Mine Mutlu Kimdir?

17.06.2021
Mine Mutlu Kimdir?

Mine Mutlu Kimdir? Nereli? Hayatı, Filmleri

60 ve özellikle 70’li yılların önemli birçok filminde rol alan Mine Mutlu, 1966 senesinde Türkiye Güzeli seçildi. Bu dereceden sonra, oyunculuk kariyeri başlayan Mutlu’nun gerçek adı Emine Özatmaca’dır. 1967 yılından itibaren onlarca filmde roller üstlenen sanatçı, iş adamı Ünal Çulha ile evlenmesinden sonra sinemaya veda etti. Güzel oyuncu, daha sonra yakalandığı göğüs kanseri hastalığı nedeniyle hayata veda etti.

Mine Mutlu Ne Zaman Doğdu, Kaç Yılında Vefat Etti? Hayatı

28 Kasım 1948 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Güzellik yarışmasının ardından birçok filmde rol aldı. 70’li yılların en çok aranılan oyuncularından oldu. Özellikle komedi filmlerinde roller üstlendi. İzleyiciler onu bilhassa Köyden İndim Şehire adlı unutulmaz filmdeki rolüyle hatırlıyor. Yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in, senaryosunu Zeki Alasya’nın üstlendiği filmde Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe ve Tekin Akmansoy başrolleri paylaşmıştı. Mine Mutlu da bu filmde Ali Rıza Emmi’nin (Tekin Akmansoy) baldızı rolünü canlandırmıştı. Gayret’in (Halit Akçatepe) âşık olduğu ‘şehirli kız’ olarak karşımıza çıkmıştı.

60 ve 70’li yılardaki filmlerde Cüneyt Arkın, Sadri Alışık, Zeki Müren, Engin Çağlar, Ayhan Işık, Kartal Tibet gibi aktörlerle başrollerde oynadı. 70’lerde Türk sineması bir kriz dönemine girmiş, birçok oyuncu erotik film furyasında, gelen teklifleri kabul etmek durumunda kalmıştı. Bazı oyuncular da gazinolarda şarkıcılık teklifleriyle karşı karşıya kalıyordu. Bu yıllarda Mine Mutlu, hem bu tür bazı filmlerde oynamış hem de şarkıcılık yapmıştı.

Mine Mutlu’nun Özel Hayatı

Güzel yıldız, 1970’lerin son dönemlerinde yavaş yavaş şarkıcılık ve sinemadan çekildi, 1978 yılında iş insanı Ünal Çulha ile dünya evine girdi. Evlendikten sonra ise Beddua filminde rol aldı. Osman F. Seden ile Melih Gülgen’in ortaklaşa yazıp yönettiği Beddua’da Bülent Ersoy, Kadir Savun ve Turgut Özatay ile başrolde oynadı. Ülkemizde homofobi ve LGBT’lere yönelik şiddet konularına vurguda bulunan ilk yapımlardan olan Beddua, aynı zamanda Mine Mutlu’nun son filmidir. Bu tarihten sonra daha çok ailesi ile ilgilenen sanatçının Ünal Çulha ile olan evliliğinden 1985 yılında Çağkan, 1988’de de Büşra adlı biri kız, biri erkek iki çocuğu oldu.

İzleyiciler Çağkan Çulha’yı da annesi gibi oyunculukla hatırlıyorlar. Çağhan Çulhan; Hayat Bilgisi, Belalı Baldız, Acemi Cadı, Adanalı, Muhteşem Yüzyıl, Kaçak, Racon Ailem İçin, İsimsizler, Aslan Ailem ve Kuruluş Osman dizilerinde ekranlarda göründü.

Mine Mutlu, göğüs kanseri tedavisi görüyordu. Ancak sanatçı, bu hastalıktan 8 Eylül 1990 tarihinde vefat etti.

Mine Mutlu’nun Oynadığı Filmler

Beddua, Dolandırıcı Aşıklar, Sevmek Ölesiye, Islak Dudaklar, Çukulata Sevgilim, Civciv Çıkacak Kuş Çıkacak, Elma Şekeri, Kokla Beni Melahat, Tatlı Sert, Tatlı Tatlı, Çilli Yavrum Çilli, Dam Budalası, Kadınım, Olmaz Böyle Şey, Beş Tavuk Bir Horoz, Televizyon Niyazi, Talihsiz Evlat, Talihsiz Yavrum, Köyden İndim Şehire, Ah Deme Oh De, Çulsuz Ali, Benimle Sevişir Misin, O Ağacın Altında, Yılmayan Şeytan, Binbir Gece Masalları, Ateş Ve Barut, Mıstık, Çılgın Yenge,  Altın Mı Aşk Mı, Seks Fırtınası, Damarımda Kanımsın, Allı Yemeni, Berduş Kız, Bırakın Öldüreyim, Düşen Bir Yaprak Gibi, Köye Dönen Yosma, Dönme Bana Sevgilim, Her Günaha Bir Kurşun, İntikam Meleği, Zindandan Gelen Mektup, Hancı, Öldüren Aşk, İnleyen Nağmeler, Kaldırım Çiçeği, Ömercik Babasının Oğlu, Altın Kalpler, Asılacak Kadın, Bir Sevgili Uğruna, Izdırap Şarkısı, Sevdiğim Adam, Köprüden Geçti Gelin, Çingene Aşkı Paprika, Ala Geyik, Ağlama Değmez Hayat, Gül Ayşe, Hayat Kavgası, Sana Ağlamak Yakışmaz, Kaderimsin, Bir Vefasız Yar İçin, Yaratılan Kadın, Tahran Macerası, Tek Kurşun, Gül Ve Şeker, Gök Bayrak, İncili Çavuş, Kadın Severse, Mandrake Killing’e Karşı, Killing Canilere Karşı, Pranga Mahkûmu ve Bana Kurşun İşlemez

You cannot copy content of this page