Mustafa Yılmaz kimdir? Mustafa Yılmaz Sivas

23.02.2022
Mustafa Yılmaz kimdir? Mustafa Yılmaz Sivas

Mustafa Yılmaz, 1966 yılında Gaziantep’in Nizip ilçesinde doğdu. Sivaslı olduğu düşünülse de değildir.

Günümüzde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanıdır Mustafa Yılmaz.

Mustafa Yılmaz, evli ve üç çocuk babasıdır. Mustafa Yılmaz iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Nizip ilçesinde ortaöğrenim eğitimini tamamlamasının ardından İstanbul’a gelen Mustafa Yılmaz, 1984-1988 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde eğitimini tamamladı.

1989 yılında İstanbul’da serbest avukatlığa başladı.

1993-2004 yılları arasında enerji sektöründe avukat olarak çalıştı.

Bu dönemde bazı sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına katkıda bulundu.

21 Şubat 2004 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile EPDK Kurul Üyeliğine atanan Mustafa Yılmaz, 28 Ocak 2010 tarihinde EPDK İkinci Başkanı olarak görevlendirildi.

20 Şubat 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile EPDK Başkanı olarak atanan Yılmaz, görev süresinin bitimini müteakiben 1 Mart 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararıyla da EPDK Başkanı olarak ikinci kez atandı.

Mustafa Yılmaz’ın başkanlığı döneminde, EPDK‘nın uluslararası platformda etkinliğinin artırılmasına yönelik olarak başlatılan çalışmalar daha da artırılmıştır.

Bu dönemde, EPDK‘nin ev sahipliği ve başkanlığında 6.Dünya Enerji Düzenleme Forumu İstanbul’da toplanmış ve EPDK, üyesi bulunduğu Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği ERRA ve Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği MEDREG’in aktif bir üyesi haline gelmiştir.

Mustafa Yılmaz, aynı zamanda ERRA Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de yürütmektedir.