Muhterem Nur Kimdir?

20.06.2021
Muhterem Nur Kimdir?

Muhterem Nur Kimdir? Nereli? Filmleri Şarkıları

Özellikle 50’li ve 60’lı yıların Türkiyesi’nin en ünlü şarkıcıları ve aktrisleri arasında yer aldı. Öyle ki hayranlarının ona karşı olan ilgisi, daha sonra Türkan Şoray’ın ünü ile kıyaslanacak boyuttaydı. Televizyonun olmadığı dönemlerde şöhrete kavuşan sanatçı, bu şöhretini öldüğü döneme kadar sürdürdü ve her zaman gündemde kalmayı başardı. Şüphesiz bunda arabesk başta olmak üzere Türk müziğinin en büyük seslerinden olan Müslüm Gürses ile evli olması da en önemli etkenlerdendi. Unutulmaz filmlerde oynayan Muhterem Nur’un hayat hikâyesi filmlere konu olacak türden dram içeriyor.

İşte Muhterem Nur’un yaşam öyküsü:

Muhterem Nur Nereli? Hayatı, Kariyeri

Muhterem Nur’un doğum adı Olga’dır. O dönem Yugoslavya’ya, şimdi ise Kuzey Makedonya’ya bağlı, eski bir Osmanlı şehri olan Manastır’da 31 Aralık 1932’de dünyaya geldi. Biyolojik anne ve babasının hiçbir zaman bilmedi. İkinci Dünya savaşı dönemlerinde, 1942’de kaçak yollarla bir kamyonun altındaki bölmede İstanbul’a getirildi. Teyze olarak bildiği bir kadın tarafından büyütüldü ve ona Muhterem Kısa ad/soyadını verdi. İstanbul Eyüp’te İlkokulu okudu, ardından ekmek derdine düşen Muhterem Nur, fabrikalarda çalıştı. Üftade adlı bir arkadaşı ile bazı oyunlar sergileyerek turlar yaptı. Ümit Utku tarafından bu dönemde keşfedildi.  

Sanatçı, 20 Mart 2020 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Nur, İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı’na, Müslüm Gürses’in yanında defnedildi.

Muhterem Nur’un Oynadığı Filmler

Teklif gelmesi sonrası film dünyasına girdi. İlk sinema filmi 1951’deki Beni Mahvettiler oldu. İkinci sinema filmi ise Kore’de Türk Kahramanları idi. Sonra ki durağı Muharrem Gürses’in Yıldızlar Revüsü ile oldu. Muharrem Gürses’i izleyiciler, Hababam Sınıfı’nın cimri okul müdürü rolüyle hatırlamaktadır.

Daha sonra Osman F. Seden’in yönetmenliğini üstlendiği unutulmaz Kanun Namına’da oynadı. Kendini keşfeden Ümit Utku’nun önerisiyle Nur soyadını kullanmaya başladı. Kariyerinde bilinen ve tespit edilen 171 filmde rol aldı. Oynadığı unutulmaz filmler arasında Kanun Namına, Boş Beşik, Nasreddin Hoca, Genç Osman, Zeytin Gözlüm, Dağlar Kızı Reyhan, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Kuşlu Çorap gibi ses getiren yapımlar da söz konusu.

Müslüm Gürses ile evlendikten sonra rol aldığı yapım sayısı üç olan sanatçı bu süreçte Kuşlu Çorap dizisiyle ekranlarda göründü. Şener Gezgen’in yönettiği filmde Revnak Güzel, Yusuf Sezgin, Mübeccel Vardar, Zeyno Gönenç ve Nergis Çorakçı ile kamera karşısına geçti. Bu dönemdeki bir diğer rol aldığı yapım ise Yuva oldu. Muhterem Nur’un oynadığı son film de Bir Akıllı Bir Deli’dir.

Muhterem Nur’un Kazandığı Ödüller

Muhterem Nur, hayatı boyunca birçok ödül kazandı. Bunlardan ulusal anlamda bazıları ön plana çıktı. 1972 yılında, 40 yaşındayken Kara Gün filmi ile 4. Adana Altın Koza Film Şenliği’nde ilk önemli ödülüne uzandı. Sanatçı, bu etkinlikte En İyi Yardımcı Kadın oyuncu ödülüne layık görüldü. Bir başka ödülünü de 1998 senesinde kazandı. 17. İstanbul Film Festivali’nden Onur Ödülü’yle ayrıldı. Bundan on sene sonra, 2008’de ise 3. İpekyolu Film Festivali’nde aynı ödülü aldı. 

Muhterem Nur’un Özel Hayatı

Başarılı sanatçı, ünlü olmadan önce ilk evliliğini yaşadı. Bu dönemde bir subay ile dünya evine girdi. Bu evlilikten bir oğlu oldu. İlk eşinden ayrıldıktan sonra ünlü olan Muhterem Nur, ikinci evliliğini Gazeteci Işın Kaan ile gerçekleştirdi. Fakat çift, 1963 senesinde boşandı. Daha sonra şarkıcılığa da başlayan Nur, bu dönemlerde turnelerde tanıştığı Müslüm Gürses ile evlendi. Ünlü çift, 1986 senesinde dünya evine girdi. Gürses ile Nur, Müslüm Gürses’in vefat ettiği 2013’e kadar evli kaldılar.

You cannot copy content of this page