Mevlid Kandili Nedir ? Hangi Gün? Mevlid Kandili Ne Zaman?

Dini inanışlarda o dine mensup kişiler için önemli dini günler vardır. İslam aleminde ise Müslümanlar için önemli dini günler Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı; Mevlid Kandili, Regaip Kandili, Miraç Kandili, Kadir Gecesi, Berat Kandili olmak üzere iki bayram ve beş kandil vardır. Önemli olan başka dini günler de elbette vardır fakat bu yazımızda siz değerli okurlarımızı Mevlid Kandili hakkında bilgilendireceğiz. Mevlid Kandili 2022 yılında hangi güne denk geliyor? Mevlid Kandilinin önemi nedir? Mevlid Kandilinde neler yapılabilir? Gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Kandil Ne Demektir?

Kandil, Müslümanlar için dini öneme sahip günlere denmektedir. Kandillerde Müslümanlar Yaratıcıları ile bir olurlar, ona yaklaşırlar, kalplerini temizlerler, nefislerini kontrol altına alırlar, arzularını dengelemeyi öğrenirler. Müslümanların kalpleri ibadet ederken huzurla dolar. Genellikle gece boyu ibadet edilen kandiller, 5 tanedir ve hepsi birbirinden ayrı öneme sahiptir. Peki, bu yazımızın asıl konusu olan Mevlid Kandili Müslümanlar için niçin önemlidir?

Mevlid Kandilinde Ne Olmuştur?

Mevlid Kandili neden önemlidir? Müslümanlar için özel kılınan bu günde neler yaşanmıştır? Mevlid Kandilinde yeryüzünün nuru, Allah’ın elçisi, insanlığın kurtarıcısı, güzelliklerin merkezi olan Hz. Muhammed dünyaya gelmiştir. Müslümanlar ise bu günde bol bol ibadet ederler ve insanlığa özgü davranışlarını tazelerler. Bu davranışlar arasında iyilik, cömertlik, güzellik, erdem, sabır, hoşgörü, iyi niyet, adalet, tevazu, dengeli yaşam, merhamet gibi davranışlar bulunur.

Mevlid Kandili Rebiyülevvel ayının 12. gününe denk gelmektedir. Rebiyülevvel ayı ise İslami takvimin aylarından biri olup Rabbin elçisi Hz. Muhammed’in dünyaya gelmesi nedeniyle en şerefli ve en rahmetli aylardan seçilmiştir. Hz. Muhammed Rebiyülevvel ayının 12. günü olan Mevlid Kandilinde sabaha karşı hayata gözlerini açmıştır.

Mevlid Kandili 2022 Yılında Hangi Güne Denk Gelmektedir?

Müslümanlar kendileri için çok önemli olan Mevlid Kandilinin 2022 yılında hangi güne denk geldiğini merak etmektedirler. Mevlid Kandili 2022 yılında 7 Ekim Cuma gününe denk gelecektir. 7 Ekim 2022 Cuma gününe denk gelen Mevlid Kandili Hicri takvime göre 11. Rebiyülevvel 1444 tarihine denk gelmektedir. Hicri takvime göre belirlenen Mevlid Kandili her sene bir önceki seneye göre 11 gün geri çekilir.

2022 Mevlid Kandilinde Neler Yapılabilir?

7 Ekim 2022 Cuma gününe denk gelen Mevlid Kandilinde isteyen Müslümanlar farz ibadetlerine ek başka ibadetler de yapabilirler. Müslümanlar bu özel dini günde Kur’an okuyabilirler. Okumayı bilmeyen Müslümanlar ise camilere gidip okunan Kur’an’ı dinleyebilirler. Bunun dışında Allah’ın elçisi olan Hz. Muhammed’i (sav) anıp ona olan saygılarını yenileyebilirler. O gün için kaza namazları varsa kaza namazlarını, yoksa da nafile namazlar kılabilirler. Kendinin nereden geldiğini, nereye gideceğini; kimin sayesinde gelip kime geri döneceğini anımsayarak Rableri ile tekrar birleşebilirler. Geçmiş hatalarını tekrarlamamak için tövbe edebilir, daha iyi bir insan olmak için çabalayabilirler. Son olarak ise kandillerin önemini anlayamayan veya din ile pek bir alakası olmayan kardeşlerimizi din hakkında bilgilendirebilirler

Bir Cevap Yazın

error: Site İçeriği Korunmaktadır.