Murat Başaran Kimdir?

21.06.2021
Murat Başaran Kimdir?

Murat Başaran Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Albümleri

Şarkıcı, söz yazarı ve bestekâr olan Murat Başaran, 90’lı yıllarda yaptığı çıkışla milyonlar tarafından tanındı. O dönem ‘Azıcık Ucundan Versen’ adlı albümüyle gündeme gelen Başaran, bu şarkısı ile bazıları tarafından da çok eleştirilmişti. Gitar, bağlama, keman gibi hem Doğu hem Batı enstrümanlarını çalabilen sanatçı; Bir Öpücük Kesmez, Ölürüm Sana gibi şarkılarıyla da ses getirmişti.

Ünlü isim, bir dönem müziğe ara verip ticarete atıldı. Başaran, daha sonra verdiği bir röportajında en büyük pişmanlıklarından bir tanesinin ticarete atılıp müziğe ara vermek olduğunu, ‘keşke ticaret nedeniyle müziğe bu kadar ara vermeseydim’ sözüyle ifade etmişti.

Murat Başaran Nereli?

Tam adı Ahmet Murat Başaran olan ünlü isim, Ankara’da doğdu. Küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duydu. 1997’de Show TV tarafından gerçekleştirilen Pop Show adlı beste yarışmasında dereceye girerek ikinci oldu. Onun bu başarısını gören yapımcı Şahin Özer, albüm teklif etti. Başaran, 1999 yılında Azıcık Ucundan isimli ilk albümünü çıkararak müzik piyasasına profesyonel anlamda girdi.

Murat Başaran Kaç Yaşında?

4 Haziran 1974 tarihinde dünyaya geldi. İkizler burcu olan Başaran, 2021 yılı itibariyle 47 yaşındadır.

Murat Başaran’ın Çıkardığı Albümler

Sanatçı, ilk defa 1999 yılında çıkardığı Azıcık Ucundan adlı albümüyle tanındı. Bu albümün çıkış parçası da albüme adını veren Azıcık Ucundan şarkısı oldu. Sanatçı, bu şarkıya çektiği kliple de ses getirmişti.

Azıcık ucundan albümünde yer alan şarkıları şu isimlerden oluşuyor:

Azcık Ucundan, Başı Belalı Yar, Seni Üzerler, geceyi Başıma Bela Ettin, Zaman Geçer, Nazlı Yarim,  Eyvak, Kız Bana Değer mi, Dert Değil ve Deli Ettin

2002 yılındaki Hadi Sende Kudur albümünde ise Bir Öpücük Kesmez, çıkış parçalarından biri olarak dikkat çekti. 9 şarkıdan oluşan albümde şu şarkılar yer aldı: Bir Öpücük Kesmez, Yok Canımın İçi, Yetti Gari, Vay Deli Gönlüm, Pişman Etme, Hadi Sende Kudur, Allah Allah, Belam ve Ayakta Giderim

Üçüncü albümü ise 2005 yılında çıktı. Toplam dokuz şarkıdan oluşan albümde Nankör, Sana Ölürüm, Gülümse Anne şarkıları ses getirdi. Sana Ölürüm olan bu albümündeki dokuz şarkı şu isimlerden oluşuyor: Tebrik Ederim, Nankör, Sana Ölürüm, Değer Bilmezlere, Özü, Sarmaş Dolaş, Geç Bunları Yalan, Benim Adim Serseri ve Gülümse Anne

Sanatçının dördüncü albümü de 2013 yılında piyasada yer aldı. Bu albümde de on bir şarkı bulundu. Bu albümdeki eserler ise şöyle: Neden, Gönül Hırsızı, İşte O Sensin, Şşt Sen 180, Seni Üzerler, Alev Alev, Ayaz Geceler, Neden, İşte O Sensin, Ayaz Geceler ve Alev Alev.

Başaran’ın 2020 yılına kadar on tane de teklisi çıktı. Murat Başaran’ın teklileri: Canın Sağolsun, Yaşamak Siyah Beyaz, Küsülmez Aşka, Haydi Türkiye!, “Ya Ya Ya, Gizli Saklım, Yana Yana, Sabır, Bırakmam Seni, Leyla.

Bu teklilerden 2016 yılındaki Haydi Türkiye adlı eseri, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimine tepki içerikli çıkartıldı. Ayrıca 2019 yılındaki Yan Yana adlı şarkısını Yıldız Tilbe, Bırakmam Seni adlı şarkısını ise Ömür Gedik ile birlikte okudu.

Murat Başaran’ın Özel Hayatı

Sanatçı evlidir. 2013 yılında Pınar Başaran ile dünya evine girdi. Ayrıca Murat Başaran’ın altı tane ablası vardır.

Murat Başaran’ın Sosyal Medya Hesabı

Sanatçı, sosyal medyayı da aktif olarak kullanıyor. Özellikle Instagram hesabında sık sık paylaşımlarda bulunuyor. @muratbasaranofficial olan Instagram hesabını 2021 yılı Mart ayı itibariyle 98 bin 200 kişi takip ediyor.

You cannot copy content of this page