Mümtaz Sevinç Kimdir?

26.06.2021
Mümtaz Sevinç Kimdir?

Mümtaz Sevinç Kimdir? Nereli? Hayatı, Dizileri

Tiyatrocu, dizi ve sinema oyuncusu olan Sevinç, ayrıca tok sesiyle birçok yapımda da seslendirme sanatçılığı yaptı. 24 Ocak 2006 tarihinde beraber yaşadığı Banu Daldır adlı şahıs tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Sanatçının cenaze namazı İstanbul’da kılınmış ve naşı, defnedilmek üzere Adana’ya gönderilmişti.

Mümtaz Sevinç Nereli?

Elazığ’da doğdu. Çocukluk döneminden itibaren tiyatroya merak sardı. Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümünü kazandı. Bu dönemde Ankara Birlik Tiyatrosu’nda da oyunculuk yapmaya başladı. Sanat alanında profesyonel anlamda ilk yaptığı iş, seslendirme sanatçılığıdır.

Mümtaz Sevinç Doğum ve Ölüm Tarihi

Sanatçı, 9 Şubat 1952 tarihinde Elazığ’da doğdu.  24 Ocak 2006 tarihinde vefat eden Sevinç, öldüğünde 54 yaşındaydı.

Mümtaz Sevinç’in Oynadığı Diziler ve Filmler

İlk defa 1996’da Şehnaz Tango dizisinde rol aldı. Oya Yüce’nin kaleme aldığı dizide Perran Kutman ile Erdal Özyağcılar’a eşlik etti. Bu diziyle adını geniş kitlelere duyuran sanatçı, Şehnaz Tango’da 4 sezon rol aldı.

Daha sonra Deli Divane dizisinde oynadı. 12 Eylül dönemini anlatan Gülün Bittiği Yer adlı sinema filminde de Cüneyt Arkın’a eşlik etti. 1998’de Hoşçakal Yarın isimli bir başka film için kamera karşısına geçti. Bu filmde Yusuf Aslan rolüne hayat verdi. Sanatçıya bu yapımda Deniz Gezmiş rolündeki Berhan Şimşek, Ali Elverdi rolündeki Tuncel Kurtiz, Halit Çelenk rolündeki Tuncer Necmioğlu ve Hüseyin İnan rolündeki Bülent Çolak eşlik etti. 

Yıllarına göre Mümtaz Sevinç’in oynadığı yapımlar:

1996 – Şehnaz Tango

1997 – Deli Divane

1997 – Eltiler

1998 – Gülün Bittiği Yer (Sinema Filmi)

1998 – Hoşçakal Yarın (Sinema Filmi)

1999 – Hayal Kurma Oyunları (Sinema Filmi)

1999 – Sır

2000 – Savunma

2000 – Baykuşların Saltanatı

2001 – Çifte Bela

2002 – Emanet

2003 – Sihirli Annem

2004 – Aşkımızda Ölüm Var

2005 – Nehir

2005 – Sev Kardeşim

Mümtaz Sevinç’in Sahnelediği Tiyatro Oyunları

İlk defa öğrencilik yıllarında Peter Pan adlı çocuk oyununda rol aldı. Daha sonra Ahmet Kutsi Tecer’in Köşebaşı adlı eserini oynadı. Sahnelediği oyunlar arasında Tarık Buğra’nın Küçük Ağa, Maksim Gorki’nin Yaz Misafirleri, Nazım Hikmet’in Ferhat ile Şirin, William Shakespeare’in Bahar Noktası da bulunuyor.

Mümtaz Sevinç’in sahnelediği oyunlar:

Peter Pan

Köşebaşı

Bal Sineği

Keziban

Yakut Balık

Bir Ölümün Toplumsal Anatomisi

Elif Ana

Kırmızı Sokağın Suzan’ı

Küçük Adam N’oldu Sana 

Yaz Misafirleri

Sultan Kız

Son Gülen

Osmancık

10. Senfoni

Karakolda

İnsanlar ve Hayvanlar

Bir Kadın Bir Düş Bir Oyun : Alan Aycborn

Aşkımız Aksaray!ın En Büyük Yangını

Vatan Diye Diye

Barbaros Hayrettin

Tamirci

Bahar Noktası

Yeşil Papağan Limited

Saat 9.05

Kamyon

Ferhat İle Şirin

Odada Savaş

Mümtaz Sevinç’in Seslendirdiği Bazı Sanatçılar

Sanatçı, tok sesiyle birçok ünlü yabancı sanatçıyı da seslendirdi. Türk izleyicisi senelerdir onun seslendirdiği birçok filmde sesine aşina oldu. Sevinç, San Francisco Sokakları isimli dizide Müfettiş Steve Keller karakterini oynayan Michael Douglas’ı seslendirdi.

Bunun dışında Bonanza dizisinde Küçük Joe Cartwright karakterine hayat veren Michael Landon da seslendirdiği oyunculardan biridir. TRT’nin tek kanallı olduğu dönemlerdeki bir başka yabancı dizi olan Küçük Ev’de Charles Ingalls’ı canlandıran Michael London’u ikinci kez seslendirerek bu alanda aranılan simlerden biri olduğunu gösterdi.

Sevinç, Kanun Namına adlı polisiye yapımında Çavuş Dedektif James Sonny Crockett’i oynayan Don Johnson’u da seslendirdi. Bu ünlü isimlere ek olarak Steve Martin, Paul Newman, Steve McQueen ve Alain Delon gibi sanatçılar da seslendirme yaptığı isimlerden birkaçıdır.

You cannot copy content of this page