Musa Uzunlar Kimdir?

22.06.2021
Musa Uzunlar Kimdir?

Musa Uzunlar Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Türk tiyatrocu, dizi ve sinema oyuncusu.

Özellikle Kurtlar Vadisi Pusu dizisinden sonra adını daha fazla duyurmaya başladı. Bu dizide oynadığı İskender Büyük karakteriyle izleyicinin beğenisini kazandı.

Musa Uzunlar Nereli?

Antalya’da dünyaya geldi. 1985 senesinde Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Mezuniyetinin ardından Bursa, İstanbul ve Ankara Devlet Tiyatrolarında görev aldı. Devlet Tiyatroları’nda idarecilik görevlerinde de bulundu. Sadece görev yaptığı şehirlerde değil, başka kentlerde de tiyatro oyunları yönetti. Bunlar arasında Ankara Maliye Tiyatrosu, İzmit Şehir Tiyatrosu, Tiyatro Ti, Tiyatro Adam, Makedonya Üsküp Halklar Tiyatrosu, Bakırköy Belediye Tiyatroları ve Eskişehir Tiyatro Anadolu gibi tiyatrolar da bulunuyor.

Musa Uzunlar Kaç Yaşında?

22 Nisan 1959 tarihinde doğan Musa Uzunlar, boğa burcu olup 2021 yılı itibariyle 62 yaşındadır.

Musa Uzunlar Oynadığı Diziler

Musa Uzunlar, birçok tiyatro oyunu oynadı. Bunun yanında dizi ve sinema filmlerinde de roller üstlendi. Özellikle Kurtlar Vadisi Pusu dizindeki İskender Büyük karakteriyle tanındı.  Kurtlar Vadisi Pusu’daki rolü: Kuzey Irak’ta birçok operasyonda devlet adına eylemlere giren asker İskender Büyük, yasa dışı çalışmalar içinde olduğu gerekçesiyle ordudan atılır. Fakat emeklilikten sonra da yasa dışı eylemlerini devam ettirir. Emrinin altında birçok görevli bulundurur. Devleti tamamen ele geçirmeye çalışan İskender Büyük, Polat Alemdar tarafından öldürülür.  

Oyuncu, ilk dizi deneyimini 1989’da Geçmiş Bahar Mimozaları adlı diziyle gerçekleştirdi. Daha sonra Bütün Kapılar Kapalıydı dizisiyle kariyerine devam etti. Oyuncu, yine Süper Baba, Poyraz Karayel ve Fatmagül’ün Suçu Ne gibi bilinen dizilerde boy gösterdi.

2020 yılında Bir Annenin Günahı adlı dizide Sadri rolüyle izleyicinin karşısına çıkan Uzunlar’ın bu dizisi, reytinge kurban gitti ve erken dönem denebilecek bir tarihte, henüz 5. Bölümünden sonra yayından kaldırıldı.

Yıllarına göre Musa Uzunlar’ın oynadığı diziler:

Bir Annenin Günahı – 2020

8. Gün – 2018

Poyraz Karayel – 2015-2017 

Karanlıklar Çiçeği – 2012

Şubat – 2012-2013

Fatmagül’ün Suçu Ne? – 2010 – 2012

Kurtlar Vadisi Pusu – 2008-2010 – 

Yağmur Zamanı – 2004 –

Merdoğlu – 2000

Nilgün – 1999 –

Ateş Dansı – 1998 –

Musa Uzunlar’ın Oynadığı Sinema Filmleri

İlk sinema deneyimini Yavuz Özkan’ın yönetmenliğini yaptığı Hayal Kurma Oyunları’nda yaşadı. Bu yapımda ‘Annenin Sevgilisi’ rolündeydi. Daha sonra 10 sene ara verdiği sinemaya, efsanesi olduğu ‘Kurtlar Vadisi Gladio’ ile dönüş yaptı. İzleyiciler, sanatçıyı ‘Cingöz Recai: Bir Efsanenin Dönüşü’nde Hayalet, ‘Poyraz Karayel: Küresel Sermaye’de ise Bahri Umman karakterleriyle izledi.

Yıllara göre oynadığı filmler:

Poyraz Karayel: Küresel Sermaye – 2016 –

Cingöz Recai: Bir Efsanenin Dönüşü – 2017

Kurtlar Vadisi Gladio – 2009

Hayal Kurma Oyunları 1999 –

Musa Uzunlar’ın Oynadığı Tiyatro Oyunları

Uzunlar, 2008 senesinde Tiyatro Yüzleşme sahnesinde Jean-Claude Carriere’in Kara Kaplı adlı eserinin yönetmenliğini üstlendi.

Oynadığı oyunlar ise şöyle: Savaş Yorgunu, Kadınlar, Afife Jale, Budala, Valizdeki Kayıp Şehir, Yaban, Efrasiyab’ın Hikayeleri, Merhaba 20. Yüzyıl, Haydutlar, Lanetler, Lozan, Oyunun Oyunu, Ballar Balını Buldum, İnsan Maire, Ermiş Jeanne, Düşüş, Lysistrata, Aristophanes, Urfaust Ve Goethe, Ölüler Konuşmak İster, Mahmut İle Yezida, Maymun Davası, Sevgili Doktor, Ölüleri Gömün, Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş, Kara Kaplı, İstanbul Efendisi, Ful Yaprakları, Küçük Nasrettin, Kösem Sultan ve  Geyikler.

Musa Uzunlar’ın Sosyal Medya Hesabı

Instagram’da @musauzunlar hesabıyla paylaşımlarda bulunan Uzunlar’ın 2021 yılı Mart ayı itibariyle takipçi sayısı 143 bin kişidir.

You cannot copy content of this page