Nisa Serezli Kimdir?

29.09.2021
Nisa Serezli Kimdir?

Nisa Serezli Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Tiyatrocu ve sinema oyuncusu olan Nisa Serezli’nin gerçek adı Nurinisa Ersan’dır. Sanatçı, adındaki Nisa’yı ve adını duyurduğu dönemlerde meslektaşı Metin Serezli ile evli olduğundan dolayı da Serezli soyadını, sahne adı olarak kullandı.

Tiyatroya 1954’te Gençlik Tiyatrosu’nda, On Küçük Yaramaz adlı oyunla giriş yaptı. Küçük Sahne Tiyatrosu’nda Fare Kapanı oyunu ile mesleğe profesyonel anlamda adım attı. Münir Özkul, Dormen ve Oda Tiyatroları’nda roller üstlendi.

Sonrasında Ayfer Feray ile tiyatro kurdu. Sürdüremeyince Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosu adıyla yoluna devam etti.

Nisa Serezli Nereli, Ne Zaman Doğdu?

12 Nisan 1928 İstanbul doğumla olan usta isim, Erenköy Kız Lisesi’ni bitirdi. Ardından İsviçre’deki Lozan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Fransız Filolojisi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü okullarından da mezun oldu. 25 Ağustos 1992 tarihinde vefat etti.

Nisa Serezli Filmleri

Esas mesleği tiyatroculuk olan Serezli, birçok sinema filmlerinde rol aldı. Onun yaşadığı dönemlerde özel kanalların yaygın olmaması nedeniyle dizi çekimi çok olmayan sanatçı, ilk sinema deneyimini 1964’te gerçekleştirdi. Serezli, bu sene içinde Güzel Bir Gün adlı filmle beyaz perdeye ‘merhaba’ dedi.

Sonrasında Dünkü Çocuk filminde oynadı. Güner Sümer’in tiyatro eserinden uyarlanan aynı adlı Bozuk Düzen filminde rol üstlendi. Bu yapımda Ekrem Bora, Müşfik Kenter, Belgin Doruk, Salih Güney gibi isimlerle kamera karşısına geçti.

Nisa Serezli, Demir Kapı, Utanç Kapıları, Yaban Gülü, Köçek filmlerinde göründü. 1975 yılında Metin Akpınar, Zeki Alasya, Osman F. Seden ile beraber Nereden Çıktı Bu Velet filminde Naciye karakterine hayat verdi.

Bunların dışında Caniko, Tatlı Kaçık, Yorgun Savaşçı, Kupa Kızı ve Eda Hanım gibi filmlerde oynadı.

Yıllarına göre Nisa Serezli’nin oynadığı filmler:

Eda Hanım – 1992

Kupa Kızı – 1986

Yorgun Savaşçı – 1979

Tatlı Kaçık – 1977

Caniko – 1976

Nereden Çıktı Bu Velet – 1975

Köçek – 1975

Yaban Gülü – 1970

Utanç Kapıları – 1967

Demir Kapı – 1967

Bozuk Düzen – 1965

Dünkü Çocuk – 1965

Güzel Bir Gün Için – 1964

Nisa Serezli Sahnelediği Tiyatro Oyunları

Amatör olarak Kahvaltıdan Önce, Yarın Başka Olacaktır ve Dover Yolu gibi oyunlarda rol üstlendi. Ardından onlarca tiyatro oyununda sahneye çıktı. Bunlar arasında Töre, Şahane Züğürtler, Caniko gibi ünlü oyunlar da bulunuyor.

Serezli’nin sahnelediği tiyatro oyunları:

Tatlı Kaçık

Çıplak Ayaklar

Şahane Dul

Cennetlik Kaynana

Çifte Kumrular

Caniko

Şahane Züğürtler

On Küçük Yaramaz

Çılgın Amanda

Şahane Züğürtler

Şairin Mektupları

Deli Fişek

Çark

Tapılacak Kadın

Zafer Madalyası

Paşaların Paşası

Töre

Nalınlar

İhtiras Tramvayı

Karanlıkta Komedi

Puntila Ağa ve Uşağı Matti

Almanya’dan Bir Yar Gelir

Nisa Serezli Ödülleri

Sanatçı, 1964 yılında Şahane Züğürtler adlı oyunla İlhan İskender Tiyatro Armağanı’nda Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü kazandı. Ayrıca 1966’da Tatlı Kaçık adlı oyunla yine İlhan İskender Tiyatro Armağanı’nda Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülüne layık görüldü.

Nisa Serezli Özel Hayatı

Serezli, üç defa evlendi. Eşlerinden ilki 1946-1947 arasında evli kaldığı Bülent Veziroğlu idi. Ardından, sahne soyadını da aldığı Metin Serezli ile evlendi. Çift, 1957-1966 arasında evli kaldı. Son olarak ise 1968-1992 arasında Tolga Aşkıner ile evli kaldı. Öldüğünde Aşkıner ile evliydi. Sanatçının ilk eşi olan Bülent Veziroğlu’ndan bir erkek çocuğu bulunuyor. Nisa Serezli’nin Levent Veziroğlu adındaki bu oğlu 1946 doğumludur.

You cannot copy content of this page