Mert Turak Kimdir?

04.06.2021
Mert Turak Kimdir?

Mert Turak Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu olan Turak, özellikle Yeşil Deniz dizisindeki Süleyman karakteri ile hayran kitlesini daha da artırdı. 1999 yılındaki Yılan Hikâyesi ile başlayan ekran önü macerası, yıllar içerisinde birçok dizi ve sinema ile devam etti.

Mert Turak Nereli?

İzmir’de doğdu. Ancak baba tarafından Malatyalı’dır. Anne tarafı ise Makedonya kökenlidir. Babası öğretmen, annesi memur olan Turak, küçük yaşlardan itibaren tiyatro ile uğraştı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü bitiren sanatçı, ardından İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi İleri Oyunculuk dalında yüksek lisans yaptı.

Mert Turak’ın Oynadığı Dizileri

Sanatçı, özellikle 2000’den sonra birçok önemli dizide roller üstlendi. İlk defa, Kanal D’de yayımlanan, Mehmet Ali Alabora ile Meltem Cumbul’un başrolünde bulunduğu Yılan Hikâyesi’nde oynadı. Bu dizide Komiser karakterine can verdi. Ardından Cesur Kuşku’da rol aldı. Cesur Kuşku’dan sonra ki durağı Şeytan Ayrıntıda Gizlidir oldu. Maki dizisinde Ahmet karakterine hayat veren yıldız isim, Komiser Nevzat dizisinde Çiroz rolüyle izleyicinin karşısında yer aldı.

2007 yılında Şöhret Okulu dizisinde rol üstlenen Turak, Başrolde Aşk’ta Aytek adıyla yer aldı. Sonra ki oyunculuğunu ise Babalar ve Evlatlar dizisinde sergiledi. Ardından, adının daha geniş kitlelerce duyulmasını sağlayan Beni Böyle Sev’in kadrosuna dâhil oldu. Alper Saldıran, Zeynep Çamcı, Burcu Altın ve Bala Atabek’in başrolünde bulunduğu Beni Böyle Sev’den sonra yine bir başka TRT 1 yayını olan Yeşil Deniz’de rol üstlendi. Süleyman karakterine hayat veren Turak, burada Burak Serdar Şanal, Burak Alkaş, Ali Barkın ve Emin Gürsoy ile başrolü paylaştı.

Ünlü oyuncu 2020’de, ATV’de yayımlanan Kuruluş Osman’ın kadrosuna dâhil oldu. Bu dizide Papa’nın Osman Bey’i öldürmek için gönderdiği adam rolünü canlandıran sanatçı, Petrus ve Süleyman’ı oynuyor.

Yıllarına göre Mert Turak’ın oynadığı diziler:

2005 – Maki

2007 – Komiser Nevzat

2008 – Avrupa Yakası

2008 – Şöhret Okulu

2011 – Başrolde Aşk

2013 – Beni Böyle Sev

2014 – Yeşil Deniz

2021 – Kuruluş Osman

Mert Turak’ın Oynadığı Sinema Filmleri

Başarlı sanatçı, ilk defa 2000 yılında bir film için kamera karşısına geçti ve Gece Martıları adlı kısa film ile sinemaya ‘merhaba’ dedi. Bu filmi daha sonra Hamileyim Hamile izledi.

Sinema açısından Turak’a adeta basamak atlatan yapım ise Mahsun Kırmızıgül’ün yazıp yönettiği Mucize oldu. Turak, filmin başrol oyuncuları arasında bulunarak; Mahsun Kırmızıgül, Talat Bulut, Seda Tosun, Büşra Pekin, Meral Çetinkaya, Ali Sürmeli ve Erdem Yener ile kamera karşısına geçti.  Yıldız isim, burada Aziz karakterine hayat verdi. Bu filmin devamı niteliğindeki Mucize 2: Aşk’ta da aynı rolü canlandırdı. Filmin ikinci serisinde de Fikret Kuşkan, Biran Damla Yılmaz, Erdal Özyağcılar, Şenay Gürler, Sinan Çalışkanoğlu ve yine Mahsun Kırmızıgül ile oynadı.

Bunların dışında sanatçının rol aldığı bir başka sinema yapımı ise Babamın Ceketi oldu. Babamın Ceketi’nde; Müfit Can Saçıntı, Erkan Can, Elif Nur Kerkük, Ayşen Gruda ve Suat Sungur gibi isimlerle başrolü paylaştı.

Mert Turak’ın yılarlına göre oynadığı filmler:

2000 – Gece Martıları

2009  – Hamileyim Hamile

2015 – Mucize

2018 – Babamın Ceketi         

2019 – Mucize 2: Aşk

Mert Turak’ın Özel Hayatı ve Sosyal Medya Hesabı

Ünlü isim evlidir. Turak, 21 Haziran 2020 tarihinde Mimar Birgül Kurtçu ile dünya evine girdi. Ayrıca sanatçı @mertturak adlı Instagram hesabından paylaşımlarda bulunuyor. 2021 yılı Nisan ayı itibariyle ünlü oyuncuyu 75 bin hesap sahibi takip ediyor.

You cannot copy content of this page