Mustafa Altıoklar Kimdir

22.06.2021
Mustafa Altıoklar Kimdir

Mustafa Altıoklar Kimdir? Nerede? Kaç Yaşında? Dizileri

Türk yönetmen, oyuncu, senarist, yapımcı ve uzman doktor.

İstanbul Kanatlarımın Altında, Fosforlu Cevriye, O Şimdi Asker, Üçüncü Türden Yakın İlişkiler, Lise Defteeri, Asansör Yasak Elma, Kelebek Çıkmazı ve Beyza’nın Kadınları gibi önemli yapımların yönetmenidir. Özellikle 1996 yapımı İstanbul Kanatlarımın Altında filmiyle adını daha geniş kitlelere duyurdu.

Bunun dışında birçok filmin senaryosunu da yazan Altıoklar, aynı zamanda yapımcılığını da üstlendi. Bazı filmlerde de rol alan usta isim, aynı zamanda Tıp Fakültesi mezunu olup fizik tedavi ve rehabilitasyon dalında uzmandır.

Mustafa Altıoklar Nereli?

Mustafa Altıoklar, Ordu’nun Ünye ilçesinde doğdu. Kökleri, baba tarafından Konya’ya dayanıyor. Sanatçı, anne tarafından da Batum’dan Ordu Ünye’ye göç eden Gürcü bir aileden geliyor. TED Ankara Koleji’ni bitirdi. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde gördü. Uzmanlık eğitimini ise Ankara’da tamamladı ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde fizik tedavi ve rehabilitasyon dalında yaptı. Başarılı yönetmen, aynı zamanda fizyoterapisttir.

Mustafa Altıoklar Kaç Yaşında?

Sanatçı, 1 Ocak 1959 tarihinde dünyaya geldi. Oğlak burcu olan Altıoklar, 2021 yılı itibariyle 62 yaşındadır.

Mustafa Altıoklar Oynadığı Filmler

Esas ününü yönetmenlikle bulsa da sanatçının oynadığı diziler de var. Bu dizilerden biri de yeğeni Sarp Levendoğlu’nu televizyon dünyasıyla tanıştırdığı Emret Komutanım’dır. Altıoklar, bu dizinin ilk bölümünde bulundu.

Bunun dışında İstanbul Kanatlarımın Altında filminde de rol aldı. Kadir İnanır’ın başrolünü oynadığı, Sinan Çetin’in yönetmenlik yaptığı Komser Şekspir filminde de oynadı. Metin Kaçan ile birlikte senaryosunu yazdığı; Okan Bayülgen, Müjde Ar ve ve Mustafa Uğurlu’nun başrolleri paylaştığı Ağır Roman’da da oyunculuk yaptı.

Oynadığı filmler:

Ünye De Fatsa Arası

Komser Şekspir

Dansöz

Ağır Roman

İstanbul Kanatlarımın Altında

Emret Komutanım – 1.Bölüm

Mustafa Altıoklar Yönettiği Filmler ve Diziler

Usta sanatçı birçok filmin de yönetmenliğini üstlendi. Mustafa Altıoklar; İstanbul Kanatlarımın Altında, Lise Defteri, O Şimdi Asker, Fosforlu Cevriye, Asansör, Yasak Elma, Beyza’nın Kadınları ve Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi gibi popüler yapımlarda yönetmenliklerde bulundu.

İşte filmleri:

Acayip Hikayeler

Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi

Kelebek Çıkmazı

Yasak Elma

Beyza’nın Kadınları

Banyo

Üçüncü Türden Yakın İlişkiler

Çınaraltı

3. Tür

Emret Komutanım Şah Mat (Taner Akvardar ile birlikte)

Lise Defteri

O Şimdi Asker

Fosforlu Cevriye

Asansör

Öldürme Üzerine Küçük Bir Film

Ağır Roman

İstanbul Kanatlarımın Altında

Denize Hançer Düştü

Çizgim

Lapsus

Ayak Sesleri

Mustafa Altıoklar’ın Senaryo Yazdığı Filmler

Başarılı isim, oynadığı veya yönetmenliğini yaptığı Yasak Elma, Beyza’nın Kadınları, Lise Defteri, O Şimdi Asker, Asansör, Ağır Roman ve İstanbul Kanatlarımın Altında gibi yapımların senaristliğini de üstlendi.

Yasak Elma

Banyo

Beyza’nın Kadınları

Çınaraltı

Lise Defteri

O Şimdi Asker

Artık Sevmeyeceğim

Asansör

Ağır Roman

İstanbul Kanatlarımın Altında

Denize Hançer Düştü

Çizgim

Mustafa Altıoklar’ın Yapımcısı Olduğu Filmler

Altıoklar, birçok filmin de aynı zamanda yapımcılığını üstlendi. Bunlardan biri de Asansör filmidir. Başarılı yönetmen, Asansör filminin hem yönetmenliğini hem senaristliğini hem de yapımcılığını gerçekleştirdi.

İşte yapımcılığını üstlendiği yapımlar:

Gece Gündüz

Kız Takımı

Banyo

Lise Defteri

Asansör

Öldürme Üzerine Küçük Bir Film

Denize Hançer Düştü

Mustafa Altıoklar’ın Özel Hayatı ve Sosyal Medya Hesabı

Oyuncu Sarp Levendoğlu’nun dayısıdır. Mustafa Altıoaklar, Yasemin Erkan ile evlilik yaşadı. Çiftin bu evlilikten Arya Su adında bir kızı bulunuyor.

Sanatçı, Instagram hesabını da aktif olarak kullanıyor. @mustafaaltioklar adlı hesabını 2020 yılı Mart ayı itibariyle 1936 hesap takip ediyor.

You cannot copy content of this page