Müfit Can Saçıntı Kimdir?

25.06.2021
Müfit Can Saçıntı Kimdir?

Müfit Can Saçıntı Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri, Filmleri

Dizi, sinema oyunculuğu, senaristlik ve yönetmenlik yapan Saçıntı, özellikle senaryo ekibinde de yer adlığı Çocuklar Duymasın dizisindeki Mandıra Filozofu karakteri ile adını duyurdu ve beğeni kazandı. Dizide tutulan bu rolden sonra karakterin adıyla özdeşleştirilen iki sinema filminde rol aldı.

Müfit Can Saçıntı Nereli?

Çorum’un Sungurlu ilçesinde doğdu. Sanatçının memleketi de Sungurlu’nun Gökçam Köyü’dür. Babasının asker olması nedeniyle birçok farklı şehirde yaşadı. İlkokulu yedi okulda okudu, ortaokulu Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde, liseyi ise İstanbul’un Kartal ilçesinde bitirdi. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın’da okudu. Bu dönemde TRT’de işe başladı. Uzun süre Levent Kırca’nın ekibinde bulundu.

Müfit Can Saçıntı Kaç Yaşında?

5 Mart 1968 tarihinde dünyaya geldi. Balık burcu olan başarılı senarist ve yönetmen, 2021 yılı itibariyle 53 yaşındadır.

Müfit Can Saçıntı’nın Oynadığı Diziler

Başarılı sanatçı, ekibi içerisinde de yer aldığı Seksenler’de kısa bir rol aldı. 2011 yılında oynadığı bu rolün dışında yine Çocuklar Duymasın’ın kadrosunda da bulundu.

2010-2012 – Çocuklar Duymasın

2011 – Seksenler

Müfit Can Saçıntı’nın Oynadığı Filmler

Çocuklar Duymasın’da canlandırdığı Mandıra Filozofu karakteri, bir anda tüm Türkiye’nin diline dolaştı. Modern çağın getirdiği her unsura ‘ben karşıyım’ dediği repliği, gündelik hayatta da insanların diline adeta pelesenk oldu. Bu karakterin tutması, daha sonra Birol Güven’in yazdığı, Saçıntı’nın hem oynayıp hem de yönettiği Mandıra Filozofu ve Mandıra Filozofu İstanbul filmlerini ortaya çıkardı.

Bunların dışında ilk defa 1997 yılında Kuşatma Altında Aşk adlı filmde rol aldı. Ersin Pertan’ın yazıp yönettiği bu filmde Erdal Uğurlu, Sevtap Çapan, Cüneyt Türel ve Eray Özbal ile rol aldı. Bundan sonra kamera önünden çok kamera arkası görevler üstlenen Saçıntı, 17 yıllık aranın ardından Mandıra Filozofu ve hemen arkasından Mandıra Filozofu İstanbul filmlerinde oynadı. Bu iki filmi Yaşamak Güzel Şey ile Babamın Ceketi izledi.

Yıllarında göre Müfit Can Saçıntı’nın oynadığı filmler:

2018 – Babamın Ceketi

2017 – Yaşamak Güzel Şey

2015 – Mandıra Filozofu İstanbul

2014 – Mandıra Filozofu

1997 – Kuşatma Altında Aşk

Müfit Can Saçıntı’nın Yönettiği Filmler

Başarılı isim şimdiye dek, kendisinin de rol aldığı Mandıra Filozofu, Mandıra Filozofu İstanbul, Yaşamak Güzel Şey ve Babamın ceketi filmleri için kamera arkasına geçti.

2013- Mandıra Filozofu

2014- Mandıra Filozofu İstanbul

2017-Yaşamak Güzel Şey 

2018-Babamın Ceketi

Müfit Can Saçıntı’nın Yönettiği Diziler

Saçıntı, dönem dizileri de olarak bilinen Seksenler ve Doksanlar’ın yönetmenliklerini üstlendi.  2013 ve 2014 dönemlerinde Doksanlar’ın, aynı süreci de içine alan 2011 ve 2017 yılları arasında ise Seksenler’in yönetmenliğini gerçekleştirdi.

Müfit Can Saçıntı’nın Senaristlik Yaptığı Yapımlar

Dizi ve film olarak birçok yapımın kaleme alınması hizmetinde bulundu. Bu yapımların bazılarında kendisi de roller üstlendi. Çocuklar Duymasın, Arka Sokaklar, Arka Sıradakiler, Zengin Kız Fakir Oğlan, Emret Komutanım gibi reytingi yüksek dizilerin senaryolarında yer aldı.

Müfit Can Saçıntı’nın Syılalrına göre senaristliğini yaptığı yapımlar:

2018 – Babamın Ceketi

2017 – Yaşamak Güzel Şey

2013 – Çocuklar Duymasın (Dizi)

2011 / 2012 – Arka Sıradakiler (Dizi)

2012 – Zengin Kız Fakir Oğlan (Dizi)

2010 – Bana Bunlarla Gel

2007 – Hayat Apartmanı

2005 – Emret Komutanım (Dizi)

2004 – Biz Boşanıyoruz

2004 – Şöhretler Kebapçısı

2002 – Şeytan Bunun Neresinde

2001 – Son

1998 – Güldüren Cazibe

Müfit Can Saçıntı Özel Hayatı

Başarılı sanatçı, evlidir. Saçıntı, 2000 yılında Çiğdem Özdemir ile dünya evine girdi. Çiftin bu evlilikten bir çocukları bulunuyor.

You cannot copy content of this page