Murat Han Kimdir?

21.06.2021
Murat Han Kimdir?

Murat Han Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Murat Han’ın özgeçmişi ve kariyeri:

Sanatçı Murat Han’ın birçok mesleği bulunuyor. Bunlar içerisinde en fazla bilineni oyunculuk olan Han, birçok dizi ve sinema filminde oynadı. Bunun haricinde sunuculuk, vekil koçluk, senaryo analistleri öğretmenliği gibi uğraşları da var.

Birçok önemli yapımda roller üstlenen Murat Han’ı izleyiciler, özellikle Savaşçı dizisindeki Karon karakteri ile hatırlıyor.

Ayrıca oyuncu, 50. Altın Portakal Film Festivali’nin sunuculuğunu yaptı. Başarılı isme bu etkinlikte Özge Özder eşlik etti.

Murat Han Nereli?

Başkent Ankara’da dünyaya geldi. Lise yıllarında tiyatroya ilgi duymaya başladı. Bu alanda kendini geliştirmeyi amaçlayan Han, üniversite eğitimi için Tiyatro okumaya karar verdi. Sanatçı, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro bölümünden mezun oldu. Okulu bitirmesinin ardından yurt dışında eğitim almak için ABD’ye yerleşti. Yaklaşık 9 sene ABD’nin Los Angeles kentinde ikamet etti. Bu şehirdeki Stella Adler oyunculuk akademisinde okudu. Stella Adler’i okumasından sonra Han, senelerce ABD’de oyunculuk yaptı.

Murat Han Kaç Yaşında?

1 Mayıs 1975 tarihinde doğdu. Boğa burcu olan, 185 cm boyundaki yakışıklı oyuncu, 2021 yılı itibariyle 46 yaşındadır.

Murat Han Oynadığı Diziler?

Başarılı oyuncu, 2007 yılından itibaren Türkiye’de birçok farklı yapım için ekran karşısına geçti. Vazgeç Gönlüm dizisiyle dizi kariyerine başlayan Han, bu yapımda Salih karakterini canlandırdı. Ardından Mutluluk’ta Cemal karakterine hayat verdi. Vicdan’da Mahmut, Ömre Bedel’de Cesur, Evde Düşen Yıldırım’da Namık, Sana Bir Sır Vereceğim’de Mehmet, Hatasız Kul Olmaz’da Başkomiser Bulut, Evlat Kokusu’nda Cevahir Akbaş, Savaşçı’da Karon, Akif’te ise Ali Şükri Bey rollerini canlandırdı.

Yıllarına göre Murat Han’ın oynadığı yapımlar:

Vazgeç Gönlüm (2007 – 2008)

Mutluluk (2007)

Vicdan (2008)

Ömre Bedel (2009 – 2011)

Hesaplaşma (2009)

Sensiz Olmaz (2011)

Eve Düşen Yıldırım (2012)

Sana Bir Sır Vereceğim (2013 – 2014)

Hatasız Kul Olmaz (2014)

Kervan 1915 (2016)

Evlat Kokusu (2017)

Savaşçı (2018 – 2019)

Akif (2020)

Murat Han’ın Aldığı Altın Portakal Ödülü

Yıldız oyuncu, kariyerinde önemli bir başarıya da imza atarak Antalya Altın Portakal Ödül Töreni’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü almaya hak kazandı. Sanatçı, 2007 yılındaki mutluluk filmiyle 44. Antalya Altın Portakal (2007) Film Festivali ile bu ödüle layık görüldü. Han, bu yapımda Cemal karakterine hayat verdi.

Murat Han; yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaristliğini Abdullah Oğuz’un üstlendiği Mutluluk’ta Talat Bulut (İrfan) ve Özgü Namal’a (Meryem) başrolde eşlik etti. Ödüllü olan bu başarılı yapımda Lale Mansur, İrfan’ın karısı; Mustafa Avkıran, Ali Rıza; Emin Gürsoy, Tahsin; Alpay Kemal Atalan, Sezgin karakterlerine hayat verdi. Yine Leyla Başak, Şebnem Köstem ve Meral Çetinkaya gibi sanatçılar da Mutluluk’ta oynayan isimlerdendi.

Murat Han Özel Hayatı ve Sosyal Medya Hesabı

Oyuncu bekârdır. Bir dönem evliliğin kapısından dönen Han’ın,  ‘Kervan 1915’ filminde tanıştığı oyuncu Ayşe Akın’la adı anılmıştı.  Hatta oyuncu, 2016 yılında Akın ile ailesini tanıştırmıştı. 2016’daki yılbaşını Ankara’daki ailesiyle geçiren Murat Han, o dönem Ayşe Akın’ı da yanında götürerek ilişkilerindeki ilk ciddi adımı atmıştı. Ancak çift, daha sonra ayrılmıştı.

Murat Han, sosyal medyayı da aktif biçimde kullanıyor. Oyuncunun hem Twitter hem de Instagram hesabını birçok kimse takipte. @murathanofficial olan Instagram hesabını 2020 yılı Mart ayı itibariyle 200 bin hesap takip ediyor. Murathanla olan Twitter hesabını da aynı dönem itibariyle 92 bin 200 kişi takibe almış durumda.

You cannot copy content of this page