Mustafa Erdoğan Kimdir?

23.06.2021
Mustafa Erdoğan Kimdir?

Mustafa Erdoğan Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında

Başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde hayran kitlesi oluşturarak ses getiren Anadolu Ateşi Dans Grubu’nun Genel Sanat Yönetmeni’dir. Anadolu Ateşi’nin muhteşem gösterilerinin arkasındaki kişi olan Erdoğan, aynı zamanda Felsefe ve Kamu Yönetimi bölümleri okudu.

Mustafa Erdoğan Nereli?

Memleketi olan Hakkâri’de doğdu. Hakkâri’deki Kürt Pinyanişi aşiretine mensuptur. Üniversite öğrenimi için Ankara’ya geldi. Önce Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde okudu. Daha sonra Gazi Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi bölümünde öğrenim gördü.

Mustafa Erdoğan Kaç Yaşında?

4 Şubat 1965 tarihinde dünyaya gelen Erdoğan, Kova burcudur. 2021 yılı itibariyle 56 yaşındadır.

Mustafa Erdoğan’ın Dans ve Halk Oyunları Üzerine Yaptığı Çalışmalar

Başarılı isim, dans üzerine 80’li yıllardan itibaren çok önemli çalışmalarda bulundu. Ankara’da iken üniversite dönemlerinde başladığı faaliyetleriyle Türkiye ve dünyada gerçekleştirilen festival ve etkinliklerde yer aldı. O ve ekipleri, bu etkinliklerde birçok ödül kazandı.

İlk defa Gazi Üniversitesi yıllarında üniversite adına Halk Dansları adında bir topluluk oluşturdu. Ülkenin her bölgesinin geleneksel dansları üstüne kurulan bu topluluk, izleyenlerin büyük beğenisini kazandı. Adıyaman, Diyarbakır, Artvin, Kırklareli, Muğla ve birçok farklı ilden oluşan folklor gösterileriyle adlarından söz ettiler.

Ardından yine Ankara yıllarındaki faaliyetleri başka topluluk ve oluşumlarla sürdü. 1997’de daha sonra Anadolu Ateşi adını alacak olan Sultans of the Dance’nin ilk nüvelerini başlattı. Gazi Üniversitesi dönemlerindeki çalışmaları, bu ekip için önemli bir temel oldu. Bu süreçte Anadolu’nun her coğrafyasına özgü dans ve folkloru derleyerek koreografi çalışmalar yaptı.

Erdoğan’ın sanat çalışmaları, daha sonra İstanbul merkezli ilerledi. Kardeşi Yılmaz Erdoğan’ın da kurucusu olduğu Beşiktaş Kültür Merkezi ve Gül Düşündürü Tiyatrosu merkezlerinde koreograf olarak yer aldı. 1999 senesinde Sultans of the Dance adlı ünlü topluluğu kurdu. Bu oluşum, çok büyük ses getirdi. Sultans of the Dance, aynı zamanda Türkiye’nin ilk özel dans topluluğu özelliğini de taşıyor. Bu topluluk bir süre sonra Anadolu Ateşi adını aldı ve ülkenin en büyük dans topluluğu kimliği ile faaliyetlerini halen sürdürmekte.

Mustafa Erdoğan’ın Gazetecilik Çalışmaları

Mustafa Erdoğan, yine Ankara’da bulunduğu dönemlerde gazetecilik alanında da faal çalışmalarda bulundu. Bu yıllarda Özgür Gündem Gazetesi’nin Ankara temsilciliği yapan ünlü isim, Söz dergisi bünyesinde de yine Ankara temsilciliğini yürüttü. Turkish Daily News Gazetesi’nde hem muhabirlik hem de yazarlıkla meşgul olan Erdoğan, Çağdaş Gazeteciler Derneği’nde Genel Sekreter Yardımcılığı görevini de ifa etti.

Mustafa Erdoğan Özel Hayatı ve Sosyal Medya Hesabı

Mustafa Erdoğan, birçok kere özel hayatı ile gündeme gelen bir isim oldu. Şarkıcı Gülben Ergen ile bir evlilik yaşayan ünlü sanatçı, daha sonra Ergen ile boşandı. Yaklaşık 8 sene evli kalan Erdoğan ve Ergen, 5 Eylül 2004’te dünya evine girdiler. Bu evlilikten 2007 doğumlu Atlas, 2009 doğumlu Ares ve Günay adlarında ikiz olmak üzere üç erkek çocukları oldu. Çift, 12 Nisan 2012 tarihinde anlaşmalı şekilde ayrıldı.

Başarılı ismin ailesinde ünlü olan sadece kendisi değil. Kendisinden 2 yaş küçük kardeşi Yılmaz Erdoğan, yaptıklarıyla şimdiden Türk sinemasının ve Türk komedi dünyasının en başarılı isimlerinden biri olmayı başardı. Yılmaz Erdoğan, Beşiktaş Kültür Merkezi’nde Çok Güzel Hareketler Bunlar adlı program ve okul kapsamında onlarca başarılı oyuncuyu Türk sinema ve tiyatro dünyasına kazandır ve kazandırmayı sürdürüyor. Yılmaz Erdoğan yapımcı, yönetmen, senarist ve oyuncu gibi birçok mesleği başarıyla yürütüyor.

Mustafa Erdoğan’ın küçük kardeşi Deniz Erdoğan da müzikle uğraşıyor. Deniz Erdoğan’, ‘Hani Gitmesen Diyorum’ isimli şarkısıyla bir dönem gündemde sık yer aldı. Erdoğan kardeşlerin amcaları Namık Erdoğan da Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu’nda bürokrattı. Ancak amca Erdoğan, 9 Mayıs 1994 tarihinde kaçırıldı ve ondan bir süre haber alınamadı. Daha sonra Namık Erdoğan’ın cesedi Kırıkkale yakınında, Kızılırmak nehri kıyılarında bulundu. Şairlik yönü de bulunan Yılmaz Erdoğan, amcasına atfen Kayıp Kentin Yakışıklısı adında şiir albümü ve kitabı çıkardı. Namık Erdoğan, aynı zamanda Leman Sam’ın eski nişanlısıdır.

Bu üç kardeşin bir başka yakınları olan teyze çocukları Ersin Korkut da sinema dünyasında yer alan biri olarak adından söz ettiriyor. Dizi, sinema ve tiyatro oyuncusu olan Korkut, 2020 yılında Survivor Türkiye yarışmasının favorilerinden biri olarak görünürken, yaşadığı sakatlık sonrası yarışamaya veda etmişti.

Mustafa Erdoğan, sosyal medyayı da aktif kullanıyor ve Instagram üzerinden sık sık paylaşımlarda bulunuyor. @mustafacerdogan adlı Instagram hesabı, 2021 yılı Mar ayı itibariyle 212 bin hesap tarafından takip ediliyor.

You cannot copy content of this page