Mirkelam Kimdir?

18.06.2021
Mirkelam Kimdir?

 Mirkelam Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Albümleri, Şarkıları

Şarkıcı, söz yazarı, besteci olan Mirkelam, 90’lı yıllarda ‘bir gecede meşhur oldu’ denerek adından sık söz edilen bir isim olmayı başardı. Mirkelam, sanatçının soyadıdır. Tam adı Fergan Mirkelam olan başarılı şarkıcının özellikle Her Gece adlı şarkısına çektiği klip, 90’larda oldukça popüler oldu. Boş bir sokakta koşarak, o döneme kadar Türkiye’de rastlanmayan bir klipe imza attı. Bu klipten sonra adı ‘Koşan Adam’ olarak anılmaya başlandı.

Hayranları, Fergan Mirkelam’ın birçok unutulmaz eserlerle dolu kariyerini merak ediyor. Sevenleri ‘Fergan Mirkelam kim, nereli, kaç yaşında, çıkardığı albümler ne, hangi albümlerde hangi şarkıları okudu, evli mi bekâr mı, sosyal medyayı kullanıyor mu, Instagram adresi var mı?’ sorularının yanıtını merak ediyor. Fergan Mirkelam’ın hayatına dair tüm merak edilen soruların yanıtları yazımızda.

İşte tüm detaylarıyla güzel oyuncunun biyografisi:

Mirkelam Nereli?

İstanbul’da doğdu. Köken olarak ise soyu, Şanlıurfa’nın Birecik ilçesine dayanıyor. Babası Nazım Mirkelam avukatlık yaptı. İlkokulu İstanbul’un Fatih ilçesindeki Çapa İlkokulu’nda, ortaokulu Özel Kalamış Lisesi’nde okudu. Lise eğitimini Fenerbahçe Lisesi’nde gördü. Lisans eğitimini de Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği’nde tamamladı.

Mirkelam Kaç Yaşında?

20 Mayıs 1966 tarihinde dünyaya geldi. Oğlak burcu olan sanatçı, 2021 yılı itibariyle 55 yaşındadır.

Mirkelam’ın Albümleri

İlk kaseti Mayıs 1995 tarihinde Mirkelam adıyla çıktı. Bu kasette birçok çıkış parçası ile dikkat çekti. Özellikle Her Gece, Tavla, Düm Tek, Sevdim Ben de gibi şarkıları tüm ülkede büyük ses getirdi.

Mirkelam’ın ilk albümü olan Mirkelam’daki şarkıları:

Her Gece, Tavla, Hatıralar, Ahu Gözlüm, Karşılıksız Çek, Düm Tek, Sevdim Ben De, İstemem, Sevmek Suç Mu ve İstanbul’da.

Sanatçının diğer albümü Haziran 1998’de piyasaya çıktı. Joker adlı albümün çıkış parçası da Joker oldu.

Üçüncü albümün adı Unutulmaz idi. Bu albüme adını veren Unutulmaz, Kokoreç, Aşkım Aşkım gibi şarkılar, çıkış parçaları oldu.

Unutulmaz albümünde bulunan şarkılar:

Unutulmaz, Kokoreç, Aşkım Aşkım, Tereddüt  – Terle, Yazık Günah, Hey Sevgilim, Kıvır, Sevgi Tanecikleri, Mesele, Üçüncü Sokak ve Unutulmaz  – Enstrümental

Sanatçının daha sonra dört albümü daha çıktı.  Mirkelam’ın bütün albümleri ve çıkış tarihleri:

Mirkelam – 31 Mayıs 1995

Joker – 1 Haziran 1998

Unutulmaz – 31 Ocak 2001

Kalbimde Parmak İzin Var – 14 Mayıs 2004

Mutlu Olmak İstiyorum – 28 Aralık 2006

RRDP  – Rakın Rol Disko Parti – 27 Ocak 2010

Denizin Arka Yüzü – 1 Ağustos 2013

Mirkelam Şarkıları Albümü

Mirkelam’ın eski şarkıları 24 Şubat 2017 tarihinde birçok ünlü sanatçı tarafından seslendirildi. Albüm, DMC tarafından çıkartıldı. Bu albümde yer alan şarkılar ve seslendirenler ise şu şekilde:

Gülşen – Her Gece

Teoman – Hatıralar

Göksel – Unutulmaz

Kenan Doğulu – Tavla

Nil Karaibrahimgil – Asuman

Mabel Matiz – Laubali

Bedük – Terle (Tereddüt)

Feridun Düzağaç – Erenköy

Eser Yenenler – Ah Bir Joker

Pinhani – Yollar

Mirkelam’ın Özel Hayatı

Fergan Mirkelam, Arzu hanım ile evlendi. Ancak çift, 2003 yılında boşandı. Çiftin bu evlilikten bir oğulları bulunuyor.

Mirkelam’ın Sosyal Medya Hesabı

Sanatçı, aktif şekilde sosyal medyayı kullanıyor. Hem ınstagram hem de Twitter adreslerinden paylaşımlarda bulunuyor. Instagram’da @mirkelamofficial adresini kullanan ünlü isim, Twitter’da ise ferganmirkelam hesabından yorumlar yapıyor. Sanatçının Instagram hesabını 2021 yılı itibariyle 24 bin, Twitter hesabını ise yaklaşık 9 bin hesap sahibi takip ediyor.