinde yer aldı. İlk dizi tecrübesini TRT’nin tek kanallı yıllarının unutulmaz yapımlarından olan Kaynanalar ile yaşadı. Çekim yeri de Ankara olan Kaynanalar’da henüz üç yaşındayken bulundu. Gençlik yıllarından itibaren de birçok dizide roller üstlendi.

Gür; Biz Boşanıyoruz ve Şöhretler Kebapçısı dizilerinde Şirin Şanti karakterine hayat verdi. Daha Neler’de Periza, Kelebek Çıkmazı’nda Pelin, Yasemince’de Tülin ve Umutsuz Ev Kadınları’nda Melda rolüyle izleyicinin karşısına çıktı.

Yıllarına göre Melda Gür’ün oynadığı diziler:

Umutsuz Ev Kadınları – 2011

Yasemince – 2010

Misyon – 2008

Yasak Elma – 2007

Kelebek Çıkmazı – 2007

Daha Neler – 2006 

Kırık Kalpler Durağı – 2005

Biz Boşanıyoruz – 2004

Şöhretler Kebapçısı – 2003

Reyting Hamdi – 2002

Eyvah Kızım Büyüdü – 2000

Akasya Pasajı – 2000

Dostlar Pasajı – 1997

Kaynanalar – 1974

Melda Gür’ün Oynadığı Filmler

Başarılı sanatçı, dizi dışında bazı filmler için de kamera karşısında yer aldı. 1994’te rol aldığı Yanlış Numara filminde Funda karakterini canlandırdı. Oyuncuyu Emret Komutanım Şah Mat’ta Doktor olarak izledik. Ev filminin de kadrosunda bulunan Gür, burada da Vildan karakterine hayat verdi.

Yıllarına göre Melda Gür’ün oynadığı filmler:

Ev – 2009

Emret Komutanım Şah Mat – 2006

Yanlış Numara – 1994

Melda Gür’ün Sahnelediği Tiyatro Oyunları

Adeta on parmağında on marifet olan sanatçı; dans, müzik, dizi ve sinema gibi sanatların haricinde tiyatroculuğu da kendine meslek edinmiş durumda. Gür, 1990 senesinden bu yana farklı sahnelerde birçok oyun sergiledi. Başarılı isim; İstanbul Devlet Tiyatrosu, Sadri Alışık Tiyatrosu, Tiyatro İstanbul, Tiyatrokare ve Volkan Severcan Tiyatrosu gibi birçok mekânda oyunlar oynadı. Zülfü Livaneli’nin Leyla’nın Evi, Noel Coward’ın Çılgın Ruh’u, Pierre Chesnot’un Gönül Hırsızı gibi oyunları için izleyicinin karşısına çıktı.

Yıllarına göre Melda Gür’ün oynadığı tiyatrolar:

Bavul – 2011

Leyla’nın Evi – 2010

Çılgın Ruh – 2009

Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu – 2009

Avenue Q – 2008

Gönül Hırsızı – 2007

Bu Aşkta Birşey Var – 2006

Kaç Baba Kaç – 2005

Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bişey Oldu – 1990

Melda Gür’ün Özel Hayatı ve Sosyal Medya Hesabı

Başarılı sanatçı evli değildir. Bunun dışında başarılı isim, sosyal medyayı aktif şekilde kullanıyor. Gür, Instagram üzerinden sık sık fotoğraf paylaşımlarında bulunuyor. @meldagur hesabına sahip olan Gür’ü bu adres üzerinden 2021 yılı Nisan ayı itibariyle 17 bin 800 kişi takip ediyor.