Murat Arkın Kimdir?

20.06.2021
Murat Arkın Kimdir?

Murat Arkın Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri, Filmleri

Dizi ve sinema oyuncusu olan Murat Arkın, Türk sinema tarihinin en başarılı ve ünlü oyuncularının başlarında gelen Cüneyt Arkın’ın büyük oğludur. Gerçek adı Murat Cüreklibatır’dır. Babasının sinema sektöründe kullandığı Arkın soyadını kendisi de kullanıyor. Babasına benzerliği ile dikkat çeken oyuncu, bir filmde babasını da canlandırdı.  

Murat Arkın Nereli?

İstanbul doğumludur. Aslen Eskişehirli olan yıldız isim, Nogay kökenlidir. Dedesi Hacı Yakup Cüreklibatır, Milli Mücadele döneminde orduya katılmıştır. Murat Arkın, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da okudu. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi’nde Enformatik Bölümü’nde gördü. Yüksek lisans için ise Londra’ya gitti. Bir dönem Londra’da kurduğu şirket nedeniyle de burada yaşadı.

Murat Arkın Kaç Yaşında?

4 Mayıs 1975 tarihinde dünyaya geldi. Boğa burcu olan yakışıklı yıldız, 2021 yılı itibariyle 46 yaşındadır.

Murat Arkın’ın Oynadığı Diziler

Dizi anlamında ilk defa 2013 yılında Pis Yedili dizisi için kamera karşısına geçti. Bu yapımda Murat karakterine hayat verdi. Üç sezon boyunca 101 bölüm süren gençlik dizisinde ilk sezon yer aldı. Arkın, dizinin 39 bölümünde oynadı.

Bu diziden hemen sonra Harem dizisinin kadrosunda bulundu. Fox TV’de 32 bölüm yayınlanan Harem’de Kare Murat karakterini canlandırdı. Sanatçı, Börü dizisinde de rol üstlendi. Börü’de Kemal Boratav rolüyle ekranlarda göründü.

Murat Arkın’ın yıllarına göre oynadığı diziler:

2018 – Börü

2012 – Harem

2013 – Pis Yedili

Murat Arkın’ın Oynadığı Sinema Filmleri

Babasının hem yönetmenliğini hem de başrol oyunculuğunu yaptığı Sevgili Oğlum adlı filmde oynadığında henüz 2 yaşındaydı. Bunu daha sonra 6 yaşındayken oynadığı Vatandaş Rıza izledi. 8 yaşındayken de Önce Hayaller Ölür’de oynadı. Küçük yaşlarda oynadığı bu üç filmden sonra sinemaya 32 sene ara verdi.

Yeniden bir sinema filmi ile ekranlara 2013 senesindeki Artiz Kahvesi ile döndü. 2014’te Panzehir adlı filmde de Kara Cemal’in gençliğini canlandırdı. Cem Yılmaz’ın yazıp oynadığı Arif V 216 filminde babası Cüneyt Arkın’ı oynadı. Kudret Sabancı’nın yönettiği Hürkuş: Göklerdeki Kahraman filminde ise Hilmicem İntepe, Gizem Karaca, Miray Daner, Bora Akkaş ve Zeyno Eracar ile rol arkadaşlığı yaptı.

Yüksek izlenme oranı yakalayan Dağ 2 filminde Arif rolüne hayat veren oyuncunun yıllara göre oynadığı filmler şu şekilde:

2018    Hürkuş: Göklerdeki Kahraman

2017    Arif V 216

2016    Dağ 2

2015    Altın Horoz

2014    Panzehir

2013    Artiz Kahvesi

1981    Önce Hayaller Ölür

1979    Vatandaş Rıza

1977    Sevgili Oğlum

Murat Arkın’ın Özel Hayatı

Sanatçı, Deniz Cüreklibatur ile evlidir. Çiftin, bu evlilikten üç tane çocukları bulunuyor. Cüneyt Arkın’ın büyük oğlu olan Murat Arkın’ın Kaan adında bir tane kardeşi bulunuyor. Murat Arkın’ın, babası Cüneyt Arkın’ın ilk evliliğinden dünyaya gelen bir tane de ablası bulunuyor. Oyuncu, 1966 doğumlu olan ablası Filiz Canlı’yı hiç görmedi. Cüneyt Arkın ile en büyük çocuğu olan Filiz Canlı, bir dönem basına da yansıyan bir diyalogla gündeme gelmişti. O dönemlerde kızı 11 yaşında olan Filiz Canlı, kızı Defne’nin dedesini görmek istediğini açıklamıştı. Ünlü oyuncu Cüneyt Arkın’a kızı ve torunuyla ilgili bir soru yöneltildiğinde onları tanımadığını ifade ettiği yönünde bir haber çıkmıştı. Bilindiği üzere Cüneyt Arkın, 60’lı yıllarda Güler Mocan ile ilk evliliğini gerçekleştirmişti.

Murat Arkın’ın Sosyal Medya Hesabı

Sanatçı, sosyal medyayı da kullanıyor. Özellikle Instagram hesabı üzerinden sık sık paylaşımlarda bulunuyor. @muratarkin1 olan hesabını 2021 yılı Mart ayı itibariyle Instagram’da 117 bin hesap sahibi takip ediyor.

You cannot copy content of this page