Muharrem Gürses Kimdir?

19.06.2021
Muharrem Gürses Kimdir?

Muharrem Gürses Kimdir? Nereli? Filmleri

İzleyiciler, ‘Muharrem Gürses kimdir, nereli, hangi filmlerde oynadı, hangi filmleri yönetti?’ sorularının yanıtını merak ediyor. Hababam Sınıfı’nın ünlü okul müdürü Muharrem Gürses’in özgeçmişi yazımızda.

İşte Muharrem Gürses’in hayat hikâyesi:

Muharrem Gürses Kim?

Türk sinemasının 20. Yüzyılda yaşayan değerli oyuncularındandır. Senarist, yönetmen, oyuncu ve kitap yazarı olan Gürses, birçok önemli yapıta imza attı. Onun oynadığı bir rol, kendi adının dahi önündedir. İzleyiciler, Gürses’i özellikle Hababam Sınıfı’ndaki okul sahibi olarak yakından tanıyor. Sadece kendi cebini düşünen, eğitimden ziyade maddiyatı ön plana çıkaran müdür rolüyle hafızalarda yer etmiştir.

Oyunculuğun dışında senaristlik, yönetmenlik ve yapımcılıkla da uğraşan sanatçı, çok önemli yapımlara da imza attı.

Muharrem Gürses Nereli?

Amasya’da doğdu. İstanbul Öğretmen Okulu’nu bitirerek resim öğretmeni oldu. Bir süre Samsun’da öğretmenlik yaptı. Daha sonra İstanbul Şehir Tiyatrosuna geçti. Bir dönem de Ankara Radyosu’nda görevde bulundu. Ses Tiyatrosu ve İzmir Şehir Tiyatrosu’nda çalıştı. Ayrıca gazetelere hikâye ve romanlar yazdı. Ardından daha sonra kendisi gibi Türk sinemasının efsane oyuncularından olacak olan Sezer Sezin ve Hulusi Kentmen ile beraber Gürses Tiyatrosunu oluşturdu.

Muharrem Gürses Ne Zaman Doğdu, Öldü?

15 Ağustos 1913 tarihinde dünyaya geldi. Ünlü sanatçı, 7 Nisan 1999 tarihinde ise vefat etti. Sanatçı, vefat ettiğinde 86 yaşındaydı. Gürses’in kabri İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı’nda bulunuyor. Yarım asrı aşan sanat hayatına onlarca yapım sığdırmayı başardı.

Muharrem Gürses’in Filmleri

İlk defa Zehir Şüphe isimli eseri, sinemada çekildi. Bundan iki sene sonra Zeynep’in Gözyaşları adlı filmde yönetmenlik koltuğuna oturdu. Ardından oğlunun adını verdiği Atilla Filmcilik’i kurarak yapımcılığa adım attı. Bir dönem de dini ve manevi içerikli filmler çekti. Bu yapımlar arasında Hz. Yusuf, en bilinenlerindendir. Dönemin popülerliğine göre çektiği filmlerin türleri de değişti. Örneğin süreç içerisinde popüler şarkıcıların da olduğu şarkı ağırlıklı filmlere yöneldi. Yine 70’li yıllarda Hababam Sınıfı’ndaki müdür rolüyle ününü daha geniş kitlelere duyurdu.

Yönettiği filmlerde genellikle kendisi de roller aldı. Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden olan Gürses, yönetmenin aynı zamanda iyi bir oyuncu olması gerektiğini ‘oynamayan oynatamaz’ sözüyle de ifade etmiştir. Oyunculuğunda her meslekten ve gelir seviyesinden insanları canlandırdı. Gürses, aynı zamanda melodram türü filmleri ülkemize kazandıran ilk yönetmenlerdendir. Bu açıdan kendine özgü bir ekol geliştirdi.

Oynadığı bazı filmler şu şekilde: Bir Dağ Masalı, Sürgün, Allahtan Bul, İngiliz Kemal, Zehirli Şüphe, Zeynep’in Gözyaşları, Hz. Yusuf’un Hayatı, Kubilay, Sazlı Damın Kahbesi, Şehzade Sinbad Kaf Dağında, Nemrud.

Hem yapımcı hem de senarist olduğu Şehzade Sinbad Kaf Dağında filminde Fikret Hakan, Eva Bender, Perihan Savaş, Erol Taş, Suna Pekuysal, Arap Celal ve Şener Şen gibi oyuncularla rol de aldı.

Muharrem Gürses’in Yazdığı Kitaplar

Sanatçı, sinemanın dışında yazarlık konusunda da önemli eserler üretti. Bu kitaplarından biri 1952 basımı olan Kara Efe’dir. Çocukluk çağlarını beraber geçiren Zeynep ile Efe’nin aşk hikâyesini ele alan kitabın diğer adı da Zeynebin Gözyaşları’dır.

Gürses’in diğer kitabı ise yine bir öykü kitabı olan 1957 basımlı Bir Avuç Toprak’tır.

Muharrem Gürses’in Özel Hayatı

Gürses, yazar ve karikatürist Kemal Gökhan Gürses ile Atilla Arcan olarak bilinen sanatçı Atilla Gürses’in babası, yine sanatçı Gül Arcan’ın da kayınpederidir. İzleyiciler, Atilla Arcan’ı yaptığı taklitler ve komik skeçleriyle hatırlıyor. Atilla Arcan, Yine Seksenler dizisinin darbe ile Çınaraltı Belediye Başkanlığı’na getirilen ve ‘ohhh’ tepkisiyle hatırlanan karakteri Şinasi Selvioğlu’nu canlandırmıştı.

You cannot copy content of this page