Necati Şaşmaz Kimdir?

01.07.2021
Necati Şaşmaz Kimdir?

Necati Şaşmaz Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Dizi, sinema oyuncusu, senarist ve yapımcı olan Şaşmaz, 2003 yılında gösterime giren Kurtlar Vadisi dizisi sonrası bir anda ülkenin gündemine oturdu.

Kardeşi Raci Şaşmaz ile Bahadır Özdener’in senaryo ekibinde yer aldığı, Osman Sınav’ın liderliğinde yola çıkan dizi, kısa sürede tüm ülkeyi adeta etkisi altına aldı. Başta Necati Şaşmaz’ın canlandırdığı Polat Alemdar ve Oktay Kaynarca’nın canlandırdığı Süleyman Çakır olmak üzere birçok karakter, kitleler tarafından benimsendi. Hatta o dönemde basın kuruluşları, dizinin yayımlandığı vakitlerde sokakların boşaldığı haberlerini yaptı. Dizinin önemli karakterlerinden Süleyman Çakır, senaryo gereği öldürülerek diziden ayrıldığında gıyabi cenaze namazı kılındığı yönünde haberler dahi çıktı.

Necati Şaşmaz’ın bu diziye dek başka hiçbir yapımda oynamamasına rağmen, Türk halkı ile dokusu tuttu. Ülkemizde birçok insan, Şaşmaz’ın gerçek adının Polat Alemdar olduğu zannına dahi kapıldı.

Necati Şaşmaz Nereli?

Zaza kökenli bir ailenin çocuğu olarak Elazığ’da doğdu. Asıl mesleği turizmcilik olan Necati Şaşmaz, bir dönem Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) kaldı. ABD’deki 11 Eylül saldırıları sonrasındaki süreçten dolayı oradan ayrıldı. Bir dönem Ukrayna’da bulunduktan sonra Türkiye’de kalmaya kadar verdi. Kurtlar Vadisi dizisi ile de ülke genelinde ünlü oldu ve oyunculuk mesleğine yöneldi.

Necati Şaşmaz Kaç Yaşında?

15 Aralık 1971 tarihinde dünyaya geldi. Yay burcu olan ünlü oyuncu, 2021 yılı itibariyle 50 yaşındadır. Usta oyuncu 32 yaşında ilk defa kamera karşısına geçti. Bundan sonra birçok dizi ve sinemada başrol oyuncusu olarak görev aldı.

Necati Şaşmaz Dizileri

Ünlü isim, oyunculuk mesleğine mektepli değil, alaylı olarak adım attı. 2003-2005 yılları arasında 97 bölüm yayımlanan Kurtlar Vadisi’ndeki adı, gerçek adının dahi önüne geçti. Daha sonra aynı rolle dizinin devamı niteliğindeki Kurtlar Vadisi Terör ve Kurtlar Vadisi Pusu dizilerinde rol aldı.

Kurtlar Vadisi dizileri dışında hiçbir yapımın oyuncu kadrosunda bulunmadı. Ancak birçok yapımda konuk oyuncu, senarist veya yapımcı olarak yer aldı. Şaşmaz; Ekmek Teknesi, Mavi Rüya, Halil İbrahim Sofrası ve Kurt Kanunu’nda konuk oyuncu olarak oynadı. Kara Kutu’da yapımcı olan ünlü sanatçı, Nöbet’te hem yapımcılık hem senaristlik yaptı.

Yıllarına Göre Necati Şaşmaz’ın Bulunduğu Diziler:

2003-2005 – Kurtlar Vadisi   

2005 – Ekmek Teknesi          

2006 – Mavi Rüya     

2007 – Kurtlar Vadisi Terör   

2007-2016 – Kurtlar Vadisi Pusu      

2011 – Halil İbrahim Sofrası 

2012 – Kurt Kanunu  

2015 – Kara Kutu                  

2019 – Nöbet 

Necati Şaşmaz Filmleri

Adının duyulmasına olanak sağlayan Kurtlar Vadisi’nin sinema sürümleri olan üç film için kamera karşısına geçti. Bunlardan ilki, o dönemde sinemalarda rekorlar da kıran Kurtlar Vadisi Irak’tır. 2006 yapımı olan bu filmden sonra 2011’de Kurtlar Vadisi Filistin’de başrolü oynadı. 2017’de de Kurtlar Vadisi Vatan’da bulundu. Kurtlar Vadisi Vatan’da 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar, izleyiciye aktarıldı. Aynı zamanda Şaşmaz, bu filmin hem başrol oyuncusu hem yapımcısı hem de senaristlerinden biri oldu.

Necati Şaşmaz Özel Hayatı ve Sosyal Medya Hesabı

Sanatçı, 2001 yılında Claire B. ile evlendi. Çift, daha sonra boşandı. Şaşmaz, 2012 yılında ise Nagehan Kaşıkçı ile dünya evine girdi. Çiftin Ali Nadir ve Yusuf Emir adından iki oğlu bulunuyor. Boşanma aşamasında olan çiftin davaları, çekişmeli olarak 2021 yılı Mart ayı itibariyle halen devam etmekte.

Şaşmaz ayrıca; Kadiri tarikatının önde gelen isimlerinden olan Abdülkadir Şaşmaz’ın oğlu, senarist Raci Şaşmaz ile yönetmen Zübeyir Şaşmaz’ın ağabeyidir. 

Başarılı oyuncuyu @necatisasmazofc olan Instagram hesabından 2021 yılı Mart ayı itibariyle 133 bin, NecatiSasmaz olan Twitter hesabından ise 101 bin 700 kişi takip ediyor.Necati Şaşmaz Kimdir?

You cannot copy content of this page