NFT nedir, nasıl yapılır? NFT nasıl alınır ve satılır?

08.10.2021
NFT nedir, nasıl yapılır? NFT nasıl alınır ve satılır?

Çoğunlukla internet üzerinden dijital eserlerin; kripto zincirinde alınabilen veya satılabilen ürünlere dönüşmesini sağlayan teknolojiye NFT yani Non Fungible Token denmektedir. Bu sistem sayesinde sözü edilen ürünler büyük kitlelere ulaşabiliyor ve karşılığında yüksek meblağlar kazanılabiliyor. Dijital bir eserin kendine has olması NFT tarafından mümkün kılınıyor. NFT bölünemeyen, parçalanamayan bir sertifika işlevi görüyor.

Çeşitli platformlar üzerinden NFT’ler satın alınabilmektedir. Hangisini seçeceğiniz, daha çok ne satın almak isteyeceğiniz ile bağlı olmaktadır. Örnek olarak beyzbol kartları almak isteyen birisinin, en iyi dijital kartların satışının yapıldığı bir siteye gitmesi gerekmektedir.

Satın  alınılacak ürünün bulunduğu platforma özgün bir cüzdan gerekli olmaktadır. Bu cüzdanın ise kripto para birimiyle dolu olması gerekir.

Bir çok NFT türü yüksek bedeller istenmesinden dolayı, ‘drop’ olarak serbest bırakılır. Bu düşüş gerçekleşirken hevesli alıcılar bir an önce almak için çaba gösterir. Bundan dolayı önceden kayıtlı olmak ve cüzdanın doldurulması önerilir.

İşte NFT satan sitelerin listesi:

OpenSea, SuperRare, Nifty Gateway, Foundation, VIV3, BakerySwap, Axie Marketplace, Rarible, NFT ShowRoom

You cannot copy content of this page