Nasıl Kilo Verilir ? Zayıflamak için Nasıl Beslenmeli

06.10.2021
Nasıl Kilo Verilir ? Zayıflamak için Nasıl Beslenmeli


Zayıflamak çoğu insanın ortak isteğidir. Çok yesem ama hiç kilo almasam diyenlerden misiniz? Bu bir bakıma mümkün olabilir. Tabii sadece beslenme ile değil fakat istediğiniz çoğu şeyi yiyerek. Zayıflama süreci mutlaka bir egzersiz programı ile desteklenmelidir ki sağlıklı, zayıf ve güçlü bir vücuda sahip olunsun. Peki, zayıflamak için nasıl beslenilmeli?

Kalori Hesabı Yaparak Zayıflamak

Zayıflamanın veya kilo almanın en önemli faktörü vücudumuza aldığımız besinlerin kalorileridir. Vücudumuza boy, kilo, vücut ölçüleri, yaş gibi faktörlere göre almanız gereken kalori miktarları vardır. Bu kalori miktarının içinde karbonhidrat, protein ve yağ oranı az önce saydığımız verilere göre değişiklik göstermektedir. Kalori hesabı yapabileceğimiz birçok site mevcuttur. Bu sitelerde ölçülerinizi girerek almanız gereken kaloriyi ve bu kalorinin dağılımını kolayca görebilirsiniz.

Kalori Hesabı Yaptıktan Sonra Beslenmeyi Kontrol Etmek

Kalori hesabınızı yapıp almanız gereken miktarı öğrendiğinizde artık kendiniz için uygun yeme düzenini oluşturabilirsiniz. ‘Yerken kaç kalori aldığımı nasıl öğreneceğim?’ diye merak ediyor olabilirsiniz. Artık bunu yapmak çok kolay. Telefonunuza indirebileceğiniz birçok uygulama var. Bu uygulamalara almanız gereken kaloriyi ve bu kalorinin içeriğini girdikten sonra yapmanız gereken gün içinde yediklerinizi bu uygulamaya girmek. Uygulama sizin için kaç kalori aldığınızı ve neyden aldığınızı ayrıca kaç kalori alma hakkınız kaldığınızı gösterecek.

Bu Adımları Yaptıktan Sonra Yemek

Zayıflarken aslında sandığınızdan daha çok şey yiyebilirsiniz. En önemlisi sabah güzel bir kahvaltı yapmak. Hepinizin bildiği gibi yumurta muhteşem bir protein kaynağıdır. Yulaf, pirinç ve makarna ise iyi karbonhidrat kaynaklarıdır. Ayçiçek yağından olabildiğince uzak durun ve yemeklerinizi zeytinyağı veya tereyağı ile yapın. Tabii ki aşırı yağlı yemeklerden uzak durun. Ayrıca şekeri de hayatınızdan olabildiğince uzak tutun.

Yeme Düzeni Nasıl Oluşturulur?

“Gece yersem kilo veremem” algısı en yanlış algıdır. Siz ihtiyacınız olan kaloriyi almalısınız. Gece almanız kilo vermenizi etkilemez. Hatta ne zaman ve kaç öğün yediğiniz de pek önemli değil. Önemli olan almanız gereken kaloriyi almanızdır. Fakat tabii ki en iyisi kendinize düzenli bir yeme düzeni oluşturmaktır. Düzenli bir hayata geçiş için her gün düzenli saatlerde yemek yerseniz bu alışkanlığa daha kolay ulaşabilirsiniz.

Yeme Düzeni Tek Başına Yeterli Mi?

Yeme düzeninizi düzeltmek size çok iyi gelecek. Fakat tabii ki hareketsiz bir yaşam oldukça sağlıksızdır. Yeme düzeninizle birlikte antrenman yapmaya başlarsanız yağ yakıp kas kütlesi kazanmaya başlayacaksınız.

YORUMLAR

Bir Yorum Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page