Meral Niron Kimdir?

01.06.2021
Meral Niron Kimdir?

Meral Niron Kimdir? Nereli? Hayatı, Dizileri

Türk tiyatrosunun unutulmaz isimlerinden olan Meral Niron’u 2020 yılının yaz aylarında kaybettik. Usta tiyatrocu, başta tiyatro olmak üzere birçok dizi ve sinema yapımlarında izleyicinin karşısına çıktı. İzleyiciler onu daha çok TRT 1’in efsane dizilerinden Bizim Evin Halleri’nde Sakız karakteriyle hatırlıyor.

Meral Niron Nereli? Ne Zaman Doğdu, Vefat Etti?

1937 senesinde İzmir’de dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren tiyatroya gönül verdi. Özellikle Dostlar ve Ankara Sanat Tiyatroları’nda roller üstlendi. Devlet Tiyatroalrı’nda görevlerde bulundu. Hayatında en fazla tiyatro oyunları yer tuttu. Onu ayrıcalıklı kılan bir başka özelliği ise ünlü Rus yazar Gorki’nin Ana adlı eserinde Ana’yı canlandıran ilk kişi olmasıdır. Ünlü sanatçı, 13 Ağustos 2020 tarihinde kalp yetmezliğinden vefat etti. Niron, Ankara Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi.

 Meral Niron’un Oynadığı Diziler

Özellikle son dönemlerinde birçok dizide rol aldı. Başarılı isim, 1989’dan itibaren dizilerde roller aldı. Ayaşlı ve Kiracıları ile başlayan dizi kariyeri, Ferhunde Hanımlar, Bizim Evin Halleri, Deniz Yıldızı, Düriye’nin Güğümleri ve Firar gibi yapımlarla devam etti.

Son oynadığı dizi, 2011 yapımı Firar oldu. Firar’da Nine karakterine hayat veren oyuncu, Düriye’nin Güğümleri’nde de aynı rolle ekranlarda göründü.

Ferhunde Hanımlar’da Bunak Şukufe’yi oynayan Niron, bu dizide 1993-1999 yılları arasında bulundu. Sanatçı, asıl ününü TRT 1’de 8 yıl süren Bizim Evin Halleri’ndeki Sakız rolüyle yakaladı. 2000-2008 yılları arasında yayımlanan bu TRT 1 yayınında tüm sezonlarda kamera karşısına geçti.

Yıllarına göre Meral Niron’un oynadığı diziler:

Firar – 2011

Düriye’nin Güğümleri – 2011

Deniz Yıldızı – 2009

Bizim Evin Halleri – 2000

Ferhunde Hanımlar – 1993

Ayaşlı ve Kiracıları – 1989

Meral Niron’un Oynadığı Filmler

Sanatçının kariyerinde tiyatro, dizi ve sinema anlamında birçok yapım bulunuyor. Yarım asra yakın sahne tozu alan Niron, ilk defa 1978’deki Sürü filminde ekranlarda göründü. Daha sonra Açık Denizlere Aganta Ve Recep Ve Zehra Ve Ayşe, Guguk Kuşu gibi filmlerde boy gösterdi.

Yıllarına göre Meral Niron’un oynadığı filmler:

Baharda Hüzün – 1990

Guguk Kuşu (Aşka Zaman Yok) – 1986

Hayroş – 1986

Ve Recep Ve Zehra Ve Ayşe – 1983

Açık Denizlere Aganta – 1983

Sürü – 1978

Acıların Kadını – 1986

Düğüm – 1986

Meral Niron’un Sahnelediği Tiyatro Oyunları

Niron, tiyatro hayatı boyunca Devlet Tiyatroları başta olmak üzere birçok sahnede bulundu. Unutulmaz isim, Ankara Devlet Tiyatrosu, Trabzon Devlet Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu, Ankara Ekin Tiyatrosu gibi sahnelerde roller üstlendi. İlk defa profesyonel anlamda 1971’de Hitler Rejiminin Korku ve Sefaleti  adlı oyunla sahneye çıktı. Sanatçının son oyunu ise 2010 yılında Zeynep Kadın’ı canlandırdığı Yaban oldu.

Meral Niron’un sahnelediği oyunlar:

Yaban

Kahramanlar Öldü mü?

 Nafile Dünya

Çiçekleri Sarı Kıza Yedirdim

Gerçek Kurbanın Acısı

Kanlı Düğün

Savaş Baba

Hüzün Coşkusu Altındağ

Çil Horoz 

Kısmet

Boş Beşik

Rumuz Göncagül

Asiye Nasıl Kurtulur

Taziye

Galile’nin Yaşamı

Yaz Misafirleri

Küçük Adam Ne Oldu Sana

Rumuz Goncagül

Hikâye-i Mahmut Bedrettin

Ferhat ile Şirin

Oyun Nasıl Oynanmalı

Tak-Tik

Akıllı Hayvanlar

Komün Günleri

İşçi

Nereye Payidar

Dimitrof

Ana

El Kapısı

403.Kilometre

Evler Evler

Hitler Rejiminin Korku ve Sefaleti

Meral Niron’un Aldığı Ödüller

Sanatçı, Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödülleri kapsamında 2012’de ikincisi düzenlenen Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri töreninde ödüle layık görüldü. Niron, bu sene dağıtılan ödüller kapsamında ‘Onur Ödülü’nü kazandı.

You cannot copy content of this page