Merve Dizdar Kimdir?

09.06.2021
Merve Dizdar Kimdir?

Merve Dizdar Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu olan Merve Dizdar, özellikle Masumlar Apartmanı dizisindeki Gülben karakteri ile kariyerinde ayrı bir sayfa açtı. Başarılı isim, bu yapımla adını daha geniş kitlelere duyurdu.

Merve Dizdar Nereli?

İzmir’de doğdu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümün’ü bitirdi. Yüksek lisansını ise İstanbul Kadir Has Üniversitesi İleri Oyunculuk bölümünde gerçekleştirdi. Okul çağlarında Semaver Kumpanya’da tiyatroya başlayan Dizdar, Craft Tiyatro bünyesinde sanatsal faaliyetlerini sürdürüyor.

Merve Dizdar Kaç Yaşında?

25 Haziran 1986 tarihinde dünyaya geldi. İkizler burcu olan başarılı sanatçı, 2021 yılı itibariyle 35 yaşındadır.

Merve Dizdar’ın Oynadığı Diziler

Dizi olarak ilk defa Kavak Yelleri ile kamera karşısına geçti. Burada Saliha rolüne can veren oyuncu, daha sonra İnsanlar Alemi’nin kadrosunda bulundu. Bu yapımı daha sonra Birol Güven’in senaristlerinden olduğu ve yapımcılığını yaptığı Doksanlar izledi. ATV’de yayımlanan; Sinem Yener Ekşioğlu, Renan Bileki, Gamze Gözalan ve Pelin Öztekin gibi oyuncuların bulunduğu dizide Pelin rolünü canlandırdı. Show TV’de ekranlara gelen Çılgın Dersane Üniversitede dizisinde Özge rolüyle izlediğimiz başarılı isim, Onur Ünlü’nün yazıp yönettiği, Serkan Keskin ile Osman Sonant’ın başrolünde bulunduğu Beş Kardeş’te ise Fatma adıyla oynadı.

Sanatçının sonra ki adresi ATV yayını olan Kırgın Çiçekler oldu. Burada İrem rolüyle görüne Dizdar, akabinde Kertenkele’de yine İrem karakterini canlandırdı. Kertenkele’de 35-54. Bolümler arasında bir öğrenci rolüyle yer aldı.

2017 yılında Yüz Yüze isimli dizide Yeşim adıyla rol üstlendi. Yüz Yüze’yi ise Vatanım Sensin’deki oyunculuğu izledi. Efsun ismini canlandırdığı Vatanım Sensin’den sonra ki durağı, Mucize Doktor oldu. 2020 yılındaki bu ilk dizisinde Damla Kıyak isimli bir doktoru canlandırdı. Sadece 4 bölüm oynadığı bu diziden ayrılan Dizdar, hemen ardından kariyerindeki ilk dizi başrol oyunculuğu için Masumlar Apartmanı’nın kadrosunda yer aldı. Gülben Derenoğlu adındaki ruhsal sorunları olan genç bir kızı canlandırdığı bu yapımda hayran kitlesini adeta katladı. Bu yapım, sanatçının kariyeri açısından dönüm noktası oldu. 2020-2021 sezonu başında başlayan Masumlar Apartmanı dizisinde Birkan Sokullu, Farah Zeynep Abdullah, Ezgi Mola gibi oyuncularla başrolü paylaşan Dizdar’ın yıllarına göre oynadığı dizilerin listesi şu şekilde:

 2020-2021 – Masumlar Apartmanı

2020 – Mucize Doktor

2017-2018 – Vatanım Sensin

2017 – Yüz Yüze

2015-2016 – Kertenkele

2015 – Kırgın Çiçekler

2015 – Beş Kardeş

2014 – Çılgın Dersane Üniversitede

2013-2014 – Doksanlar

2012 – İnsanlar Alemi

2010-2011 – Kavak Yelleri

Merve Dizdar’ın Oynadığı Filmler

Sanatçı, ilk defa 2012 yılında Cem Davran ile birlikte Bir Ses Böler Geceyi adlı film için kamera karşısına geçti.  Ahmet Ümit’in 1994 basımı, aynı adlı romanından 2012’de sinemaya uyarlanan bu filmde Gülizar ve Demet rollerine hayat verdi. Daha sonra Mandıra Filozofu’nda Sekreter, Yok Artık 2’de Buket, Bir Aşk İki Hayat’ta Sema Yaşar, Eltilerin Savaşı’nda Gizem ve Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?’de İzzet rollerini canlandırdı.

Yıllarına göre Merve Dizdar’ın rol aldığı filmler:

2021    Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?

2020    Eltilerin Savaşı

2019    Bir Aşk İki Hayat

2016    Yok Artık 2

2013    Mandıra Filozofu

2012    Bir Ses Böler Geceyi

Merve Dizdar’ın Sahnelediği Tiyatro Oyunları

Çok Yaşa Dünya, Bir Tutam Hayat, Titus Andronicus, Bir Kurşun Deliğine Kaç İnsan Sığar, Bir İnfazın Portresi, Kuşlar, Güçlü, Yutmak, Alice Müzikali, On İkinci Gece.

Merve Dizdar’ın Özel Hayatı ve Sosyal Medya Hesabı

Sanatçı, meslektaşı Gürhan Altundaşar ile 2018’de evlendi. Gürhan Altundaşar’ı izleyiciler, Çok Güzel Hareketler 2’de ‘Açın Kapıyı’ repliği ile bilinen ‘Necdet’ karakteri ile de hatırlıyor.

Ayrıca sanatçının @mervedizdar olan Instagram hesabını 2021 yılı Nisan ayı itibariyle 712 bin hesap takip ediyor.

You cannot copy content of this page