Necdet Saraç kimdir? Ne iş yapıyor? Necdet Saraç eşi kimdir? Alevi mi?

31.12.2022
Necdet Saraç kimdir? Ne iş yapıyor? Necdet Saraç eşi kimdir? Alevi mi?

Necdet Saraç kimdir? Ne iş yapıyor? Necdet Saraç eşi kimdir? Alevi mi?

1961 yılında aslen Erzincan’da dünyaya gelen Necdet Saraç İlköğretimi İstanbul Harbiye İlkokulu’nda, Ortaokulu Kurtuluş Ortaokulu’nda, Lise eğitimini ise Feriköy Lisesi’nde tamamlamıştır.

Ardından Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur.

Almanya’da Halk Yüksek Okulu’nda çalışmış, Köln Sinema Günleri dahil, bir çok sosyal kültürel proje’de yer almıştır. Ayrıca Türkçe ve Almanca olan bir gençlik dergisini yayınlamıştır.

1996 ve 2004 yılları arasında Cine 5 ile Digitürk Avrupa Temsilciliğini üstlenmiş, Avrupa ve Türkiye’de Alevi kurumlarda merkezi düzeyde yöneticilik yaptı. Su Tv ile Yol Tv’de Genel Yayın Yönetmenliği, Birgün Gazetesinde ise 3 sene gibi bir süre köşe yazarlığı yapmıştır.

Necdet Saraç kitapları;

Alevilerin Siyasal Tarihi, Farklı Çizgi, Yavuz’un Aklı ve 51 Soruda Sosyal Demokrasi.

Necdet Saraç kimdir? Ne iş yapıyor? Necdet Saraç eşi kimdir? Alevi mi?

1961 Erzincan’da doğdu.

Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’ni bitirdi.

Almanya’da Halk Yüksek Okulu’nda çalıştı. Köln Sinema Günleri başta olmak üzere, Almanya’da bir çok sosyal-kültürel proje yaptı.

Türkçe-Almanca bir gençlik dergisi yayınladı.

1996-2004 arası CİNE 5 ve DİGİTÜRK Avrupa temsilciliği yaptı.

Avrupa’da ve Türkiye’de Alevi kurumlarında merkezi düzeyde yöneticilik yapan Saraç, SU tv ve YOL tv televizyonlarının Genel Yayın Yönetmenliği yanı sıra BirGün Gazetesi’nde 4 yıl, Yurt Gazetesi’nde de 3 yıl köşe yazarlığı yaptı.

Necdet Saraç’ın Alevilerin Siyasal Tarihi, Farklı Çizgi, Yavuz’un Aklı ve 51 Soruda Sosyal Demokrasi adlı dört kitabı bulunmakta.

Necdet Saraç’ın biri üniversite mezunu, diğeri de halen üniversitede okuyan 2 kızı var.

7 Haziran seçimleri öncesi İstanbul 1.bölge’de ön-seçime girip 11.681 oy alarak 15’inci sırada yer alan Saraç, araya yerleştirilen kontenjanlarla birlikte 20’inci sıradan milletvekili adayı oldu.

Saraç, 1 Kasım erken seçiminde de ise CHP İstanbul 1.bölge’den 19’uncu sıradan Milletvekili adayı.

1 Ekim 2015’te CHP’nin Yurtdışındaki Örgütlerini 1 Kasım seçimleri için, Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün himayesinde koordine etmek üzere ‘CHP Yurtdışı Danışmanlığı’ görevine getirildi.

You cannot copy content of this page