Miraç Eronat Kimdir?

18.06.2021
Miraç Eronat Kimdir?

Miraç Eronat Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Tiyatro, dizi, sinema sanatçısı ve öğretim görevlisi olan Eronat, çocukluktan itibaren sanatla iç içe yaşadı. Devlet Tiyatroları sanatçılığı da yapan başarılı oyuncu, son dönemlerde Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna adlı kitabının tiyatroya uyarlanmış oyununu sahneliyor. Eronat, bu oyun için birçok farklı şehirde, farklı sahnelere çıkıyor. Başarılı isim, oyunculuğun haricinde dublaj sanatçılığı da yapıyor.

Miraç Eronat Nereli?

Babasının görevi nedeniyle Balıkesir’de doğdu. Babasının sürekli atamasının çıkması, birçok farklı şehir değiştirmelerine neden oldu. Eğitim hayatı Ankara’da geçti. Çocukluk dönemlerinde opera ve bale eğitimleri aldı. Yine öğrencilik yıllarında tiyatroya merak sardı.

Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünü bitiren sanatçı, Devlet Tiyatroları’na girdi. Önce Trabzon, daha sonra Ankara Devlet Tiyatroları’nda oyuncu olarak görevler yaptı.

Miraç Eronat’ın Oynadığı Diziler

Özellikle TRT 1’ de yayımlanan Kızıl Elma dizisinde oynadığı Adalet Kırımlı karakteri ile geniş bir izleyici kitlesi tarafından tanındı. Bu dizide ablası Zeynep Eronat ise başrolde oynuyordu.  Abla Eronat, Kızıl Elma’da Meryem Kadıoğlu rolüyle izleyicinin karşısına çıktı.

İlk dizi deneyimini Üzgünüm Leyla dizisinde Yazgülü karakteri ile yaşadı. Bunu daha sonra Ablam Böyle İstedi izledi. Bu yapımda Alev rolünü canlandırdı. Eronat; Aşk Buraya Uğramıyor’da Burcu, Beşinci Boyut’ta Nurcan, Rüzgârlı Bahçe’de Füreyya, Azap Yolu’nda Melek, Sessiz Gemiler’de Şule, Parmaklıklar Ardında’da Firdevsi Hcran Yarası’nda ise Vicdan rollerine hayat verdi.

Miraç Eronat’ın yıllarına göre oynadığı diziler:

2014 – Kızıl Elma

2009 – Hicran Yarası

2009 – Parmaklıklar Ardında

2008 – Gurbet Kuşları

2007 – Sessiz Gemiler

2007 – Dicle

2006 – Azap Yolu

2005 – Rüzgarlı Bahçe

2005 – Kaleiçi

2005 – Beşinci Boyut

2004 – Aşk Buraya Uğramıyor

2004 – Ayışığı Neredesin

2004 – Ablam Böyle İstedi

2000 – Üzgünüm Leyla

Miraç Eronat’ın Oynadığı Filmler

Sanatçının kariyerindeki ilk sinema filmi 2001 yapımı olan İtiraf’tır. Bu yapımda Ayşe karakterine hayat verdi. İtiraf’tan filmden beş yıl sonra ise televizyon filminde rol aldı ve Küçük Hanımefendinin Şoförü adlı filmde oynadı.

Miraç Eronat’ın Sahnelediği Tiyatro Oyunları

Başarılı sanatçı Trabzon ve Ankara Devlet Tiyatroları’nda birçok önemli oyunları sahneledi. Bu oynadığı oyunlar arasında William Shakespeare’in Venedik Taciri, Haldun Taner’in Yedi Kocalı Hürmüz’ü, Arthur Miller’ın Orkestra’sı, Nazım Hikmet’in Ferhat ile Şirin’i, Refik Erduran’ın Bahçemdeki Ayı’sı, Vedat Türkali‘nin Dallar Yeşil Olmalı’sı gibi kült eserler de vardır.

Miraç Eronat’ın yıllarına göre sahnelediği oyunlar:

2012 – Hürrem Sultan

2011 – Orkestra 

2010 – Şair Baba ve Damdakiler 

2006 – Kurban: Güngör Dilmen

2002 – Ferhat ile Şirin

2002 – Bahçemdeki Ayı

2001 – Koltuk Düşkünü

1999 – Matruşka

1995 – Küheylan

1995 – Yedi Kocalı Hürmüz

1995 – Oyunun Oyunu

1994 – Dallar Yeşil Olmalı

1994 – Kanlı Nigar

1994 – Keşanlı Ali Destanı

1994 – Venedik Taciri

1994 – Zaman Fırfırıyla Yolculuk

1994 – Asiye Nasıl Kurtulur

Miraç Eronat’ın Özel Hayatı Ve Sosyal Medya Hesabı

Miraç Eronat evlidir. Ayrıca başarılı sanatçı, ablası Zeynep Eronat ile meslektaştır. Hacettepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde öğretim üyesi olarak da görev yapan Miraç Eronat, geçtiğimiz sene evinin garajını tiyatro sahnesine çevirerek, burayı öğrencilerinin eğitimi için açtı.

Bunun dışında Eronat, sosyal medyayı da aktif olarak kullanıyor. Başarılı isim, Instagram’dan belli aralıklarla fotoğraf paylaşımlarında da bulunuyor. @miraceronat olan Instagram adresini 2021 yılı Nisan ayı itibariyle 3400 hesap sahibi takip ediyor.

You cannot copy content of this page