Murat Cemcir Kimdir?

21.06.2021
Murat Cemcir Kimdir?

Murat Cemcir Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri, Filmleri

Genelde komedi filmlerinin aranılan oyuncularından olan Murat Cemcir, Çalgı Çengi filminden sonra Selçuk Aydemir’in imzasını attığı birçok yapımda Ahmet Kural ile birlikte başarılı ikili oldular. Her ne kadar izleyicide komedi oyuncusu intibaı bırakmış olsa da başka türlerde de sergilediği başarılı oyunculuğuyla dikkat çekiyor. Özellikle Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı filmindeki oyunculuğu, bu anlamda başarılı olduğu yapımlardan biri olarak dikkat çekiyor. Sporla da aktif ilgilenen sanatçının yakın dövüş sporlarından Wing Chun’da dereceleri de vardır.

Murat Cemcir Nereli?

Gürcü asıllı olan Cemcir, Tokat’ın Niksar ilçesinde doğdu. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Otomotiv Bölümünden mezun oldu. 2001 senesinde İstanbul’a yerleşti.

Murat Cemcir Kaç Yaşında?

 30 Kasım 1976 tarihinde dünyaya geldi. Yay burcu olan Cemcir, 2021 yılı itibariyle 45 yaşındadır.

Murat Cemcir’in Oynadığı Diziler

Sanatçı, ilk defa 2002 yılında bir dizide rol aldı. İlk kez Sırlar Dünyası’nda oynayan Cemcir, ardından Büyük Buluşma’da rol üstlendi. 2012’de Behzat Ç.’de bir bölüm oynayan oyuncunun dizi anlamında çıkış yaptığı yapım İşler Güçler oldu. Bu dizide kendisini oynayan sanatçıya Ahmet Kural eşlik etti. Komedi yapımı olan İşler Güçler’de ikiliye; Sadi Celil Cengiz başta olmak üzere Hürriyet Özkılıç, Salih Bilen, Yeliz Şar, Murat Akkoyunlu, Ceren Moray Nazlı Tosunoğlu, Şinasi Yurtsever, Burak Satıbol eşlik etti.

İşler Güçler’i yine bir başka komedi dizisi Kardeş Payı izledi. İşler Güçler gibi Selçuk Aydemir’in yönettiği ve senaryo ekibinde bulunduğu Kardeş Payı’nda yine Ahmet Kural ile başrolü paylaştı. Bu dizide Ali karakterine hayat verdi. İkiliye Kardeş Payı’nda Seda Bakan, Şinasi Yurtsever, Ayşe Kökçü, Ali İhsan Varol, Berfu Öngören, Sadık Gürbüz, Ayhan Taş ve Korhan Herduran gibi isimler de eşlikte bulundu. Sanatçı, Hayatımın Aşkı dizisinin de ilk bölümünde rol üstlendi. Burada Anıl rolünü canlandırdı.

Murat Cemcir; Behzat Ç’.de Salih, Düğün Dernek’te Çetin, Kardeş Payı’nda Ali Özdemir, Çalgı Çengi: İkimiz’de Salih, Ahlat Ağacı’nda İdris, Ailecek Şaşkınız’da Gökhan, Baba Parası’nda Niyazi rollerine hayat verdi.

Yıllarına göre Murat Cemcir’in rol aldığı diziler:

2016 – Hayatımın Aşkı

2014 – Kardeş Payı

2012 – İşler Güçler

2012 – Behzat Ç.

2011 – Üsküdar’a Giderken

2010 – Küstüm Çiçeği

2009 – Ramazan Güzeldir

2009 – Bir Bulut Olsam

2009 – Bir Bulut Olsam

2005 – Beşinci Boyut

2004 Büyük buluşma

2002 Sırlar Dünyası

Murat Cemcir’in Oynadığı Sinema Filmler

İlk defa Takva filminde uzun metrajlı bir sinema filminde oynadı. Daha sonra Polis, Kurbanlık, Gazi filmlerinin oyuncu kadrolarında bulundu. 2010 yılında ise adının geniş kitlelerce duyulmasını sağlayan Çalgı Çengi’de rol aldı. Bu yapımdan sonra hem Ahmet Kural ile iyi bir ikili oldu hem de Selçuk Aydemir’in önderliğindeki birçok film serisini de başladı.

Yıllarına göre Murat Cemcir’in rol aldığı filmler:

2020- Baba Parası

2018 – Ailecek Şaşkınız

2017 – Çalgı Çengi: İkimiz           

2015 – Düğün Dernek 2: Sünnet              

2013 – Düğün Dernek

2012 – Yeraltı

2010 – Çalgı Çengi

2008 – Gazi

2008 – Kurbanlık

2006 – Polis

2005 – Takva

Murat Cemcir’in Kazandığı Ödüller

Cemcir, Kardeş Payı dizisindeki oyunculuğuyla 42.Pantene Altın Kelebek Ödül Töreni’nde ‘En İyi Erkek Komedi Oyuncusu’ ödülüne layık görüldü. Bu ödülü 2017’de 16. Yılın Yıldızları Ödül Töreni’nde kazandığı ‘En Beğenilen Erkek Sinema Oyuncusu’ ödülü izledi.

Murat Cemcir’in Sosyal Medya Hesabı

Sanatçı, hem Instagram hem de Twitter hesaplarından sık sık paylaşımlarda bulunuyor. Instagram’da @muratcemcir, Twitter’da ise muratcemcir hesaplarını kullanıyor. 2021 yılı Nisan ayı itibariyle Instagram hesabını 333 bin, Twitter hesabını da 1 milyon 100 bin kişi takip ediyor.

You cannot copy content of this page