Miray Akay Kimdir?

18.06.2021
Miray Akay Kimdir?

 Miray Akay Kimdir? Nereli? Kaç yaşında? Dizileri

Türk ve Ukrayna kökenli dizi ve sinema oyuncusu olan Akay, Z kuşağının ön plana çıkan, başarılı oyuncularından biri olarak dikkat çekiyor. Oyuncunun gerçek adı Myroslava Kosteva Akay’dır.

Hayranları, Miray Akay’ın şimdilik kısa ama başarılarla dolu kariyerini merak ediyor. Sevenleri ‘Miray Akay kim, nereli, kaç yaşında, oynadığı diziler ne, hangi yapımlarda hangi rolleri canlandırdı, evli mi bekâr mı, sosyal medyayı kullanıyor mu, Instagram adresi var mı?’ sorularının yanıtını merak ediyor. Miray Akay’ın hayatına dair tüm merak edilen soruların yanıtları yazımızda. İşte tüm detaylarıyla güzel oyuncunun biyografisi:

Miray Akay Nereli?

Türk bir baba ile Ukraynalı bir annenin çocuğudur. Ukrayna’da doğdu. Üç yaşında dek bu ülkede yaşadı. Ardından ailesi, Türkiye’ye geçti. Eğitim hayatı İstanbul’da geçti. Bahçelievler’de ilk ve orta öğrenimini tamamladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi mezunudur.

Miray Akay Kaç Yaşında?

17 Temmuz 2000 tarihinde dünyaya geldi. Yengeç burcu olan sanatçı, 2021 yılı itibariyle 21 yaşındadır. Başarılı isim, çocuk yaşlardan beri ekrana alışık biri olarak birçok yapımda roller üstlendi.

Miray Akay’ın Oynadığı Diziler

İlk kez 2010 yılında Bitmeyen Şarkı isimli dizide oynadı. Bunu daha sonra 20 Dakika izledi. Burada Duru Halaskar rolüne hayat verdi. Kanal D’de yayınlanan Benim Adım Gültepe için kamera karşısına geçen Akay, bu dizide Gülten rolüne can verdi.

Ardından yine Kanal D yayını olan Güneşin Kızları’nda göründü. Bu yapımda Peri adıyla rol aldı. Başarılı genç yetenek, arka arkaya Fox TV’de yayımlanan üç dizide roller üstlendi. Akay; Dayan Yüreğim dizisinde Nazlı, Bizim Hikaye’de ise Zeynep Elibol karakterine hayat verdi. Özellikle bu dizi ile adını geniş kitlelere duyurdu. 2020’de ise Zümrüdüanka’da Meliha Kuloğlu karakteriyle izlediğimiz oyuncunun sonra ki durağı da TRT 1 yayını olan Bir Zamanlar Kıbrıs oldu. Başarılı yıldız, Bir Zamanlar Kıbrıs’ta Pembe adıyla izleyicinin karşısına çıktı.

Miray Akay’ın yıllarına göre oynadığı diziler:

2010 – Bitmeyen Şarkı

2013 – 20 Dakika

2014 – Benim Adım Gültepe

2015-2016 – Güneşin Kızları

2017 – Dayan Yüreğim

2018 – Bizim Hikaye

2020 – Zümrüdüanka

2021 – Bir Zamanlar Kıbrıs

Miray Akay’ın Oynadığı Filmler

İlk defa 2013’te Kelebeğin Rüyası ile bir filmde oynadı. Mediha’nın kardeşi rolüne hayat veren Akay’ın oynadığı bu yapım, o sene Türkiye’nin Oscar adayı olmuştu. Eve Dönüş: Sarıkamış 1915’tE Nihan rolüne hayat verdi. Hem ‘Halam Geldi’ hem de ‘Eve Dönüş: Sarıkamış 1915’ filmlerindeki başarılı oyunculuklarıyla 2014 Frankfurt Türk Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Akay, bu ödülü Jale Arıkan ile paylaştı. Başarılı isim, Halam Geldi’de ise Reyhan karakterini oynadı. Balık filminde de Deniz olarak izledik.

Miray Akay’ın yıllarına göre oynadığı filmler:

2013 – Kelebeğin Rüyası

2013 – Eve Dönüş: Sarıkamış 1915

2014 – Halam Geldi

2014 – Balık

Miray Akay’ın Özel Hayatı ve Sosyal Medya Hesabı

Genç yıldız bekârdır. Akay’ın adı bir dönem Atilla Doğukan Türkyılmaz ile adı anılmıştı. Ünlü çift, nişanlanmış fakat sonrasında ayrılmıştı. Sanatçının 1993 doğumlu ablası, 2002 doğumlu erkek kardeşi vardır.

Ayrıca sanatçı, sosyal medyayı da oldukça aktif kullanıyor. Özellikle Instagram hesabından sık sık paylaşımlarda bulunuyor. 2021 yılı Nisan ayı itibariyle @miraslava.kostyeva olan Instagram hesabını 1 milyon 100 bin, MirayAkayReal olan Twitter hesabını ise yaklaşık 4 bin hesap sahibi takip ediyor.

Akay, menajer olarak da Ebru Demiroz, dijital projeler için ise Alev Aktaş ile çalışıyor.

You cannot copy content of this page