Mert Baykal Kimdir?

03.06.2021
Mert Baykal Kimdir?

Mert Baykal Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Dizi ve sinema yönetmenidir. Küçüklükten itibaren tiyatro ile iç içe olan Baykal, tiyatro sanatçısı ve sunucu Derya Baykal’ın ilk evliliğinden dünyaya gelen oğludur.

Mert Baykal Nereli?

İstanbul’da doğdu. Annesi Derya Baykal ise Ankara doğumludur. Mert Baykal, çocuk yaşlardan itibaren sanat ile iç içe büyüdü. Sinemaya yönelen Baykal, bu alan üzerine eğitim aldı. Bir yılın ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) okumaya karar verdi. Bu amaçla ABD’de George Mason Üniversitesine kaydoldu. Burada Sinema ve Televizyon bölümünü bitirdi. Mezuniyetinin ardından ünlü yönetmen Sinan Çetin’in kurduğu Plato Film’e stajyer olarak dâhil oldu. Stajyerliğin ardından reji bölümüne yükseldi. Daha sonra ikinci asistanlık görevine getirildi. Yönetmenlik üzerine basamakları tek tek çıkan Baykal, yönetmen yardımcısı olarak birçok yönetmenin yanında yer aldı. Yardımcılık yaptığı yönetmenlerden biri de Sinan Çetin’dir. Daha sonra bağımsız olarak birçok dizi ve sinemanın yönetmenliğini üstlendi.

Mert Baykal Kaç Yaşında?

29 Kasım 1979 tarihinde dünyaya geldi. Yay burcu olan başarılı yönetmen, 2021 yılı itibariyle 42 yaşındadır. Baykal, 2004 yılından itibaren birçok popüler ve başarılı yapımın yönetmenliğini yaptı.

Mert Baykal’ın Yönettiği Diziler

İlk kez 2006 yılında bir dizi çekimi için kameranın arkasına geçti. Bu sene Ah Polis Olsam adlı dizinin yönetmenliğini üstlendi.

Daha sonra ise yayımlandığı dönemde büyük ses getiren, hem ülkemizde hem dünyada büyük ses getiren Muhteşem Yüzyıl’ın yönetmenlerinden biri oldu. Muhteşem Yüzyıl’ın ilk 103 bölümünü yöneten Taylan Biraderler’den sonra Yağız Alp Akaydın ile birlikte görev aldı. Akaydın-Baykal ikilisi, bu önemli yapımın 104-139 arasındaki bölümlerinin çekimlerini üstlendi. Yine bu yapımın devamı olan Muhteşem Yüzyıl Kösem’de de görevde bulundu. Bu dizinin birinci ve ikinci sezonunu yönetmeyi başardı.

Yıllarına göre Mert Baykal’ın dizileri:

Ah Polis Olsam – 2006

Muhteşem Yüzyıl – 2013

Muhteşem Yüzyıl Kösem 2015-2016

Mert Baykal’ın Yönettiği Sinema Filmleri

İlk sinema tecrübesi, annesinin ikinci eşi, yani o dönemdeki üvey babası olan Ferhan Şensoy’un yine kendisinin kaleme aldığı Çok Tuhaf Soruşturma adlı tiyatro oyunundan sinemaya uyarladığı ve başrolü oynadığı Pardon ile oldu. Burada Türk tiyatro ve sinemasının Rasim Öztekin, Erol Günaydın ve Ali Çatalbaş gibi unutulmaz isimleri ile çalışma imkânı buldu.

Daha sonra ise Burak Özçivit ve Murat Boz’un başrolde bulunduğu, iki kardeşin hikâyesini anlatan Kardeşim Benim filmi ile kamera arkasında bulundu. Bu filmi daha sonra devamı olan Kardeşim Benim 2 takip etti.

Yıllarına göre Mert Baykal’ın yönettiği sinema filmleri:

Pardon – 2004

Kardeşim Benim – 2016

Kardeşim Benim 2 – 2017

Mert Baykal’ın Yönettiği İnternet Yapımları

Baykal, 2017 yılında internet üzerinden büyük ses getiren Fi dizinsinin de yönetmenliğini üstlendi. Nükhet Bıçakçı’nın kaleme aldığı Fi’de Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsür, Berrak Tüzünataç, Büşra Develi, Tülay Günal ve Osman Sonant gibi ünlü oyuncularla beraber çalıştı.

Mert Baykal’ın Özel Hayatı

Ünlü yönetmen, Berna Parlak Baykal ile evlidir. Çiftin bu evliliklerinden iki erkek çocukları bulunuyor. Ayrıca Mert Baykal, sanatçı Derya Baykal ile iş insanı Levent Baykal’ın oğulları, Derya ve Ferhan Şensoy kız kardeşlerin de ağabeyidir.

Mert Baykal’ın Sosyal Medya Hesabı

Baykal, Instagram ve Twitter’ı aktif şekilde kullanıyor. Özellikle Instagram hesabından sık sık fotoğraf paylaşımında bulunuyor. @mertbaykal olan Instagram hesabını 2021 yılı itibariyle 28 bin 200, @mert_baykal olan Twitter hesabını da yaklaşık 4 bin hesap sahibi takip ediyor.