Nihal Yalçın Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

27.09.2021
Nihal Yalçın Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Nihal Yalçın Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Dizi ve sinema oyuncusu olan Yalçın, ilk defa Okan Bayülgen’in Disco Kralı adlı programının Life Sux adlı bölümde adını duyurdu. Bu programda sergilediği performansla kamuoyunun beğenisini kazandı. Meydana getirdiği tiplemelerle dikkat çekti. Nahide Ekengil, Ayla Tanyürek,, Fahriye Soykır, Şahane Çancı oynadığı tiplemelerden bazılarıdır.

Nihal Yalçın Nereli?

İstanbul’da doğan sanatçı, aslen Tuncelili’dir. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı oyunculuk bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını ise Bahçeşehir Üniversitesi İleri Oyunculuk bölümünde yaptı.

Nihal Yalçın Kaç Yaşında?

29 Mart 1981 tarihinde dünyaya geldi. Koç burcu olan başarılı oyuncu, 2021 yılı itibariyle 40 yaşındadır.

Nihal Yalçın’ın Oynadığı Diziler

Dizi anlamında ilk defa 2007 yılında Kurtlar Vadisi Pusu ile ekranlarda göründü. Bu uzun soluklu dizide bir teröristi canlandırdı. Daha sonra Şöhret Okulu’nda rol aldı. Bu dizide de Sirvan karakterine hayat verdi. Güldünya’ya konuk oyuncu olan Yalçın, Avrupa Yakası’na Meryem rolüyle dâhil oldu.

Kış Masalı’nda Figen rolüyle izlediğimiz sanatçı, Cümbür Cemaat Aile’nin Rahime Yıldız’ı olarak göründü. Adının daha geniş kitlelerce duyulmasını sağlayan yapımlardan biri olan Yalan Dünya’da Açılay rolünü oynadı. Beş Kardeş’te ise Canan karakterine can verdi.

Nihal Yalçın’ın yıllarına göre oynadığı diziler:

Kurtlar Vadisi Pusu – 2007

Şöhret Okulu – 2007

Güldünya – 2009

Avrupa Yakası – 2009

Kış Masalı  – 2009

Cümbür Cemaat Aile – 2010

Yalan Dünya  – 2011-2014

Beş Kardeş – 2015

Nihal Yalçın’ın Oynadığı Filmler

İlk kez kamera karşısına geçtiğinde sene 2005’ti. Ezel Akay’ın ‘Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?’ filminde Zeyno rolünü canlandırdı.  Ardından Sermiyan Midyat’ın Ay Lav Yu adlı yöresel komedi filminde görev aldı. Bu güzel yapımda onu Rukiye olarak izledik. Ardından Hayatın Tuzu filmi için kamera karşısına geçti. Hayatın Tuzu’nda Süheyla’yı oynadı.

Araf filminde Derya rolünü sergileyen Yalçın, Yeraltı filminde ise Türkan karakterine hayat verdi. Oyuncu daha sonra; Kurtuluş Son Durak’ta Goncagül’ü, Berlin Kaplanı’nda Elvan’ı, Yol Ayrımı’nda ise Emine’yi canlandırdı.

Kurtuluş Son Durak’ta Belçim Bilgin, Demet Akbağ, Asuman Dabak; Berlin Kaplanı’nda Ata Demirer, Tarık Ünlüoğlu, Necati Bilgiç; Yol Ayrımı’nda ise Şener Şen, Rutkay Aziz, Mert Fırat ve Çiğdem Selışık Onat gibi oyuncularla kamera karşısına geçmişti.

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? – 2005

Ay Lav Yu – 2009

Hayatın Tuzu – 2009

Araf – 2011

Yeraltı – 2011

Kurtuluş Son Durak – 2011

Berlin Kaplanı – 2012

Yol Ayrımı – 2017

Nihal Yalçın’ın Kazandığı Ödüller

Nihal Yalçın, ulusal anlamda bazı ödülleri de kazanmayı başardı. Bu ödüllerden birisi Afife Tiyatro ödülleridir. Sanatçı 2016’da, 20. Afife Tiyatro Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü kazandı. Bu ödüle Antabus’taki rolüyle uzandı.

Bunun dışında üç ayrı sinema ödülü de bulunuyor. Deneyimli isim, Yeraltı ve Araf’taki oyunculuklarıyla 19. Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’ne (2012) layık görüldü. Yine Yeraltı filmindeki rolü için 2012 yılındaki 45. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Nihal Yalçın, Kurtuluş Son Durak’taki rolü ile de 17. Sadri Alışık Ödülleri’nde komedi dalında, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’ne uzanmayı başardı.

Nihal Yalçın’ın Oynadığı Reklam Filmi

Başarılı oyuncu, 2012 yılında reklam amacıyla da kamera karşısına geçti. Amerika Birleşik Devletleri merkezli Little Caesars adlı pizza markasının reklam filminde oynadı ve okuduğu Ne’li adlı ‘Küçük Sezar’ parçası, promosyon kapsamında CD olarak dağıtıldı.

Nihal Yalçın’ın Özel Hayatı

Başarılı isim, evli değildir. Sanatçının bir dönem adı şarkıcı Bora Uzer ile anılmıştı.

Nihal Yalçın, 2011 yılında yaptığı bir açıklamada dört kız ve bir erkek kardeş olarak büyüdüklerini, evde babasının kendisini kızı değil, oğlu olarak gördüğünü, yıllarca babasının oğlu olarak sevildiğini, teyzesinin oğlu olduğunda bu duruma çok bozulduğunu, kız olduğunu lise yıllarında keşfettiğini açıklamıştı.

YORUMLAR

Bir Yorum Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page