Memur Eşin Sigortasından Nasıl Yararlanılır ?

16.04.2021
Memur Eşin Sigortasından Nasıl Yararlanılır ?

Evli çitlerin veya yeni evlenecek olan çiftlerin aklını kurcalayan bu sorunun cevabı basittir. Bilindiği üzere eşlerin ikisi de çalışıyorsa çalıştığı kurumlarca ayrı ayrı sigortalı olurlar fakat eşlerden biri çalışmıyorsa, diğer eş memur ise çalışmayan eş, çalışan eşin sigortasından faydalanır.

Eşin üzerine sigorta nasıl aldırılır ?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre, artık SSK’da eşini üzerine alma işlemini de kolayca yapabilmek mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat giderek bu işlemi yapmak mümkündür fakat internet üzerinden bu işlemi yapmak daha pratik ve daha kolaydır.

https://esgm.sgk.gov.tr adresine Edevlet şifreniz ile girerek bu işlemi tamamlamanız mümkündür. Yapılacak olan işlem çalışan eş https://esgm.sgk.gov.tr adresine Edevlet şifresi ile giriş yapacak, orda bulunan adımları takip ederek çalışmayan eşin sigortasının kendi üzerine alınması için talepte bulunacak.

İşsiz erkek eşinin sigortasından faydalanabilir mi?

Bu sorunun cevabı evettir. Kadın nasıl yararlanıyorsa erkek de aynı şekilde yararlanır.
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun SPAS (Sağlık Provizyon Aktivasyon) sistemi tarafından kişinin eşi üzerinden sağlık aktivasyonu otomatik olarak yapılmamışsa, herhangi bir SGK Müdürlüğüne başvurarak sağlık aktivasyonunu yaptırması gerekmektedir.

Eşin de işyerine durumu bildirerek bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısını güncellemeli ve Asgari Geçim İndirimi ödemesini ‘evli eşi çalışmıyor’ olarak değiştirmelidir. Böylece alacağı AGİ daha fazla olacaktır.

You cannot copy content of this page