Nihat İleri Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri, Filmleri

29.09.2021
Nihat İleri Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri, Filmleri

Dizi, sinema ve tiyatro oyuncusudur. Devlet Tiyatroları’nda görev yapan İleri, 1980’li yıllardan itibaren dizi ve sinema yapımlarında da roller üstlendi. Sanatçı, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun ilk oyuncuları arasındadır.

Nihat İleri Nereli?

Samsun’da doğdu. Küçük yaşlardan itibaren tiyatroya ilgi duydu. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü kazandı. Burayı bitirdikten sonra Ankara Devlet Tiyatrosu’na oyuncu olarak girdi. Bu dönemlerde yeni kurulan İstanbul Devlet Tiyatrosu’na tayinini istedi. Sanat kariyeri burada ilerledi. Bir dönem Almanya’ya gitti. Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletine bağlı Mülheim an der Ruhr şehrindeki Theater an der Ruhr’da yaklaşık beş yıl bulundu. Ardından yeniden ülkeye döndü. Bir süre sonra Laçin Ceylan ile Bi Tiyatro’yu kurdu.

Nihat İleri Kaç Yaşında?

1955 senesinde dünyaya geldi. Deneyimli sanatçı, 2021 yılı itibariyle 65 yaşındadır. Sanatçı yarım asrı aşan ömrüne onlarca dizi, sinema ve tiyatro oyunu sığdırdı.

Nihat İleri’nin Oynadığı Diziler

İlk defa 1987 yılında Ayhan Önal’ın yönettiği Yaprak Dökümü ile ekranlarda yer aldı. Bu dizide Nazmi’ye hayat verdi. Daha sonra TRT 1’in tek kanallı bir başka dizisi olan Yarın Artık Bugündür’de oynadı. Bu diziyi Ayaşlı ve Kiracıları izledi. 1996 yapımı Kurtuluş dizisinde Chicherin rolünü canlandırdı.

Oyuncuyu Yeditepe İstanbul’da Nevzat, Havada Bulut’ta Sait Faik Abasıyanık, Çınaraltı’nda Nihat, Bir İstanbul Masalı’nda Turgut Hoca, Binbir Gece’de Semih Özşener rolleriyle izledik.

Nihat İleri’nin yıllarına göre oynadığı diziler:

Eksik Etek 2007

Oyunlarla Yaşayanlar 2007

Binbir Gece 2006

Körfez Ateşi 2005

Bir İstanbul Masalı 2003

Çınaraltı 2003

Havada Bulut 2002

Yeditepe İstanbul 2001

Yeraltında Dünya Var 2001

Kurtuluş 1996

Ayaşlı ve Kiracıları 1989

Yarın Artık Bugündür 1987

Yaprak Dökümü 1987

Nihat İleri’nin Oynadığı Filmler

İlk defa bir film için 1989 yılında kameralar karşısına geçti. Barış Pirhasan’ın yönetmenliğini yaptığı Küçük Balıklar Üzerine Bir Masal adlı bu yapımda Sinan rolünü canlandırdı. Bu diziyi Serdar Akar’ın yönettiği Maruf izledi. Maruf’ta Abdülvahap’ı oynadı.

Deneyimli sanatçı Nihat İleri; Orhan Oğuz’un Büyü filminde Profesör, Derviş Zaim’in yönettiği Cenneti Beklerken’de Şehzade Danyal, Ada: Zombilerin Düğünü’nde Mezarlıktaki Adam, Yüreğine Sor’da Yunus, Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm’de Mezarcı Satılmış Ağa ve Rüzgârın Hatıraları’nda Fehim rollerine hayat verdi.

Nihat İleri’nin yıllarına göre oynadığı filmler:

Rüzgârın Hatıraları 2014

Nolya 2011 (Kısa Film)

Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm 2011 

Yüreğine Sor 2009

Ada: Zombilerin Düğünü 2009

Kampüste Çıplak Ayaklar 2009

Mavi Gözlü Dev 2007

Cenneti Beklerken 2005

Büyü 2004

Maruf 2001

Küçük Balıklar Üzerine Bir Masal 1989

Nihat İleri’nin Sahnelediği Oyunlar

Sanatçı; Ankara Devlet Tiyatrosu, İstanbul Devlet Tiyatrosu, Bi Tiyatro, Theater An Der Ruhr, Eski Tiyatro, Tiyatro Pera, Yeni Kuşak Tiyatro, Tiyatro Stüdyosu gibi tiyatroların sahnelerine çıktı. Profesyonel anlamda ilk kez 1977’de bir tiyatro oyununda oynadı. Tiyatro kariyeri Ankara ve İstanbul’da geçti. Şu anda halen İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda görev yapıyor.

İşte Nihat İleri’nin sahnelediği tiyatro oyunlarının isimleri:

Küçük Prens, Kırmızı, Salvador Dali Göndermeleri İçimi Isıtıyor, Etna, Dobrinja’da Düğün, Şeytanlar, Dünyanın Başkenti, Küçük Prens,  Kısasa Kısas, Bir Casusa Ağıt, Bina, Bernarda Alba’nın Evi, Macbeth, Küçük Burjuvalar, Danton’un Ölümü,Gardiyan, Rüzgarlı Kadın,  Köprüdeki Adam,  Cadıların Macbethi, Martı, Julius Caesar, Derya Gülü, Amadeus, Yanlış Yanlış Üstüne, Gölge Ustası, Duruşma, Deli Dumrul, Ayyar Hamza : Ali Bey, Genç Werter’in Yeni Acıları, Üçüncü Selim, Barış, Aristofanes, Şehrin Vahşi Çalılıklarında

You cannot copy content of this page