Nazım Hikmet Kimdir?

01.07.2021
Nazım Hikmet Kimdir?

Nazım Hikmet Kimdir? Nereli? Şiirleri, Kitapları

Nazım Hikmet, Türk edebiyatının en önde gelen isimlerinden biridir. Hem yazılarıyla hem de şiirleriyle milyonları etkileyen Nazım Hikmet’in tam adı Nazım Hikmet Ran’dır. O, sadece yaşadığı dönemde değil, öldükten sonra da hem sevilmeye hem de tartışılmaya devam etti.

Komünizmi savunmasından dolayı ‘romantik devrimci, romantik komünist’ gibi lakaplarla da anıldı. Görüşlerinden dolayı birçok kere tutuklandı. Birçok yazarın takip edildiği ya da tutuklandığı dönemlerde müstear isimler kullanmak zorunda kaldı. Mümtaz Osman, Orhan Selim, Ahmet Oğuz, Ercüment Er gibi müstear isimlerle şiir ve yazılarını kaleme aldı.

Şiirleri kimilerince çok sevilirken kimilerince çok eleştirildi. Siyasetin dışında kardeşlik, barış, aşk gibi temalarla da eserler yazan Nazım Hikme Ran, Türk solunun sembollerinden olurken, meslektaşı olan şair ve yazar Necip Fazıl Kısakürek ile sürekli karşıtlıklar üzerinden anılageldi. Adeta, biri Türk solunun, diğeri Türk sağının sembolü olarak gösterildi. Nazım Hikmet, Türk şiirinde serbest nazımı da ilk uygulayan şair olarak bilinir.

Nazım Hikmet’in Aldığı Cezalar

Şiirleri sürekli yasaklanan ve yazdıklarından ötürü 11 ayrı davadan yargılanan Nazım Hikmet, İstanbul, Çankırı, Ankara ve Bursa cezaevlerinde uzun süreler yattı. Hapis cezaları toplamda 12 seneye yaklaşan Ran, Rusya’ya (O dönem ki adı Sovyetler Birliği) kaçtı. Ünlü şair, 1951 senesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarıldı. Ran, ölümünün (1963) üstünden 46 yıl geçtikten sonra 5 Ocak 2009 tarihindeki Bakanlar Kurulu kararı ile yeniden vatandaşlığa döndürüldü.

Nazım Hikmet Nereli, Doğum ve Ölüm Yılı

15 Ocak 1902 tarihinde Selanik’te doğdu. 3 Haziran 1963’te ise Rusya’nın başkenti Moskova’da vefat etti. Mezarı, Moskova’da bulunmaktadır. Nazım Hikmet’in babası Matbuat Umum Müdürlüğü ve Hamburg Şehbenderliği görevlerinde bulunan Hikmet Bey’dir. Annesi ise Ayşe Celile Hanım’dır. Annesinin babası Osmanlı subayı olan Hasan Enver Paşa’dır. Hasan Enver Paşa’nın babası ise 1848 Ayaklanmaları esnasında Polonya’dan Osmanlı İmparatorluğu’na sığınan Konstanty Borzęcki’dir. Konstanty Borzęcki, Osmanlı vatandaşı olunca Mustafa Celalettin Paşa adını almıştı.

Nazım Hikmet, 25 Eylül 1915’te Heybeliada Bahriye Mektebi’ne öğrenci olarak girdi. Ancak 17 Mayıs 1921’de aşırıya kaçan halleri olduğu ileri sürülerek ordu ile ilişiği kesildi. 

Nazım Hikmet’in Bestelenmiş Şiirleri

Nazım Hikmet’in sayıları yüzleri bulan şiirleri vardır. Onun birçok şiiri de müzisyenlerce bestelenerek şarkıya dönüştürüldü. Bunların arasında en bilinenlerinden biri, Zülfü Livaneli’nin Karlı Kayın bestesidir. Yine 60’ların efsanesi Cem Karaca’nın okuduğu Ceviz Ağacı da bir başka ünlü şiiridir. Cem Karaca, Mavi Liman şiirini Çok Yorgunum adıyla da seslendirdi.

Cem Karaca’nın dışında Edip Akbayram da birçok şiirini, şarkı formunda okudu. Örneğin günümüzde maçlarda ve gösterilerde de sık sık söylenen Güzel Günler Göreceğiz, Nikbinlik şiirinden uyarlanmıştır. Bunların dışında Onur Akın’ın Seviyorum Seni, İlhan İrem’in Hoş Geldin Kadınım, Selda Bağcan’ın Nice Nice Yıllara isimli şarkıları da Ran’ın şiirlerinden bestelendi.

İşte Nazım Hikmet’in bestelenmiş şiirleri:

Cem Karaca, Ceviz Ağacı

Cem Karaca, Çok Yorgunum

Cem Karaca, Hasret

Cem Karaca, Herkes Gibi

Cem Karaca, Hoşgeldin Kadınım

Cem Karaca, Kerem Gibi

Cem Karaca, Şeyh Bedrettin Destanı

Zülfü Livaneli, Bulut Mu Olsam

Zülfü Livaneli, Hoşçakal Kardeşim Deniz

Zülfü Livaneli, Karlı Kayın Ormanı

Zülfü Livaneli, Kız Çocuğu

Zülfü Livaneli, Memetçik Memet

Zülfü Livaneli, Saat Dört Yoksun

Zülfü Livaneli, Vapur

Edip Akbayram, Gidenlerin Türküsü

Edip Akbayram, Güzel Günler Göreceğiz

Edip Akbayram, Korkuyorlar

Grup Yorum, Ben Bir Asker Kaçağıyam

Grup Yorum, Bu Memleket Bizim

Grup Yorum, İnsanların İçindeyim

Grup Yorum, Veda

Grup Baran, Güneşi İçenlerin Türküsü

Grup Baran, Salkım Söğüt

Hümeyra, Yaşamaya Dair

Hüsnü Arkan, Bor Oteli

İlhan İrem, Hoşgeldin Kadınım

İlkay Akkaya, Beyazıt Meydanı

Mesud Cemil, Kanatları Gümüş Yavru Bir Kuş

Onur Akın, Sev Bakalım

Onur Akın, Seviyorum Seni

Ruhi Su, Kadınlarımız

Ruhi Su, Masalların Masalı

Ruhi Su, Onlar Ki

Selda Bağcan, Nice Nice Yıllara

Sümeyra Çakır, Hürriyet Kavgası

Taci Uslu, Piraye

Yeni Türkü, Mapushane Kapısı

Yeni Türkü, Öldükten sonra

Yeni Türkü, Sen

Ahmet Aslan, Geberiyorum

Ahmet Kaya, Aynı Daldaydık

Ahmet Kaya, Şeyh Bedrettin

Büyük Ev Ablukada, Güneş Yerinde

Esin Afşar, Tahir ile Zühre Meselesi

Ezginin Günlüğü, Japon Balıkçısı

Ezginin Günlüğü, Seni Düşünmek Güzel Şey

Fikret Kızılok, Akın Var