Merve Erdoğan Kimdir?

09.06.2021
Merve Erdoğan Kimdir?

Merve Erdoğan Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Dizi ve sinema oyuncusu olan Merve Erdoğan, küçük yaşlardan beri kamera karşısında roller üstlenen başarılı bir oyuncu olarak dikkat çekiyor. 1999 senesinde Star TV’de ekranlara gelen Bücür Cadı’daki başrol oyunculuğuyla adını duyurdu.

Hayranları, son olarak TRT 1’de yayımlanan Tövbeler Tövbesi dizisinde Cemre Horanta karakterine hayat veren ve 32 bölümlük dizinin ilk 23 bölümünde rol alan Merve Erdoğan’ın kariyerini merak ediyor.

Merve Erdoğan Nereli?

Niğde’de doğan oyuncu, küçük yaşlardan itibaren kamera karşısına geçti. Merve Erdoğan, Özel Moda Mimar Sinan Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin Tiyatro bölümünü bitirdi. Ardından lisans öğreniminde yine oyunculuk üzerine okudu. Sanatçı, İstanbul Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü tamamladı. Küçüklükten bu yana oyunculuğun içinde olan başarılı isim, eğitimini de alarak hem mektepli hem alaylı olmayı başaran nadir isimlerden biridir. Başarılı isimi bunların haricinde Müjdat Gezen Sanat Merkezi (MSM), Üsküdar Musiki Cemiyeti ve Sadri Alışık Tiyatrosu’nda da tiyatro üzerine eğitimler gördü.  

Merve Erdoğan Kaç Yaşında?

22 Haziran 1991 tarihinde dünyaya geldi. Yengeç burcu olan güzel yıldız, 2021 yılı itibariyle 30 yaşındadır.

Merve Erdoğan’ın Oynadığı Diziler

Her ne kadar adını 1999’daki Bücür Cadı ile duyursa da bundan önce iki önemli yapımda da roller üstlendi. 1997’de yayımlanan Ayrı Dünyalar dizisinde rol aldığında henüz 8 yaşında olan Erdoğan, 9 yaşında iken de Örümcek dizisinin kadrosunda bulundu. Show TV’de gösterilen ve 110 bölüm süren bu dizide; Nilüfer Kurt, İpek Tenolcay, Aykut Sözeri, Betül Arım gibi tecrübeli oyunculara Tuğçe karakteri ile eşlik etti.

Tuğçe rolü onun kariyerinde yeni bir basamak atlamasına neden oldu ve 1999’da Bücür Cadı adlı dizide başrolü kaptı. O dönemin küçük yıldızı, bu dizide Zeliş adıyla diziye adını veren bücür cadıyı canlandırdı. Dizide ona Yunus Bülbül ve Sezer Güvenirgil de başrolde eşlikte bulundu.

Daha sonra Büyük Buluşma dizisi için ekranlara görünen ünlü ismin sonra ki durağı Beşinci Boyut oldu. Bir döneme damga vuran Arka Sıradakiler’in kadrosuna da giren Erdoğan, 193 bölümlük bu unutulmaz yapımın 160 bölümünde bulundu. Sanatçı, Arka Sıradakiler’de Eda Sedifli karakterini canlandırdı.

Ardından 2011-2012 döneminde Star TV’de yayımlanan Bir Ömür Yetmez’de rol üstlendi. Sonra ki adresi ise Emret Komutanım Yeniden oldu. Emret Komutanım dizisinin devamı niteliğindeki bu yapımda Gönül Hemşire karakterine hayat verdi. Reytinglerden bekleneni bulamayan bu diziyi aynı sene rol aldığı Sevdaluk izledi.

Yıllarına göre Merve Erdoğan’ın rol aldığı yapımlar:

1997 – Ayrı Dünyalar

1998 – Örümcek

1999 – Bücür Cadı

2005 – Büyük Buluşma

2006 – Beşinci Boyut

2007 – 2011 – Arka Sıradakiler

2011 – 2012 – Bir Ömür Yetmez

2013 – Emret Komutanım Yeniden

2013 – Sevdaluk

2015 – Zilin Sesi (Sinema)

2016- Çelo (Sinema)

2017 – Aşk ve Mavi

2018 – Yalaza

2020-2021 – Tövbeler Tövbesi

Merve Erdoğan’ın Özel Hayatı

Merve Erdoğan, müzisyen Mert Carim ile evlidir. Sanatçı, 2020 yılında Carim ile nişanlandıktan sonra Instagram hesabından paylaştığı fotoğrafla birlikte “Yaşadığım en güzel mutluluk. Tüm sevdiklerimizin şahitliğinde biz sözümüzü verdik. Allah tamamına erdirsin” ifadelerine yer vermişti. Çift, 8 Aralık 2020 tarihinde ise dünya evine girdi.

Merve Erdoğan’ın Sosyal Medya Hesabı

Sanatçı, sosyal medya hesabını aktif biçimde kullanıyor. Özellikle Instagram’da sık sık fotoğraf paylamışlarında bulunuyor. @mrveerdgn olan ınstagram hesabına Merve Erdoğan Carim adıyla fotoğraflar koyan oyuncuyu, 2021 yılı Nisan ayı itibariyle 74 bin 100 hesap sahibi takip ediyor.

You cannot copy content of this page